Opisy dysków stacjonarnych
1. miejsce - Iomega Prestige
Dysk w metalowej obudowie, która dobrze odprowadza ciepło. Jest przystosowany do pracy w pozycji leżącej albo stojącej. Ma włącznik, dzięki któremu pobór prądu można zmniejszyć do zera, gdy dysk nie jest używany. Nie ma innych przycisków, a jedyna kontrolka znajduje się na tylnej ściance. Dysk jest podzielony na dwie partycje: mniejsza (700 MB) jest widoczna jako płyta CD i przechowuje oprogramowanie Iomega Encryption, druga służy do przechowywania danych użytkownika. Do pobrania z internetu jest pakiet Protection Suite.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Dobre chłodzenie dysku (metalowa obudowa)
MINUSY:
2. miejsce - Verbatim External Hard Drive
Kolejny szybki dysk, w teście kopiowania plików nawet wydajniejszy od Iomegi z 1. miejsca. Jednak nie ma interfejsu USB 3.0, a jedynie z USB 2.0 oraz eSATA. Zatem tylko posiadacze komputerów z eSATA będą mogli wykorzystać w pełni jego wydajność. Podobnie, jak w modelu przenośnym, również w tym na nośniku znalazły się dwa programy: Green Button oraz Nero BackItUp. Pierwszy pozwala zdefiniować czas, po którym dysk ma przechodzić w tryb uśpienia, natomiast drugi jest dobrym, polskojęzycznym programem do backupu i odtwarzania danych.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Oprogramowanie Nero BackItUp
MINUSY:
- Niewielka pojemność i wysoki koszt 1 GB
- Brak USB 3.0
3. miejsce - Freecom Hard Drive XS
Dysk w minimalistycznej, gumowej obudowie, która jest całkowicie odporna na obicia i zarysowania. Oprócz portu USB 3.0 dysk nie ma żadnych innych elementów. W zestawie znajduje się zasilacz i kabelek USB, a na nośniku jest nagrane dodatkowe oprogramowanie, przede wszystkim Nero BackItUp. Są także inne, drobne narzędzia, np. FHD Formatter (formatuje dysk lub konwertuje partycje FAT32 na NTFS) i Green Button (ustawia tryb oszczędzania energii). Mają one polski, ale źle przetłumaczony interfejs.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Oprogramowanie Nero
- Gumowa obudowa
MINUSY:
- Brak jakichkolwiek kontrolek i przycisków
4. miejsce - WD My Book Essential
Najtańszy spośród dysków o pojemności 2 TB, zatem cechuje się najniższym kosztem w przeliczeniu na 1 gigabajt. W sprzedaży dostępne są wersje o jeszcze większej pojemności 3 TB. Jednak testowany model ma mniejszą szybkość odczytu i zapisu danych, a także dłuższy czas dostępu podczas zapisu niż modele z czołówki tabeli. Dlatego ogólna ocena wydajności jest wyraźnie niższa niż dysków Iomega czy Verbatim. Jak inne modele dysków również ten zawiera oprogramowanie: to Quick Formatter to szybkiego formatowania dysku oraz SmartWare do backupu i odtwarzania danych, a także przeprowadzania prostych czynności diagnostycznych.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Najniższy koszt 1 GB
MINUSY:
5. miejsce - Transcend StoreJet 35T3
Dysk z interfejsem USB 3.0, ale nie tak szybki jak poprzednicy (choć również zasługuje na ocenę bardzo dobrą). Jego budowa jest podobna do WD My Book, a cechą szczególną jest przycisk na przednim panelu. Służy on do szybkiego wykonania kopii zapasowej za pomocą programu Transcend Elite. Wcześniej trzeba w programie zdefiniować zadania backupu i przypisać jedno z nich do przycisku. Oprócz pojedynczych kopii zapasowych, program Transcend Elite potrafi wykonywać kopie w określonym cyklu, szyfrować pliki, foldery lub całe partycje, synchronizować zakładki IE lub Firefoksa. Producent dołączył też narzędzie StoreJet Formatter do szybkiego formatowania dysku.
PLUSY:
- Bardzo dobra wydajność
- Przycisk do szybkiego backupu
MINUSY:
6. miejsce - Seagate FreeAgent GoFlex Desk
Dysk z odłączaną podstawką, którą można dopasować do interfejsu komputera. Egzemplarz dostarczony do testu miał port USB 3.0, ale można go zmienić na FireWire 800. Podstawka ma kilka kontrolek informujących o stopniu zapełnienia dysku twardego. Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje zestaw aplikacji firmy Memeo. Są wśród nich aplikacje: Backup, Sync (do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji danych), a także ciekawe Memeo Share do udostępniania zdjęć w internecie i Memeo Send do udostępniania dużych plików znajomym. Szybki dostęp do programów oraz do podglądu ilości zajętego miejsca na dysku daje program Seagate Dashboard.
PLUSY:
- Wymienne interfejsy
- Zestaw programów Memeo
MINUSY:
- Przeciętna wydajność (długi czas dostępu)