A A A

Monitorowanie domu przez smartfona - IP Webcam

PC Format 07/2015
Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu chcesz wiedzieć, co dzieje się w twoim mieszkaniu albo na podwórku, nie musisz od razu inwestować w kamerę IP. Wystarczy telefon z Androidem, którego już nie używasz, i darmowa aplikacja IP Webcam, która przekształci go w bezprzewodowe urządzenie do podglądu i nagrywania obrazu. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Podgląd monitoringu ze smartfona przez internet

Aby widok z kamery smartfona był dostępny na żywo z dowolnego miejsca na świecie, niezbędne jest udostępnianie obrazu w globalnej sieci. Możesz to zrobić zarówno konfigurując router, jak i za pośrednictwem działającej w chmurze usługi Ivideon.

Konfiguracja routera


Mając dostęp do ustawień routera, możesz udostępnić wideo oraz panel administracyjny IP WebCam, tak aby były dostępne także poza siecią lokalną. Do tego celu służy mechanizm przekierowywania portów, który jest dostępny w każdym routerze. W warsztacie posłużymy się urządzeniem TP Link.


Po zalogowaniu do routera przejdź do sekcji DHCP i kliknij DHCP Clients List. Znajdź tam swój smartfon (powinien zgłosić się jako Android, rozpoznasz go też po adresie IP) i skopiuj zawartość pola MAC Address.



Zarezerwuj dla smartfona jeden z adresów IP, aby router zawsze przydzielał mu ten sam numer. Służy do tego narzędzie Address Reservation. Utwórz nowy wpis przyciskiem Add New. Wklej adres MAC w polu MAC Address i wpisz wolny numer IP. Zatwierdź zmiany przyciskiem Save.


Przejdź do panelu przekierowywania portów – Forwarding. W polach Service Port i Internal Port wpisz wartość 8080 (chyba że w aplikacji IP WebCam ustawiłeś inny port), a jako IP Address podaj numer, który przypisałeś do smartfona w poprzednim kroku. Po zapisaniu ustawień przekierowanie powinno być aktywne.



Od tego momentu logując się do panelu web aplikacji IP WebCam, zamiast adresu IP z puli prywatnej możesz podawać swój publiczny adres IP – znajdziesz go w ustawieniach routera w sekcji poświęconej połączeniu internetowemu (sekcja Network, pole IP Address). Aby dodatkowo ułatwić logowanie się, możesz przydzielić swojemu IP nazwę domeny. Za darmo zrobisz to za pomocą jednej z usług dynamicznego DNS, np. NoIP (www.noip.com).

Obsługa obrazu z IP WebCam w serwisie Ivideon


Serwis Ivideon w bezpłatnej wersji pozwala na podgląd obrazu z dwóch kamer wideo jednocześnie, więc jeśli masz dwa smartfony, możesz ustawić prosty system monitoringu złożony z dwóch kamer. Aplikacja IP Webcam może przesyłać strumień wideo bezpośrednio do chmury Ivideon, więc instalacja dodatkowego oprogramowania nie jest konieczna.


Aby założyć konto, wejdź na stronę www.ivideon.com, a następnie kliknij create account, wpisz e-mail oraz hasło, których chcesz użyć do logowania, i na końcu potwierdź rejestrację, naciskając zielony przycisk Sign Up & Get the Best Video Surveillance Service. Po zalogowaniu, gdy konto jest już aktywne, uruchom w smartfonie aplikację IP WebCam i w panelu konfiguracyjnym kliknij: Strumieniowanie w chmurze


Naciśnij teraz przycisk Test zgodności, aby sprawdzić, czy smartfon może współpracować z serwisem. Jeśli test przebiegnie pomyślnie, kliknij Konto Ivideon oraz: Zaloguj, po czym podaj dane konta, które przed chwilą utworzyłeś. Po zalogowaniu upewnij się, czy opcja jest aktywna. Następnie uruchom monitoring i wejdź na stronę Ivideon, aby sprawdzić podgląd.


Obraz z kamery powinien być widoczny w zakładce My cameras. Serwis Ivideon pozwala także na śledzenie obrazu z podłączonych kamer za pomocą aplikacji desktopowych oraz mobilnych. Aplikację mobilną znajdziesz w sklepie Google Play, zaś aplikacje desktopowe można pobrać ze strony, po kliknięciu linku Downloads u dołu strony. W dziale pobierania znajdziesz także aplikację serwera Ivideon, która pozwala na przesyłanie do chmury obrazu z dowolnej kamery internetowej podłączonej do komputera bądź innej kamerki IP, która działa w sieci lokalnej. Za podłączenie trzeciej i każdej kolejnej kamery trzeba zapłacić 1 euro miesięcznie. Użytkownicy płacący mogą także korzystać z dodatkowych funkcji takich jak powiadomienia i możliwość odtwarzania obrazu nagranego do siedmiu dni wstecz.

Kamera Wi-Fi z podglądem w chmurze

Niektóre kamery do monitoringu mają wbudowaną funkcję udostępniania podglądu w chmurze. Dzięki temu obraz da się sprawdzić z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z przeglądarki lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Takie funkcje mają m.in. kamery sieciowe D-Link, np. model D-Link DCS-5222L (kosztuje około 600 zł), który wyróżnia się matrycą HD 720p zamontowaną na obrotowej głowicy, przemieszczającej się w zakresie +/- 170 stopni w poziomie oraz +90/-25 stopni w pionie. Kamerę podłącza się bezpośrednio do routera za pomocą Wi-Fi lub kabla Ethernet. Konfiguracja monitoringu oraz zarejestrowanie kamery w chmurze Mydlink są bardzo proste dzięki kreatorowi dostarczonemu na płycie CD. Aplikacja wykrywa kamerę, prosi o wpisanie e-maila oraz hasła i na tej podstawie tworzy konto w chmurze. Po potwierdzeniu adresu można się zalogować i oglądać obraz z dowolnego komputera. W aplikacji internetowej znajdziesz funkcję ustawiania detekcji ruchu z przydatnym narzędziem służącym do definiowania stref kontroli, co pomaga uniknąć fałszywych alarmów. Z serwisu MyDlink można także pobrać aplikację mobilną, która pozwala zdalnie obracać kamerą. Jeśli w kamerze została zainstalowana karta microSD, można przejrzeć nagrania zarejestrowane np. po wykryciu ruchu w zdefiniowanych strefach kontroli. Ciekawą funkcją aplikacji mobilnej jest możliwość mówienia za pośrednictwem głośnika wbudowanego w kamerę, co przydaje się, gdy urządzenie jest używane np. do nadzorowania pokoju dziecięcego. Kamera D-Link DCS-5222L ma także swój interfejs web, który umożliwia podgląd obrazu wewnątrz sieci lokalnej oraz przez internet, z dowolnego miejsca.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto