Mechanik do filmów
Na płycie zamieściliśmy cztery narzędzia pozwalające uratować niedające się odczytać pliki wideo czy archiwa ZIP. Większość proponowanych przez nas aplikacji różni się jedynie obsługiwanymi formatami wideo, które w danym programie mogą być naprawione. Zależało nam, byś otrzymał kompletny zestaw naprawczy do wszystkich najpopularniejszych formatów wideo wykorzystywanych na komputerze. Ponadto wyjaśniamy, jak naprawić uszkodzone archiwum ZIP, jeśli filmy podzielone na części są zapisane właśnie w tym skompresowanym formacie. Wszystkie opisywane w warsztatach programy do naprawy danych są udostępniane bezpłatnie i bez ograniczeń. Korzystanie z nich jest proste, przekonaj się sam.
Program DivFix jest udostępniany w formie skompresowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj zawartość pliku do dowolnego folderu na dysku twardym. Następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij ikonę DivxFix++. Pamiętaj, by użyć wersji bitowej (32 lub 64) właściwej dla systemu operacyjnego, z którego korzystasz.
Na ekranie pojawi się okno główne programu. Wczytaj uszkodzony plik wideo do programu. Kliknij przycisk Add Files, a następnie w oknie Choose a file wskaż plik do naprawy, np. samplevideoAVI i kliknij Otwórz.
Wskazany plik zostanie wczytany do programu, czego oznaką jest pojawienie się w sekcji Source Files ścieżki dostępu do wskazanego pliku. Proces naprawczy uaktywniasz kliknięciem przycisku Fix. Zanim jednak go klikniesz, warto wiedzieć, jakie znaczenie mają pola wyboru widoczne w dolnym prawym rogu okna programu. Domyślnie aktywne pole Cut Out Bad Parts oznacza, że program w trakcie naprawy automatycznie usunie z pliku wideo nieczytelne klatki filmu. Kolejne z zaznaczonych pól, Keep Original File, oznacza, że program w trakcie procesu naprawy nie usunie i nie nadpisze oryginalnego pliku wideo, lecz odzyskane i naprawione dane zapisze w nowym pliku. Ostatnie z widocznych w opisywanej części okna pól wyboru, Recover From Key Frames, jest standardowo nieaktywne. Jeżeli je zaznaczysz, w trakcie procesu naprawy program będzie usuwał uszkodzone obszary aż do napotkania kolejnej, dobrej klatki kluczowej. Zaznaczenie tego pola wyboru jest dobrym pomysłem, jeżeli wiesz, że i tak pobrałeś z internetu jedynie fragment pliku
i chcesz go sprawdzić. W przypadku próby naprawy pliku będącego całością (np. całym teledyskiem, filmem itp.) odradzamy korzystanie z tej funkcji.
Przed rozpoczęciem procesu naprawy warto sprawdzić, czy program w ogóle wykryje jakiekolwiek błędy we wskazanym pliku wideo. Kliknij przycisk Check Errors.
Program rozpocznie analizę wskazanego pliku. Czas tej analizy jest zależny od rozmiaru pliku i liczby znalezionych błędów. W przypadku kilkuminutowych sekwencji wideo proces trwa kilka do kilkunastu sekund. W przypadku filmów pełnometrażowych odpowiednio dłużej. Po zakończeniu analizy informacja o wykrytych błędach jest wyświetlana po prawej stronie okna programu DivFix n
w sekcji Log Window. Wskaźnik Total Error Count ujawnia łączną liczbę błędów odnalezionych przez program we wskazanym pliku. Niewielka liczba błędów rokuje szanse udanej naprawy pliku. Jednak nawet w poważnie uszkodzonych plikach program powinien umożliwić przynajmniej częściowe odtworzenie nagrania. Aby rozpocząć proces naprawy pliku, kliknij Fix.
Program rozpocznie proces naprawy pliku. Poczekaj na zakończenie operacji, a następnie otwórz folder, w którym znajdował się uszkodzony plik wideo. Obok niego powinieneś zobaczyć plik o nazwie takiej samej jak nazwa uszkodzonego pliku, ale z dodanym przedrostkiem DivFix++... – to naprawiony plik wideo.