A A A

Mały kontra mniejszy

PC Format 4/2009
Pojawienie się netbooków nasuwa pytanie, czy mogą one stanowić konkurencję dla tańszych notebooków o klasycznych gabarytach. Zestawienie dwóch modeli pozwoli nam udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Netbooki, czyli lekkie i tanie komputery przenośne, są dostępne obecnie w cenach nieprzekraczających 1500 złotych – takich samych jak tańsze notebooki z ekranem 15,4”. Co więc wybrać? Mały i poręczny netbook, o przeciętnej wydajności oraz świetnej mobilności, czy typowy model 15-calowy, który będzie mniej mobilny ze względu na większą wagę? Decyzja zależy od tego, do jakich celów potrzebujesz komputera.

Wyposażenie

Jeśli ważne jest dla ciebie wyposażenie i możliwości, lepszym wyborem będzie zwykły notebook. Z reguły jest w nim więcej portów USB (testowany model Lenovo miał 4 gniazda tego typu), a często również FireWire. Notebooki mają też więcej wyjść wideo – oprócz typowego złącza D-Sub do monitora analogowego często mamy również gniazdo HDMI czy wyjście telewizyjne S-Video.

Netbooki dobrze wypadają jednak, jeśli spojrzeć na wyposażenie komunikacyjne. Każdy model ma wbudowany mikrofon (testowany Asus Eee PC 1000H ma nawet mikrofon stereofoniczny), kamerę internetową, kartę bezprzewodową oraz moduł bluetooth. To wyposażenie, które nie zawsze znajdziesz w klasycznych notebookach, szczególnie tych najtańszych – czasem brakuje kamery internetowej i interfejsu bluetooth. Ciekawostką jest też fakt, że Eee PC 1000H ma kartę Wi-Fi 802.11n, w przeciwieństwie do netbooków z typowo montowaną kartą 802.11g.

Bezdyskusyjną przewagą notebooka jest natomiast napęd optyczny, czytnik linii papilarnych, zwykle też gniazdo kart rozszerzeń ExpressCard. Te elementy znajdują się w wyposażeniu praktycznie wszystkich dużych modeli.

Obsługa

Ze względu na znaczną miniaturyzację netbooki prawie zawsze przegrywają ze zwykłymi notebookami w kategorii wygoda użytkowania. Praca na dużej klawiaturze o typowym układzie jest znacznie wygodniejsza niż męczenie się na gęsto upakowanej przestrzeni z małymi klawiszami. Ten sam problem najczęściej dotyczy również touchpada, którego w notebookach używa się wygodniej. Nie oszukujmy się jednak – przeznaczeniem netbooków jest umożliwienie szybkiego dostępu do sieci w różnych miejscach, nie zaś zapewnienie dużego komfortu w czasie kilkugodzinnej pracy z komputerem.

Na komfort pracy ma również duży wpływ rozdzielczość ekranu. W notebookach o przekątnej 15 cali dominuje rozdzielczość 1280x800, zapewniająca wygodę przeglądania internetu czy pracy z aplikacjami. Większość netbooków ma ekrany o przekątnej 10 cali i rozdzielczości 1024x600. Wystarcza to do komunikacji w internecie czy nawet przeglądania większości stron, ale często okazuje się problematyczne, bo na ekranie mieści się niewiele informacji.

Niewielki ekran dyskwalifikuje również netbooki jako urządzenie do oglądania filmów (wyłączając oczywiście możliwość podłączenia dodatkowego monitora), chyba że chcemy po prostu zapewnić sobie rozrywkę w czasie podróży i nie zależy nam na uzyskaniu dużego komfortu, jaki zapewnia ekran typowego notebooka.

Dużym atutem wielu netbooków jest natomiast czas pracy na akumulatorze. Wprawdzie większość dostępnych modeli pracuje 3 lub 4 godziny bez prądu, ale dostępne są również modele, które mogą pracować na bateriach do 7 godzin, jak testowany Asus Eee PC 1000H. To oznacza możliwość całodniowej pracy poza domem, choć w rzeczywistości, przy intensywnym użytkowaniu, czas ten skraca się do 4–5 godzin. Nadal jest to jednak znacznie więcej, niż możliwości typowego notebooka ze standardowym akumulatorem. Testowany Lenovo 3000 N200 jest przykładem właśnie takiej konfiguracji, gdzie czas pracy w normalnym trybie użytkowania wynosi od 2 do maksymalnie 3 godzin.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto