Nowe układy APU od AMD mają nawiązać rywalizację z mobilnymi układami Intela. Do walki stanie kilka nowych układów Trinity – w zależności od oczekiwań względem wydajności i możliwości można dobrać typ układu odpowiedni do swoich wymagań. Absolutną nowością jest energooszczędny układ o współczynniku TDP tylko 17 W.
Zmiany konstrukcyjne
W porównaniu do starszej platformy Llano, Trinity wyposażono w nowy układ graficzny. Jego podstawą są uniwersalne jednostki VLIW4 , stosowane ostatnio np. w Radeonie HD 6970. Poza poprawionymi możliwościami pozwalają łatwiej zarządzać mocą obliczeniową. Układ jest oczywiście zgodny z DirectX 11, dlatego pod kontrolą Trinity można uruchamiać najnowsze gry bez obawy o brak nowoczesnych efektów graficznych.
Z kolei CPU w Trinity opiera się na rdzeniach Piledriver. Wykorzystano w nich znaną architekturę Bulldozer, która przeszła znaczną metamorfozę. Przede wszystkim producent pozbył się łącza HyperTransport, stosując zamiast niego znany z mobilnych platform Unified Media Interface. Nie ma też pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dodatkowo, poza zachowanymi z Bulldozera rozszerzeniami AES i AVX , Trinity wyposażono także w kilkanaście nowych instrukcji. Względem poprzedniej architektury Llano, taka zmiana to bardzo duży plus.
Wydajność i moc
Jeśli chodzi o wydajność Radeona 7660G wbudowanego w nowe APU, to ze względu na większą liczbę modułów teksturujących oraz przepustowość pamięci można liczyć na wzrost średnio o 50 proc. Natomiast usprawnienia w obrębie CPU przełożyły się na zwiększenie wydajności o średnio 29 proc.
O sprawne zarządzanie mocą dba technologia AMD Turbo Core trzeciej generacji, która dynamicznie reguluje zegar CPU i GPU. Przekłada się to też na lepszą energooszczędność, choć trzeba pamiętać, że Trinity jest produkowany w procesie technologicznym 32 nm. Jest więc układem nowoczesnym, ale pół kroku za układami Intel Ivy Bridge.
Według informacji AMD cechy Trinity pozwalają działać laptopom bez zasilania sieciowego do 12 godzin (choć pierwsze testy wskazują raczej na 9 godzin). Wynika to z faktu, że procesor szybciej wykonuje swoją pracę, dzięki czemu dłużej przebywa w stanie spoczynku – biorąc pod uwagę energooszczędność, jest to najbardziej korzystne rozwiązanie.
Dodatkiem jest funkcja AMD Start Now. Dzięki niej komputer startuje ze stanu uśpienia w mniej niż dwie sekundy, natomiast uruchamia system operacyjny w niespełna 10 sekund. Nie sposób nie dopatrzyć się tu analogii do stosowanej w ultrabookach technologii Intel Rapid Start.
Wsparcie aplikacji
Według AMD podejście użytkowników do komputerów przenośnych w najbliższym czasie ulegnie znaczącym zmianom. Mniejsze znaczenie będzie miało to, jak wydajny układ ukrywa się w środku laptopa, a kluczowe staną się jego możliwości. W tym celu AMD stara się przekonać, że coraz istotniejsze będą funkcje układu graficznego. Na myśli ma przede wszystkim aplikacje użytkowe różnego rodzaju.
W porównaniu do stanu z ubiegłego roku liczba programów wspierających akcelerację dla radeonów wzrosła dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że AMD wspiera nie tylko specjalizowane technologie, lecz dodatkowo OpenCL , C++ AMP czy DirectX 11. Dzięki temu na przykład WinZIP w wersji 16.5 szybciej kompresuje pliki, a Photoshop CS6 otrzymał ponad 30 funkcji akcelerowanych właśnie przez Trinity. Rywalizacja z bliźniaczą technologią Nvidia CUDA rozpoczęła się na dobre – z korzyścią dla użytkowników rozwiązań obu firm. Jednak AMD dopiero nadrabia straty względem Nvidii.