Kawałek cyfrowej kultury
Cieszmy się więc memami, póki możemy – oglądajmy, udostępniajmy, twórzmy. Nie musimy ich szukać, wystarczy poczekać, aż same pojawią się na naszym fanpage’u, w skrzynce e-mailowej czy na kanale na Twitterze. Kopalnią memów są fora internetowe umożliwiające anonimową publikację zdjęć, komentarzy czy filmów wideo. Jedną z najważniejszych platform tego typu jest funkcjonujące od 2003 r. forum graficzne 4Chan.org, założone przez 15-letniego studenta nowojorskiego college’u Christophera Poole’a, a na polskim podwórku serwisy Kwejk, Wykop czy Demotywatory. Z kolei dzięki stronie internetowej Knowyourmeme.com prowadzonej przez zaangażowanych badaczy memów z Nowego Jorku możemy nie tylko wyszukać dowolny mem, ale także – jeśli jest dla nas niezrozumiały – poznać jego znaczenie, a nawet prześledzić całą historię jego mutacji, docierając do pierwotnych twórców czy autorów zdjęć.
Średnio oglądamy dziennie ok. 25 memów, ale są też tacy, którzy tej rozrywce poświęcają kilka godzin każdego dnia. Jak twierdzi Shifman w wydanej przez Massachusetts Institute of Technology książce „Memes in digital culture”, memy tworzą niezwykle ważny kawałek cyfrowej kultury i warto te pozorne błahostki potraktować z należytą powagą. Wszystko wskazuje na to, że memy – jak wszystkie wytwory internetu – będą ewoluować wraz ze zmianami w komunikacji cyfrowej. W którą stronę? Aż chciałoby się zobaczyć mema na ten temat.
I ty możesz stworzyć mema
Z myślą o pasjonatach memów i czarnego humoru powstały specjalne aplikacje, pozwalające tworzyć niepowtarzalne pliki graficzne na ekranie własnego tabletu czy smartfona. Instameme: Meme Generator zawiera ponad pięć tysięcy szablonów, naklejek, emotikonów, które możemy dowolnie zestawiać i modyfikować, a małe dzieło sztuki od razu opublikować w sieciach społecznościowych.
Grumpy cat
Memy z kotami to klasyka gatunku. Jednak kariera, jaką zrobił w internecie Grumpy Cat, prezentujący gburowatą refleksję na temat rzeczywistości, to świetny przykład na to, że memy mogą być nie tylko zabawą, ale też okazją do zarobku. Tabatha Bundesen z Arizony, właścicielka chorej na karłowatość kotki o wiecznie skrzywionym wyrazie pyszczka, sprzedała wizerunek swojego zwierzaka do reklamy Friskies, stworzyła też własną markę kawy Grumppuccino.
Filozoraptor
Dinozaur Filozoraptor, który w zamyśleniu, z pazurem pod brodą, zadaje filozoficzne pytania na każdy temat, został powołany do życia przez Sama Smitha jako projekt grafiki na
koszulkę. Choć od 2008 r., kiedy to narodził się pierwszy mem z tej serii, minęło sporo czasu, myślący welociraptor wciąż budzi ogromne zainteresowanie internautów.
Feministki Walka trwa
Memy malarki i feministki Marty Frej ilustrują współczesne życie kobiet i absurdy polskiej rzeczywistości. Za „nadanie memom rangi artystycznego dzieła” artystka otrzymała nawet Nagrodę Kulturalną Onetu. Jej bezkompromisowe prace można zobaczyć na profilu „Marta Frej – postać fikcyjna”, który polubiło już 160 tysięcy osób oraz – w postaci obrazów – na wystawach w całej Polsce.
Sztuczne fiołki
Autor Sztucznych Fiołków ma taki przepis na memy: komentarze na temat absurdów polskiej rzeczywistości umieszczone w dymkach z dziełami sztuki w tle. O samym twórcy wiemy tylko tyle, że to polski nauczyciel anglista, który ma dystans do świata i woli zostać anonimowy.