Co się zmieniło
|
Od ostatniego testu publikowanego dokładnie rok temu (PC Format 1/2009) w urządzeniach MP3 i MP4 niezbyt wiele się zmieniło. Przede wszystkim w wielu z nich producenci poprawili obsługę przez zastosowanie bardziej intuicyjnych systemów sterowania. Pojawiły się bogatsze korektory barwy dźwięku oraz obsługa funkcji SRS WOW HD. Ta ostatnia technika ma za zadanie usprawnić dynamiczne odtwarzanie skompresowanej, cyfrowej zawartości audio. Część urządzeń MP4 wzbogacona została głośniczkiem. Nowością jest natomiast dokładanie kilku-kilkunastu utworów, pozwalających na sprawdzenie możliwości urządzenia jeszcze przed jego zakupem.
|
Na co zwrócić uwagę
Wybierając odtwarzacz, musisz mieć na uwadze przede wszystkim swoje potrzeby, nie kierować się tym, w co dany model jest wyposażony i co potrafi. Po co ci świetnie wyposażony odtwarzacz MP4, jeśli jest tak duży, że przeszkadza ci w np. w porannym bieganiu? Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kupienie prostej empetrójki z opaską naramienną lub klipsem mocującym.
Jeśli lubisz słuchać audycji radiowych, kup odtwarzacz z odbiornikiem radiowym. Gdy chcesz go używać tylko do słuchania muzyki, zdecyduj się na możliwe mały odtwarzacz, który będzie bardziej poręczny. Warto jednak, by był wyposażony w nawet niewielki ekran, który ułatwi nawigację po zasobach urządzenia.
Jeśli masz większe wymagania, zdecyduj się na odtwarzacz MP4. W tym wypadku wielkość ekranu ma kluczowe znaczenie, bo mało wygodnie ogląda się zdjęcia i filmy na ekranikach wielkości znaczka pocztowego. Ważna jest również pojemność pamięci, bo filmy zajmują o wiele więcej miejsca niż muzyka.
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy łącznie szesnaście urządzeń, z czego osiem to odtwarzacze MP3 służące tylko do słuchania muzyki, a kolejne osiem to modele MP4.
Wyposażenie
We współczesnych odtwarzaczach uwagę zwraca przede wszystkim duża pojemność wbudowanej pamięci flash. W testowanych odtwarzaczach MP3 połowa miała 4 GB lub więcej (Pentagram Vanquish R Skit miał 8 GB). Tylko odtwarzacz Vedia A10 był wyposażony w gniazdo MicroSD.
Inaczej sytuacja wygląda w odtwarzaczach MP4, gdzie standardową pojemnością jest 4 GB, a dwa modele (Pentagram i Sony) miały 8 GB. W teście pojawiło się także urządzenie z pamięcią 2 GB (Lark Style), co na tego typu urządzenie jest wartością zbyt małą. Natomiast gniazdo pamięci MicroSD ma aż połowa odtwarzaczy MP4.
Odtwarzanie i nagrywanie
W obu kategoriach testowanych produktów pierwsze miejsca naszego zestawienia okupują trzy marki: Vedia, Iriver i Pentagram. Widać, że ci producenci dobrze przeanalizowali potrzeby odbiorców i przygotowali urządzenia spełniające ich oczekiwania.
Z kolei zadziwiające jest to, że ceniony przez wielu odtwarzacz Apple’a wylądował na odległej pozycji. Skąd taki rezultat? Otóż trzy wymienione wcześniej urządzenia mają ogromny zestaw opcji, a urządzenie spod znaku jabłuszka jest odtwarzaczem bardzo prostym. W dodatku powoduje uciążliwości, np. potrzebę przenoszenia utworów przez program iTunes. Nie stwarza możliwości przegrania ich choćby przez Eksplorator Windows.
iPod też ma unikatowe cechy, np. niepowtarzalne wzornictwo czy wbudowane oprogramowanie czytające na głos tytuły utworów, ale to za mało, by mógł zająć wysoką lokatę.
Wśród odtwarzaczy MP3 tylko połowa miała wbudowane radio. Z kolei pięć urządzeń wyposażono we wbudowany mikrofon pozwalający na wykorzystanie urządzenia w charakterze dyktafonu. W przypadku MP4 radio oraz dyktafon to funkcje niemal wszystkich modeli (wyjątkiem jest Intenso Cruiser). Ciekawostkę stanowią Vedia B6, Iriver E150 i Cowon I7, które dysponują wejściem liniowym, pełniącym także funkcję wejścia mikrofonowego. Odtwarzacz marki Vedia nie ma wbudowanego mikrofonu, ma za to miniaturowy mikrofon zewnętrzny podłączany do złącza minijack.
Obsługa formatów
Każdy z odtwarzaczy MP3 odczytuje przynajmniej jeden format audio, ale też inne. Najlepiej pod tym względem wypadł Vedia A10, a po nim Pentagram Vanquish R Skit. Jeśli chodzi o obsługę tagów ID3, z tym radzi sobie tylko połowa urządzeń. Zaliczamy również do nich iPoda, w którym tagi są odtwarzane przez syntezator mowy.
W odtwarzaczach MP4 największą liczbę formatów audio odtwarza Pentagram EON Cineo Gold, nieco mniej Vedia B6, Philips GoGear Opus, Cowon I7 i Iriver E150. Z wyświetlaniem znaczników ID3 jest znacznie lepiej, bo aż siedem
urządzeń radzi sobie z tym zadaniem.
W przypadku obrazu odtwarzanie nie odbywa się już tak sprawnie. Choć producenci zapewniają, że odtwarzacze obsługują wiele formatów wideo, rzadko jest to prawdą. Najczęściej konieczna jest wcześniejsza konwersja.