W artykule:
- Czym nowe monitory różnią się od starych konstrukcji
- Porady dla kupujących monitor
- Podsumowanie testu 14 nowych modeli LED
- Opisy wybranych monitorów
Coraz wyraźniej zarysowuje się podział monitorów na nowoczesne modele LED oraz starsze. Podział ten, podobnie jak w przypadku telewizorów, jest trochę sztuczny, bo obie odmiany urządzeń działają na identycznych zasadach. Różnią się jedynie sposobem podświetlenia panelu wyświetlającego obraz w monitorze: zamiast świetlówek (CCFL) wykorzystują diody.
Zalety monitorów LED
Zmiana systemu podświetlania daje korzyści, a najbardziej zauważalną jest znaczne zredukowanie grubości ekranu, więc nowe konstrukcje mają dużo smuklejszą i nowocześniejszą sylwetkę. Drugą korzyścią jest mniejszy pobór energii, co przekłada się na nieco niższe rachunki za prąd. Kolejnym atutem jest możliwość uzyskania lepszego odwzorowania kolorów, gdyż diody LED wytwarzają światło o szerszym spektrum niż świetlówki CCFL. Jeszcze inną zaletą LED jest często lepsza równomierność podświetlenia matrycy, a tym samym lepszy obraz.
Jednak dwie ostatnie cechy mają na razie charakter bardziej propagandowy niż praktyczny. Pod względem uzyskiwania szerszego zakresu barw monitory z podświetleniem LED w połączeniu z matrycami TN nie są w stanie konkurować z klasycznymi monitorami wyposażonymi w matryce IPS. Także z równomiernością podświetlania sprawa wygląda różnie, bo większość konstrukcji korzysta w krawędziowego podświetlania LED, w którym do prawidłowej dystrybucji światła pod powierzchnią matrycy wykorzystuje się materiały rozpraszające. To w dużej mierze od nich, a nie od diod LED, zależy równomierność podświetlania.
Trzeba jednak przyznać, że zestawiając monitory z tanimi matrycami TN oraz z podświetleniem CCFL lub LED, te drugie wypadają nieporównanie lepiej.
Dodatkowe atuty
Decydując się na zakup monitora, warto się przyjrzeć jego wyposażeniu, które bywa różne. Jednym z ważniejszych elementów jest liczba złączy wideo monitora. Współczesna konstrukcja powinna mieć co najmniej jedno złącze DVI oraz jedno złącze HDMI. To ostatnie ma znaczenie, jeśli do takiego wyświetlacza zechcesz podłączyć np. konsolę do gier lub dysk multimedialny. Jeśli masz starszy komputer, monitor musi mieć dodatkowo analogowe złącze D-Sub.
Równie ważne jest menu OSD, a właściwie funkcje w nim zawarte, które dają lepszą kontrolę nad obrazem, a tym samym taką możliwość dostosowania jego parametrów, by najlepiej odpowiadał preferencjom użytkownika. Jednocześnie system sterowania zastosowany w monitorze musi być dobrze skorelowany z jego menu. W przeciwnym wypadku próba prawidłowego ustawienia parametrów wyświetlania może być bardzo irytująca. Regulację parametrów może ułatwić podświetlenie panelu sterującego.
Ważne też, aby monitor miał kilka predefiniowanych trybów pracy, przystosowanych do określonych zadań. Dzięki temu, przeglądając np. strony internetowe, można jednym przyciskiem przełączyć monitor w tryb tekstowy, który jest znacznie łagodniejszy dla wzroku.