Mechanik do filmów
Pliki pobierane z internetu mogą się uszkodzić. W wypadku dużych plików, na przykład filmów, powtórne pobranie zabiera dużo czasu. Tymczasem wiele uszkodzeń można łatwo naprawić. Pokażemy, jak to zrobić.
Wszystkie dane przesyłane zarówno przez sieć lokalną, jak i internet, są zapisywane z wykorzystaniem algorytmów korekcji błędów, który ułatwia ich automatyczną naprawę. Niestety, mimo stosowania takich mechanizmów wciąż się zdarza, że pobrany film nie chce działać. W znacznej większości uszkodzenia te są na tyle niewielkie, że istnieje duża szansa na odczytanie przynajmniej części informacji. Często niewielkie uszkodzenia plików z filmami uniemożliwiają ich normalne odtworzenie, podczas gdy tak naprawdę wystarczy jedynie naprawa nagłówka oraz przebudowanie tzw. indeksu strumienia wideo, by plik dało się uruchomić.
Na płycie zamieściliśmy cztery narzędzia pozwalające uratować niedające się odczytać pliki wideo czy archiwa ZIP. Większość proponowanych przez nas aplikacji różni się jedynie obsługiwanymi formatami wideo, które w danym programie mogą być naprawione. Zależało nam, byś otrzymał kompletny zestaw naprawczy do wszystkich najpopularniejszych formatów wideo wykorzystywanych na komputerze. Ponadto wyjaśniamy, jak naprawić uszkodzone archiwum ZIP, jeśli filmy podzielone na części są zapisane właśnie w tym skompresowanym formacie. Wszystkie opisywane w warsztatach programy do naprawy danych są udostępniane bezpłatnie i bez ograniczeń. Korzystanie z nich jest proste, przekonaj się sam.
Naprawianie uszkodzonych plików wideo
Jeżeli podczas próby odtworzenia pliku wideo zapisanego w formacie obsługiwanym przez twój komputer oglądasz komunikat błędu lub brak obrazu, bardzo prawdopodobne, że plik jest uszkodzony. Na naszej płycie zamieszczamy cztery różne programy do naprawy uszkodzonych plików wideo. Programy DivFix++ i Meteorite naprawiają uszkodzone i nie do końca pobrane pliki wideo zapisane w formatach DivX, AVI oraz MKV. Kolejny program, DivxRepair, to aplikacja automatycznie naprawiająca uszkodzone pliki wideo (w formacie AVI, nie tylko kodowane DivX-em) przez usuwanie uszkodzonych klatek wideo. Ostatni, Steeper, to narzędzie naprawiające pliki wideo korzystające z formatu Windows Media (WMV, ASF). W warsztatach wyjaśniamy, jak korzystać z wymienionych aplikacji.
Krok 1
Program DivFix jest udostępniany w formie skompresowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj zawartość pliku do dowolnego folderu na dysku twardym. Następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij ikonę DivxFix++. Pamiętaj, by użyć wersji bitowej (32 lub 64) właściwej dla systemu operacyjnego, z którego korzystasz.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno główne programu. Wczytaj uszkodzony plik wideo do programu. Kliknij przycisk Add Files, a następnie w oknie Choose a file wskaż plik do naprawy, np. samplevideoAVI i kliknij Otwórz.
Krok 3
Wskazany plik zostanie wczytany do programu, czego oznaką jest pojawienie się w sekcji Source Files ścieżki dostępu do wskazanego pliku. Proces naprawczy uaktywniasz kliknięciem przycisku Fix. Zanim jednak go klikniesz, warto wiedzieć, jakie znaczenie mają pola wyboru widoczne w dolnym prawym rogu okna programu. Domyślnie aktywne pole Cut Out Bad Parts oznacza, że program w trakcie naprawy automatycznie usunie z pliku wideo nieczytelne klatki filmu. Kolejne z zaznaczonych pól, Keep Original File, oznacza, że program w trakcie procesu naprawy nie usunie i nie nadpisze oryginalnego pliku wideo, lecz odzyskane i naprawione dane zapisze w nowym pliku. Ostatnie z widocznych w opisywanej części okna pól wyboru, Recover From Key Frames, jest standardowo nieaktywne. Jeżeli je zaznaczysz, w trakcie procesu naprawy program będzie usuwał uszkodzone obszary aż do napotkania kolejnej, dobrej klatki kluczowej. Zaznaczenie tego pola wyboru jest dobrym pomysłem, jeżeli wiesz, że i tak pobrałeś z internetu jedynie fragment pliku i chcesz go sprawdzić. W przypadku próby naprawy pliku będącego całością (np. całym teledyskiem, filmem itp.) odradzamy korzystanie z tej funkcji.
Krok 4
Przed rozpoczęciem procesu naprawy warto sprawdzić, czy program w ogóle wykryje jakiekolwiek błędy we wskazanym pliku wideo. Kliknij przycisk Check Errors.
Krok 5
Program rozpocznie analizę wskazanego pliku. Czas tej analizy jest zależny od rozmiaru pliku i liczby znalezionych błędów. W przypadku kilkuminutowych sekwencji wideo proces trwa kilka do kilkunastu sekund. W przypadku filmów pełnometrażowych odpowiednio dłużej. Po zakończeniu analizy informacja o wykrytych błędach jest wyświetlana po prawej stronie okna programu DivFix n w sekcji Log Window. Wskaźnik Total Error Count ujawnia łączną liczbę błędów odnalezionych przez program we wskazanym pliku. Niewielka liczba błędów rokuje szanse udanej naprawy pliku. Jednak nawet w poważnie uszkodzonych plikach program powinien umożliwić przynajmniej częściowe odtworzenie nagrania. Aby rozpocząć proces naprawy pliku, kliknij Fix.
Krok 6
Program rozpocznie proces naprawy pliku. Poczekaj na zakończenie operacji, a następnie otwórz folder, w którym znajdował się uszkodzony plik wideo. Obok niego powinieneś zobaczyć plik o nazwie takiej samej jak nazwa uszkodzonego pliku, ale z dodanym przedrostkiem DivFix++... – to naprawiony plik wideo.
Krok 1
Program DivxRepair jest udostępniany w podobnej formie jak opisany DivFix++ – jako spakowany plik w formacie ZIP. Rozpakuj zawartość tego pliku do dowolnego folderu, a następnie dwukrotnie kliknij ikonę DivxRepair.
Krok 2
W trakcie pierwszego uruchomienia programu zobaczysz okno licencji. Zatwierdź ją, klikając OK. W kolejnym oknie zobaczysz informację, że DivxRepair jest programem opartym na bardzo popularnym, bezpłatnym edytorze wideo VirtualDub. Kliknij Start DivxRepair.
Krok 3
W oknie głównym kliknij Add file i wskaż pliki wideo (w formacie AVI), które chcesz spróbować naprawić.
Krok 4
Nazwa wskazanego pliku pojawi się wraz ze ścieżką dostępu w ramce umieszczonej w centralnej części okna. Możesz dodać wiele plików – program spróbuje naprawić automatycznie wszystkie po kolei.
Krok 5
Aby rozpocząć proces naprawy pliku (bądź plików, jeżeli wskazałeś ich więcej), kliknij przycisk Repair files.
Krok 1
Jeżeli masz uszkodzony plik zapisany w kontenerze Matroska (plik taki ma zazwyczaj rozszerzenie MKV), zalecanym na początek narzędziem naprawy jest bardzo prosty w obsłudze program Meteorite. Jest on podobnie jak pozostałe programy do naprawy udostępniany w formie pliku ZIP. Rozpakuj ten plik do dowolnego folderu, a następnie dwukrotnie kliknij ikonę Meteorite.
Krok 2
Interfejs programu Meteorite to jedno niewielkie okienko z symbolem projektu umieszczonym wewnątrz. Obsługa programu jest banalnie prosta. Twoim zadaniem jest przeciągnięcie myszką ikony uszkodzonego pliku MKV na obszar okna programu.
Krok 3
Program automatycznie rozpocznie proces naprawy pliku, czego sygnałem będzie pasek postępu pojawiający się w dolnej części okna programu. Gdy proces naprawy się zakończy, w folderze, z którego przeciągnąłeś uszkodzony plik, pojawi się nowy plik o niemal identycznej nazwie, z dodanym przedrostkiem Meteorite. To naprawiony plik wideo.
Krok 1
Również Steeper jest udostępniany w formie spakowanego archiwum. Rozpakuj zawartość pliku ZIP do dowolnego folderu na dysku, a następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij plik Steeper12.
Krok 2
Okno główne programu ma nietypowy oszczędny interfejs. Kliknij przycisk Open file i wskaż plik do naprawy. Pamiętaj, że Steeper jest narzędziem przeznaczonym do naprawy plików wideo zapisanych w formacie Windows Media. Pliki tego typu mają rozszerzenie WMV lub ASF.
Krok 3
Po wczytaniu pliku jego nazwa pojawi się w centralnym obszarze okna programu. Aby rozpocząć naprawę pliku, kliknij Repair file.
Krok 4
Na ekranie pojawi się okno wiersza poleceń, w którym będą wyświetlane komunikaty programu – nic nie musisz robić. Poczekaj, aż zobaczysz okno Zapisywanie jako. Gdy okno się pojawi, w polu Nazwa pliku wpisz nazwę dla zreperowanego pliku i kliknij Zapisz. Program zapisze naprawiony plik pod wskazaną przez ciebie nazwą w tym samym folderze, z którego pochodził plik uszkodzony.
Naprawianie uszkodzonych archiwów ZIP
Wiele plików wideo jest publikowanych w internecie w częściach zapisywanych w formacie ZIP. Uszkodzenie pliku ZIP może spowodować niemożność otwarcia filmu. Zanim jednak spiszesz taki plik na straty, wypróbuj program DiskInternals ZIP Repair.
Krok 1
Program jest udostępniany w formie pojedynczego pliku instalacyjnego. Po jego uruchomieniu potwierdzaj kolejne etapy działania instalatora. Nie zawiera on żadnych pułapek, nie musisz zatem zmieniać domyślnych ustawień instalacji. ZIP Repair uruchomi się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji.
Krok 2
Program ma postać kreatora prowadzącego krok po kroku przez proces naprawy pliku. Pierwsze okno kreatora jest czysto informacyjne. Kliknij Next.
Krok 3
Następnie kliknij przycisk Browse pod polem Corrupted file i wskaż uszkodzony plik archiwum w formacie ZIP. Po wybraniu uszkodzonego pliku pole Repaired file wypełni się automatycznie. Program utworzy plik naprawiony w tym samym miejscu (folderze) co plik uszkodzony. Nazwa naprawionego pliku jest poprzedzona słowem recovered. Kliknij Next.
Krok 4
Program rozpocznie procedurę naprawczą. Jesteś informowany o jej przebiegu paskiem postępu widocznym w oknie programu. Oprócz tego ZIP Repair wyświetla licznik pokazujący, ile plików zostało wykrytych w trakcie naprawy uszkodzonego archiwum. W przypadku np. archiwów ZIP niepobranych do końca nie jest możliwe odzyskanie wszystkich plików, ale już możliwość odzyskania przynajmniej części to duża zaleta narzędzia.
Krok 5
Po zakończeniu procesu naprawy jest wyświetlana w oknie programu wykryta zawartość uszkodzonego archiwum. Możesz ją zobaczyć, klikając kolejne foldery i pliki. Aby przejść do kolejnego etapu, kliknij Next.
Krok 6
Program rozpocznie zapis naprawionych plików do nowego pliku archiwum. W zależności od rozmiarów pliku archiwum proces ten może potrwać od kilku sekund, do nawet kilku godzi.
Krok 7
Gdy operacja zapisu zostanie ukończona, kreator wyświetli ostatnie okno, w którym możesz zaznaczyć pole wyboru Open the archive after the wizard is closed, co spowoduje automatyczne otwarcie naprawionego archiwum ZIP w Eksploratorze Windows.