Metadane plików graficznych
System Windows wyświetla podstawowe metadane już po zaznaczeniu pliku. Pojawiają się one w pasku statusu okna Eksploratora (dolna belka). Jeśli chcesz, by informacji na ten temat było więcej, kliknij pasek statusu prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz kolejno Rozmiar, Duży.
Po tym na pasku zmieszczą się wszystkie informacje o ekspozycji. W tym miejscu możesz także edytować metadane. Jeśli klikniesz Dodaj tag, będziesz mógł przypisać do zdjęcia słowa kluczowe, które następnie pomogą odnaleźć fotografię za pomocą wyszukiwarki systemowej albo za pomocą wyszukiwarki w menedżerze zdjęć Picasa. Po wprowadzeniu zmian kliknij Zapisz.
Wykorzystując wspomniane narzędzie, możesz zmodyfikować wiele zdjęć za jednym razem. Naciśnij klawisz Ctrl i zaznacz zdjęcia, klikając ich ikonki myszą. Następnie wybierz pole, które powinno mieć wartość wspólną dla wszystkich plików. Wpisz tam swoje nazwisko. Eksplorator zapamiętuje wpisane metadane, więc jeśli będziesz chciał opisać kolejne zdjęcie, po wpisaniu pierwszej litery pojawi się podpowiedź.
W celu uzyskania pełnego podglądu metadanych danego pliku kliknij go prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Gdy pojawi się okno, przejdź do zakładki Szczegóły. W tym miejscu znajdziesz podgląd wszystkich pól Exif, które możesz dowolnie modyfikować.
Metadane pliku graficznego możesz wykorzystać do automatycznego porządkowania zdjęć w widoku folderu. Po otwarciu katalogu z większą liczbą zdjęć ściągniętych z aparatu kliknij prawym klawiszem myszy na pustym miejscu między plikami i z menu wybierz kolejno: Grupuj według, Więcej.
Pojawi się teraz okno Wybieranie szczegółów. Możesz w nim wskazać kryteria do sortowania plików. Jeśli przewiniesz listę w dół, znajdziesz na niej informacje związane z metadanymi plików graficznych, np. Szybkość ISO. Zaznacz tę opcję Szybkość ISO i potwierdź, klikając OK. W podobny sposób dodasz między innymi kryteria: Długość ogniskowej, Czas ekspozycji czy Model aparatu fotograficznego.
Teraz ponownie wybierz z menu kontekstowego Grupuj według i zaznacz opcję Szybkość ISO. Zdjęcia w katalogu zostaną podzielone według czułości matrycy, jaka została użyta do ich wykonania. Pozwoli to łatwo znaleźć np. fotografie zrobione w nocy, które wymagają dodatkowego odszumiania podczas obróbki w programie graficznym.