Odtwarzacz za cenę do 400 zł
Dysponując większymi funduszami, możesz już wybierać w ciekawych i dobrych urządzeniach. Poszukaj odtwarzacza MP4 z większym ekranem o wyższej rozdzielczości. Warto także zainwestować w lepsze słuchawki, które nie grają tylko basem lub niewyraźnymi tonami wysokimi wzorem najtańszych urządzeń. Proponujemy przyjrzeć się odtwarzaczom firmy Pentagram (Eon Cineo, Eon Slide-R – ekran 3”).
Urządzenia oprócz dołączonych do nich całkiem przyzwoitych słuchawek mają wbudowane podstawowe głośniczki, które umożliwiają oglądanie filmów czy słuchanie muzyki większej grupie osób. Na obecność wbudowanego głośnika warto także zwrócić uwagę przy zakupie innych odtwarzaczy. Jeżeli będziesz miał możliwość sprawdzenia w sklepie obu urządzeń, zwróć uwagę na sterowanie, które jest odmienne w Eon Cineo (przyciski) i Slide-R (panel sterujący reagujący na dotyk). Pozwoli ci to sprawdzić, jak różna może być wygoda sterowania urządzeniem. Bliźniaczym produktem o takim samym wyglądzie, sposobie sterowania, lecz innym menu jest VEDIA C6+.
Odnośnie pojemności odtwarzacza warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jeżeli w tej chwili nie stać cię na zakup urządzenia np. o pojemności 8 GB, możesz kupić wspomniany Eon Cineo, Slide-R
czy iRiver e100 (2,6”) w wersji 2 lub 4 GB, a następnie rozbudować pamięć dzięki obsłudze kart micro SD. Możliwość rozszerzenia pamięci to plus każdego urządzenia, które zapewnia taką funkcję. W razie potrzeby czy dopływu gotówki możesz dokupić kartę. Karty są teraz niedrogie.
W tym przedziale cenowym dostępne są również odtwarzacze Creative ZEN, chociażby w wersji Mozaic. Niestety za 2 GB trzeba często zapłacić ponad 200 złotych. Zaletą jest ciekawy design urządzenia oraz niewielkie wymiary. Bez problemu zmieści się w kieszeni. Ekran 1,9” o rozdzielczości 128x160 pikseli nie budzi zachwytu. Jednak odtwarzacz generuje dźwięk o wysokiej
jakości.
Jeżeli w podróży oprócz słuchania muzyki czy oglądania filmów lubisz czytać, zwróć uwagę, czy urządzenie otwiera i wyświetla pliki tekstowe. Dzięki tej funkcji możesz zabrać w drogę książkę elektroniczną. Istotną sprawą jest przede wszystkim odtwarzanie znaków diakrytycznych. Nie wszystkie urządzenia sobie z tym radzą. Polskie znaki wyświetlą np. Eon Cineo czy Apollo AP-930 Clip.
W cenie do 400 zł wielu producentów dołącza do zestawu dodatkowe akcesoria, takie jak wtyczka do ładowania sieciowego czy ładowarka samochodowa. Czasami jest też etui czy przydatny pokrowiec.
Radio i dyktafon są wbudowane w większość urządzeń, antena znajduje się w przewodzie słuchawkowym. Funkcja dyktafonu może się różnić przede wszystkim jakością rejestrowanego dźwięku. Warto to sprawdzić.
Godne polecenia empeczwórki nie muszą dużo kosztować
Za 300 złotych
Pentagram Eon Cineo
Pojemność: 8 GB
Wyświetlacz: LCD, 3”
Odtwarzane formaty audio: FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Odtwarzane formaty wideo: MPEG‑1, MPEG‑2, DivX, XviD, WMV, AVI, RMVB, FLV
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG
Czas pracy: około 10 godzin
Bardzo dobry odtwarzacz w przystępnej cenie. Do wyboru 2 GB, 4 GB i 8 GB plus możliwość włożenia karty micro SD. Urządzenie doskonale sobie radzi z formatami wideo bez konieczności ich dodatkowego konwertowania. Duży plus.
Za 300 złotych
Vedia V39 4 GB
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: LCD, 2,6”
Odtwarzane formaty audio: AAC, APE, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Odtwarzane formaty wideo: AVI
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG
Czas pracy: około 30 godzin
Ciekawa propozycja z dość przyzwoitym ekranem. Zdecydowanie plusem urządzenia jest jakość generowanego dźwięku. Dla bardziej wymagających zaimplementowano bezstratny format FLAC.
Za 220 złotych
Iriver E100
Pojemność: 2 GB
Wyświetlacz: LCD, 2,6”
Odtwarzane formaty audio: FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA, APE
Odtwarzane formaty wideo: ASF, FLV
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG, PNG
Czas pracy: około 18 godzin
Bardzo przejrzyste menu graficzne oraz wygodna obsługa to największe zalety urządzenia. Dodatkowym plusem jest obsługa kart micro SD. Dzięki temu możesz kupić tańszą wersję odtwarzacza, a później dokupić pamięć.