Montaż filmu amatorskiego
Znając już rozkład elementów w oknie programu, można rozpocząć montaż wideo. Zaczniemy od zaimportowania plików nakręconych kamerą lub komórką oraz plików dodatkowych, tj. zdjęć i muzyki. Następnie umieścimy poszczególne elementy układanki na stole montażowym, skleimy je w całość, dodamy ozdobne plansze z napisami i wzbogacimy film o różne efekty wizualne.
Import i tworzenie planszy tytułowej
Pierwszym etapem obróbki wideo jest import materiału. Pliki przegrane wcześniej na dysk twardy komputera dodamy do biblioteki mediów, skąd będzie je można umieszczać na stole montażowym. Film rozpoczynać się będzie od planszy tytułowej.
Krok 1
W oknie głównym programu kliknij przycisk Edit. Następnie kliknij przycisk Import media i z rozwiniętego menu wybierz jedną z opcji: Import Media Files – pozwala wskazać pojedyncze pliki, Import a Media Folder – importuje całą zawartość wskazanego folderu. Ważne! PowerDirector 9 LE z naszej płyty obsługuje wyłącznie format wideo WMV. Jeśli pliki wejściowe są w innym formacie, np. MOV, AVI, 3GP, MP4, skorzystaj z darmowego konwertera, który zainstalujesz z naszej płyty – patrz ramka „Zmiana formatu plików wideo na WMV”. Oprócz plików wideo możesz importować pliki audio oraz obrazki.
Krok 2
Miniatury zaimportowanych plików pojawią się w bibliotece mediów poniżej. Możesz zaznaczyć jedną z miniatur i korzystając z modułu podglądu, sprawdzić, czy danych plik zawiera odpowiedni materiał.
Krok 3
Film powinien się rozpoczynać od planszy tytułowej. Przejdź do biblioteki plansz. Wybierz jedną z miniatur. W panelu podglądu zobaczysz, jak prezentuje się ten efekt. Plansze z obszarami oznaczonymi biało-szarą kratką to plansze przezroczyste. Nakłada się je bezpośrednio na klip, uzyskując w efekcie wideo z przenikającymi napisami.
Krok 4
Jeśli nie znalazłeś odpowiedniej planszy, kliknij miniaturę Download Templates, która wywoła stronę internetową producenta programu. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych plansz tytułowych.
Krok 5
Wybrawszy planszę, złap jej miniaturę i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki podpisów. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta Health & Filtr.
Krok 6
Przejdź do biblioteki mediów, złap miniaturę klipu wideo, którym rozpoczynać się będzie film, i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki audio/wideo nr 1:
Krok 7
Przechodzimy do edycji planszy tytułowej. Kliknij dwukrotnie prostokąt reprezentujący planszę na ścieżce podpisów (z kroku 5). Wywołasz okno Title Designer.
Krok 8
Możesz tutaj wpisać własny tekst oraz zmienić parametry czcionki: wybrać styl (1), opcje cieniowania (2), rozmycia (3), przezroczystości (4), zmienić odstępy między wierszami i znakami, określić sposób wyrównywania itp. Ważne! Podczas wpisywania z klawiatury nowego tekstu nie są dostępne polskie znaki. Aby je uzyskać, najpierw napisz tekst w systemowym notatniku, następnie zaznacz go, skopiuj do schowka i wklej w pole tekstowe na planszy.
Krok 9
Obiekt tekstowy możesz przemieszczać za pomocą myszy. W ten sposób ustaw jego pozycję na ekranie. Gdy wszystkie parametry będą już ustawione, kliknij przycisk OK.
Krok 10
Po powrocie do okna głównego kliknij myszką na pustym obszarze stołu montażowego. Następnie w module podglądu kliknij przycisk Stop, następnie Play, aby zobaczyć, jak wygląda plansza tytułowa w połączeniu z pierwszym klipem wideo.
Krok 11
Domyślny czas trwania każdej planszy tytułowej to 10 sekund. Możesz go wydłużyć lub skrócić. Kliknij prostokąt reprezentujący planszę tytułową na ścieżce i naprowadź kursor myszy na jego prawą krawędź. Kursor zmieni się w dwie strzałki. Kliknij i nie puszczając lewego przycisku myszki, rozciągnij prostokąt, wydłużając w ten sposób czas wyświetlania planszy. Aby precyzyjnie dopasować czas, możesz przybliżyć oś czasu, korzystając z suwaka Zoom.
Montaż i dodawanie przejść
Dalszy montaż polega na ustawieniu w odpowiedniej kolejności poszczególnych scen filmu. Między sceny wstawimy efekty przejścia, dzięki którym film stanie się bardzo atrakcyjny wizualnie.
Krok 1
Aby dodać kolejny klip wideo, przejdź do biblioteki mediów, wybierz miniaturę klipu i korzystając z modułu podglądu, sprawdź, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał. Złap miniaturę klipu wideo i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki wideo nr 1. Umieść ją zaraz za pierwszym klipem. W ten sam sposób umieść na ścieżce wszystkie klipy, z których będzie się składał film:
Krok 2
Kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, w module podglądu kliknij przycisk Stop i uruchom odtwarzanie przyciskiem Play. Jeśli kolejność ustawienia klipów jest poprawna, można dodać efekty miękkiego przejścia między scenami. W tym celu otwórz bibliotekę przejść.
Krok 3
Wybierz jedną z miniatur reprezentujących przejścia. Animowany efekt wyświetli się w module podglądu. Gdy znajdziesz odpowiadający ci efekt, złap jego ikonę i nie puszczając lewego przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść w miejsce, gdzie łączą się ze sobą klip 1 i 2.
Krok 4
Kliknij myszką na pustym obszarze stołu montażowego. W module podglądu kliknij przycisk Stop i uruchom odtwarzanie przyciskiem Play, aby obejrzeć efekt. W ten sam sposób dodaj efekty przejścia na połączeniach kolejnych klipów:
Krok 5
Pora zapisać projekt na dysku. Z menu File wybierz opcję Save Project As. W standardowym oknie dialogowym Zapisywanie jako wskaż folder docelowy, nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz.
Zmiana formatu plików wideo na WMV
Aby zmienić format plików wideo na format obsługiwany przez pełną wersję programu PowerDirector 9 LE, wykonaj następujące czynności:
Krok 1
Zainstaluj z naszej płyty darmowy program Any Video Converter (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), który znajduje się w grupie Użytkowe.
Krok 2
W oknie programu kliknij przycisk DODAJ WIDEO i w standardowym oknie dialogowym wskaż pliki wideo, które mają być skonwertowane.
Krok 3
Po dodaniu do listy konwersji wszystkich plików rozwiń listę Profil i wybierz opcję Microsoft Products. Kliknij KONWERTUJ, aby uruchomić proces. Skonwertowane pliki WMV znajdziesz w domyślnych folderach:
Windows XP – C:\Documents and Settings\Nazwa użytkownika\Moje dokumenty\Any Video Converter
Windows Vista i 7 – C:\Users\Nazwa użytkownika\Docunents\Any Video Converter
Przechwytywanie obrazu z kamery
Program PowerDirector ma funkcję przechwytywania obrazu bezpośrednio z kamery podłączonej do komputera. Służy do tego tryb Capture, który uruchomisz, klikając przycisk o tej samej nazwie Capture. W trybie tym widoczny jest podgląd na żywo obrazu przesyłanego z kamery. Aby go zarejestrować w postaci pliku, wystarczy kliknąć przycisk Record, a następnie Stop. Ikona zapisanego pliku wideo wyświetli się w sekcji ??Captured Content. Po przejściu do trybu Edit przechwycone pliki zostaną automatycznie zaimportowane i dodane do biblioteki mediów.
Nakładanie efektów specjalnych
Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić nasz materiał, nałożymy na wybrane klipy wideo efekty specjalne. Będą to animowane obiekty graficzne wybrane z biblioteki PIP oraz efekty cząsteczkowe.
Krok 1
Zacznij od dodania obiektu z biblioteki efektów. Otwórz bibliotekę i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów. W module obok zobaczysz jego animowany podgląd:
Krok 2
Wybrawszy efekt, złap jego miniaturę i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w wybrany obszar ścieżki efektów specjalnych. Pojawi się on na ścieżce w postaci prostokąta Candy Canes. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać i rozciągać, zmieniając czas trwania efektu. W ten sam sposób dodaj więcej efektów i rozmieść je w odpowiednich miejscach filmu:
Krok 3
Kolejnym elementem, jaki możesz dodać, jest efekt PIP (Picture-In-Picture, czyli obraz w obrazie). Otwórz bibliotekę PIP i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów – jego podgląd zobaczysz w module obok. Tak samo jak w przypadku plansz tytułowych obszary oznaczone biało-szarą kratką są przezroczyste i w tym miejscu w tle będzie widoczne wideo.
Krok 4
Jeśli nie znalazłeś odpowiedniego efektu, kliknij miniaturę Download Templates, która wywoła stronę internetową producenta programu. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych efektów specjalnych.
Krok 5
Wybrawszy efekt, złap jego miniaturę i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w wybrany obszar ścieżki wideo nr 2. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta Boom. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać na ścieżce i rozciągać, zmieniając czas trwania efektu. W ten sam sposób dodaj więcej efektów i rozmieść je w odpowiednich miejscach na ścieżce.
Krok 6
Dokładnie w ten sam sposób, jak opisane w poprzednich krokach, dodajesz efekty dostępne w bibliotece efektów cząsteczkowych. Także tutaj masz dostęp do setek dodatkowych efektów, które możesz pobrać z internetu, klikając miniaturę Download Templates. Umieść efekty cząsteczkowe w odpowiednich miejscach na ścieżce wideo nr 2.
Krok 7
W panelu podglądu kliknij przycisk Stop i uruchom odtwarzanie przyciskiem Play, aby obejrzeć uzyskany efekt. Zapisz dotychczasową pracę na dysku.
Muzyka oraz napisy dialogowe
Aby lepiej wprowadzić odbiorcę filmu w nastrój, warto umieścić w tle podkład muzyczny. Sceny wymagające dopowiedzenia można dodatkowo wyposażyć w napisy.
Krok 1
Przejdź do biblioteki mediów i odszukaj plik audio, np. formatu MP3, który importowałeś. Możesz zaznaczyć jego miniaturę i korzystając z panelu podglądu, odsłuchać utwór. Następnie złap jego miniaturę i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki audio nr 2.
Krok 2
W prostokącie reprezentującym utwór audio widoczna jest pozioma linia dzieląca go na dwie części. Linia ta zaczyna się i kończy tzw. węzłami. Jest to linia głośności. Jeśli np. chcesz, aby utwór kończył się płynnym wyciszeniem, złap za węzeł kończący i nie puszczając lewego przycisku myszki, opuść linię do samego dołu:
Krok 3
Klikając na linii głośności w dowolnym jej miejscu, dodasz kolejny węzeł. Dodając je, możesz wielokrotnie zmieniać natężenie głośności utworu, ustawiając go w odpowiednich miejscach filmu na wyższym poziomie i wyciszając w trakcie scen, gdzie muzyka nie jest potrzebna. Utwór audio możesz przyciąć, korzystając z funkcji Trim.
Krok 1
Aby dodać napis, ustaw kursor w odpowiednim momencie filmu na osi czasu. Następnie otwórz panel napisów i kliknij przycisk Add a subtitle at the current position.
Krok 2
W panelu powyżej pojawi się pierwszy wiersz. W kolumnach Start Time i End Time podany jest czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu (domyślnie jest on wyświetlany 10 sekund). Obok, w kolumnie Subtitle widoczny jest napis Double click to edit – kliknij go dwukrotnie myszką.
Krok 3
Napis zmieni się w puste pole – wprowadź w nie tekst podpisu. Gdy wpiszesz tekst, kliknij gdziekolwiek. Podpis zostanie dodany. Klikając dwukrotnie na wartościach w kolumnach Start Time i End Time, możesz zmienić czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu.
Krok 4
Możesz formatować tekst podpisu. W tym celu zaznacz go w panelu i kliknij przycisk T. Wyświetli się okno Font, w którym możesz zmieniać krój czcionki, jej rozmiar, kolor oraz inne parametry. Po zakończeniu kliknij OK. W opisany sposób możesz dodawać kolejne podpisy i wyświetlać je w odpowiednich momentach podczas filmu.
Rozbudowane możliwości edycji obiektów
Każdy z obiektów (wideo, audio, efekty) umieszczonych na osiach czasu można edytować, np. wycinać zbędne sceny z filmu. Gdy zaznaczysz obiekt, pojawią się przyciski wyświetlające okna lub dodatkowe panele służące do zmiany jego parametrów. Przyciski te są dostępne nad osiami edycji (1) oraz z lewej strony (2). Narzędzia te pozwalają dostosować wiele parametrów zaznaczonego obiektu do indywidualnych potrzeb.