A A A

Minisystemy

PC Format 12/2007
Smartfony, czyli zaawansowane telefony komórkowe z systemem operacyjnym, można kupić już za złotówkę. Warunkiem jest podpisanie umowy abonenckiej np. o wartości 100 zł. Możliwości smartfonu zależą od systemu, jaki w nim zainstalowano. Najpopularniejszy jest Symbian, drugie miejsce zajmuje Windows Mobile.

Według firmy analitycznej Gartner współczesne smartfony to urządzenia o dużym wyświetlaczu i funkcjach telefonu komórkowego oraz komputera kieszonkowego (PDA). Podzespołami smartfonu oraz jego funkcjami steruje system operacyjny. Każdy system ma standardowo wbudowane programy: przeglądarkę internetową, kalendarz, książkę adresową oraz narzędzia systemowe służące do zmiany ustawień czy zarządzania pamięcią. Smartfon – podobnie jak pecet – można dostosować do własnych potrzeb, instalując w nim dodatkowe aplikacje.

Najbardziej popularnymi systemami w smartfonach są: Symbian i Microsoft Windows Mobile. Według danych z 2006 roku pierwszy ma 67 proc. udziału w globalnym rynku smartfonów, a drugi – 15 proc. Pozostała część rynku należy m.in. do różnych interfejsów Linuksa, PalmSource oraz RIM (system producenta BlackBerry).

Symbian S60 oraz UIQ

System ten jest własnością konsorcjum, do którego należą Nokia (47,9 proc.), Ericsson (15,6 proc.), Sony Ericsson (13,1 proc.), Panasonic (10,5 proc.), Siemens AG (8,4 proc.) i Samsung (4,5 proc.). Korzystają z niego również telefony np. Motoroli, Panasonica, Benq, LG. Każdy producent dostosowuje Symbiana do swoich potrzeb, dlatego system ma kilka wersji różniących się interfejsem użytkownika. Do najbardziej popularnych należą: Symbian S80 (Series 80), stosowany w modelach Nokii z serii Communicator, Symbian S60 (Series 60), w najnowszej wersji (3rd edition) wykorzystywany w 36 smartfonach Nokii, oraz Sony Ericsson UIQ, spotykany również w niektórych modelach Motoroli. Różnice między interfejsami polegają głównie na tym, że oferują inne sposoby sterowania urządzeniem oraz inne wbudowane funkcje i aplikacje.

Smartfony z interfejsami Nokii obsługiwane są z reguły za pomocą klawiatury z przyciskami kierunkowymi. Interfejs S60 umożliwia poruszanie się po menu systemu, opcjach aplikacji oraz przeglądarki internetowej za pomocą jednej ręki, jak w zwykłej komórce. Platforma ta pozwala przejść na stronę internetową, której link znajduje się w przeglądanym dokumencie, bezpośrednio z tego dokumentu. Użytkownik może zmienić każdy dźwięk przypisany do różnych funkcji smartfonu czy uruchamianych aplikacji, a także kolory oraz czcionki na wyświetlaczu. W ten sposób dostosuje do własnych upodobań wygląd okna systemu i aplikacji uruchamianych w smartfonie. Razem z systemem jest dostarczana aplikacja ułatwiająca synchronizację wpisów z książki kontaktów i kalendarza z danymi w innych urządzeniach przenośnych czy na pececie. Dane te można przesyłać bezprzewodowo.

Wersja S60, która pojawi się w telefonach w 2008 r., zostanie wzbogacona o obsługę ekranu dotykowego, a także opcję tzw. sprzężenia zwrotnego – gdy użytkownik wskaże na ekranie jakąś opcję, odczuje, że urządzenie odebrało polecenie. W przeglądarce internetowej nowego S60 zostanie też zaimplementowany odtwarzacz Flash Video, co pozwoli otwierać na smartfonie takie witryny jak YouTube.

Urządzeniem z Symbianem UIQ steruje się przy użyciu ekranu dotykowego i rysika. Na takim ekranie można np. pisać odręcznie. Sterowanie dotykowe bywa przydatne przy przeglądaniu stron WWW, które nie mieszczą się na ekranie – przesuwając palec lub rysik po ekranie, przewija się lub przesuwa stronę. Podobnie jak w S60, w takich przypadkach można skorzystać z funkcji obrócenia obrazu wyświetlanego na ekranie (pion-poziom). Jednak nie wszyscy producenci i nie we wszystkich modelach ją udostępniają. W UIQ, tak jak w S60, użytkownik może dostosować dźwięki, kolory, ikony i tapety do swoich upodobań i potrzeb.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto