Temat numeruMontaż wideo

    Montaż wideo

    Jednym z najważniejszych etapów produkcji filmów zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych jest odpowiedni montaż. Bez tego film będzie zawierał mnóstwo nieudanych kadrów, dłużyzn itp. Umiejętności operatora mają oczywiście znaczenie, ale bez odpowiedniego montażu trudno uznać jakikolwiek film za udany.

    Montaż wideo

    W naszym artykule przedstawimy proces montażu filmu, posługując się zamieszczoną na naszym krążku pełną najnowszą wersją programu Movavi Video Editor 6 SE. Za pomocą tej aplikacji przedstawimy kolejne podstawowe etapy montażu – rozmieszczenie klipów, usuwanie zbędnych fragmentów, dodawanie przejść, aplikowanie filtrów i efektów. Mamy nadzieję, że efekt końcowy, który uzyskasz dzięki naszym poradom, w zupełności cię zadowoli, a twoich znajomych – zachwyci.

    Importowanie plików źródłowych

    Zacznij od zapoznania się z treścią ramki „Instalacja i aktywacja Movavi Video Editora”. Gdy program zostanie zainstalowany i aktywowany, czas na import materiałów źródłowych.

    Informacje na temat instalacji i aktywacji produktu znajdziesz w aktualnym wydaniu PC Format.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu powiększ jego okno na cały ekran. Całą dolną część okna zajmuje linia czasu z widocznymi ścieżkami dla różnego typu danych (audio, wideo, napisy). Na tej linii będziesz umieszczał klipy stanowiące składniki filmu. W górnej lewej części okna sporą przestrzeń zajmuje panel podglądu wideo, natomiast po prawej stronie od tego panelu widoczne jest menu funkcji programu z trzema kartami Import, Edit, Export.Domyślnie aktywną kartą jest karta Import. Od niej zaczynasz pracę.

    Krok 2

    Zakładamy, że pliki wideo zarejestrowane kamerą masz już zapisane na dysku twardym. Wybierz zatem widoczną na karcie Import pozycję Open Media file, a następnie wskaż pliki wideo (można zaznaczyć kilka plików jednocześnie), które chcesz zaimportować do projektu. Program obsługuje pliki w następujących formatach wideo: AVI, WMV, ASF, MOV i QT. Oprócz tego obsługiwane są następujące formaty audio: WMA, OGG, WAV, FLAC, APE, oraz formaty graficzne: BMP, PNG, GIF. Jeżeli pliki przegrane z kamery mają format nieobsługiwany przez program, najpierw musisz przeprowadzić konwersję.

    Obraz

    Krok 3

    Po zaimportowaniu klipów wideo program automatycznie uaktywni kartę Edit, pod którą, w zakładce Media, wyświetlone zostaną miniatury wczytanych plików. Jeżeli chcesz do projektu dodać jeszcze ścieżkę dźwiękową albo statyczne obrazy urozmaicające film, tego typu pliki importujesz w taki sam sposób, jak pliki wideo. Ikony reprezentujące pliki audio czy miniatury zdjęć również pojawią się w zakładce Media.

    Obraz

    Krok 4

    Zwróć też uwagę, że w pustym dotychczas panelu podglądu wyświetli się klatka początkowa pierwszego z zaimportowanych plików wideo. Możesz wykorzystać ten panel do wstępnego przejrzenia zaimportowanych plików. Aby obejrzeć dany plik (albo odsłuchać – w przypadku danych audio), wystarczy kliknąć miniaturę widoczną pod zakładką Media. Panel odtwarzania automatycznie wyświetli wybrany plik. Po wczytaniu do programu wszystkich elementów składowych projektu możesz przejść do kolejnego etapu montażu.

    Obraz

    Montaż właściwy – usuwanie zbędnych fragmentów

    Teraz główna część pracy montażysty. Z warsztatu dowiesz się, jak rozmieszczać elementy składowe projektu na linii czasu, a także, jak manipulować zawartością klipów – usuwać zbędne fragmenty czy podzielić jeden klip na mniejsze części.

    Krok 1

    Linia czasu składa się z kilku ścieżek: ścieżki napisów – Title, ścieżki wideo – 3. Video oraz dwóch ścieżek dźwiękowych oznaczonych napisami 2. Audio i 1. Audio. Przeciągnij na ścieżkę wideo miniaturę wideoklipu, od którego ma się rozpoczynać montowany film. Na linii czasu pojawią się miniatury niektórych klatek z wybranego pliku. Jeżeli chcesz powiększyć widok na linii czasu w celu dokładniejszej edycji, użyj suwaka ograniczonego symbolami lupy. Suwak ten jest elementem listwy narzędziowej wyświetlanej bezpośrednio ponad linią czasu. Po prawej stronie tej listwy widoczny jest wskaźnik czasu określający długość filmu.

    Obraz

    Krok 2

    Zacznij od usuwania niepotrzebnych fragmentów nagrań. Po umieszczeniu wszystkich klipów na linii czasu we właściwej kolejności przejrzyj cały materiał, używając do tego celu panelu podglądu. Jeżeli np. kilka pierwszych sekund danego klipu zawiera popsute nagrania (bo np. operator zasłonił obiektyw albo włączył nagrywanie, zanim odpowiednio nakierował kamerę), możesz je usunąć w bardzo prosty sposób. Za pomocą panelu odtwarzania ustaw kursor w takim miejscu klipu, od którego materiał jest poprawnie zarejestrowany, i kliknij widoczny na panelu odtwarzania przycisk (wyglądający jak prawy nawias kwadratowy). Zaznaczysz w ten sposób wadliwy obszar klipu. Suwak ten jest elementem listwy narzędziowej wyświetlanej bezpośrednio ponad linią czasu. Po prawej stronie tej listwy widoczny jest wskaźnik czasu określający długość filmu.

    Obraz

    Krok 3

    Zauważ, że po kliknięciu wspomnianego przycisku, prawy marker przesunie się na miejsce wskazywane przez kursor. Aby usunąć wadliwy fragment, kliknij widoczną na listwie narzędziowej ikonę wycinania zaznaczonych fragmentów.

    Obraz

    Krok 4

    Po usunięciu zbędnego fragmentu program automatycznie zaznaczy pozostałą, prawidłową już część klipu i pojawi się ona na linii czasu.

    Obraz

    Krok 5

    W analogiczny sposób, manipulując markerami (możesz je przeciągać myszką ręcznie) możesz zaznaczać i usuwać niepotrzebne fragmenty poszczególnych klipów.

    Krok 6

    Jeżeli będziesz potrzebował podzielić klip na dwie części, to wystarczy umieścić kursor w miejscu podziału i kliknąć (również na listwie narzędziowej) ikonę z nożyczkami. Program z jednego klipu utworzy dwa, co będzie wyraźnie widoczne na linii czasu. W miejscu wskazywanym przez pionowy kursor na linii czasu będzie granica podziału między dwoma powstałymi klipami.

    Obraz

    Dodawanie efektów przejść między ujęciami

    Gdy już oczyścisz materiał ze zbędnych fragmentów oraz dokonasz odpowiednich podziałów scen możesz zaaplikować efekty przejść. Movavi Video Editor ma wbudowaną bibliotekę przejść wideo. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z różnorodnością przejść – inne przejście dla każdej sceny spowoduje chaos. Znacznie lepiej zdecydować się na jedno lub dwa przejścia.

    Krok 1

    Bibliotekę przejść wybierzesz, klikając na karcie Edit zakładkę Transitions. Zaznaczając miniaturę danego przejścia, np. Circle Out, zobaczysz animację przejścia na panelu podglądu. Przeglądając dostępne przejścia, wybierz odpowiednie dla twojego filmu. W naszym przykładzie wybraliśmy przejście o nazwie Circle Out.

    Obraz

    Krok 2

    Dodawanie przejść do projektu jest bardzo proste. Po wybraniu przejścia jego miniaturę przeciągnij po prostu na linię czasu (na ścieżkę wideo). Na linii czasu pojawi się specjalny symbol przejścia. Gdy ustawisz kursor w miejscu zajmowanym przez przejście i uruchomisz odtwarzanie, będziesz mógł zobaczyć, jak dany efekt wygląda na twoim materiale filmowym.

    Obraz

    Krok 3

    W taki sam sposób wstawiasz przejścia między pozostałymi klipami na linii czasu.

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli chciałbyś wydłużyć dany efekt przejścia, można to łatwo zrobić. W zależności do tego, czy chcesz zmodyfikować efekt przejścia znajdujący się w bibliotece czy ten już zaaplikowany do projektu, odpowiednio kliknij miniaturę wybranego przejścia w bibliotece lub dwukrotnie kliknij symbol wybranego przejścia na linii czasu. Następnie kliknij przycisk Customize widoczny pod biblioteką przejść.

    Obraz

    Krok 5

    W miejscu zajmowanym dotychczas przez miniatury przejść pojawi się suwak Duration, za którego pomocą możesz zarówno wydłużyć, jak i skrócić efekt przejścia.

    Obraz

    Plansza tytułowa i dodatkowe efekty tekstowe

    Film bez tytułu wygląda byle jak. Czas zatem na zaaplikowanie odpowiedniej planszy tytułowej. Posługując się narzędziami tekstowymi wbudowanymi w proponowany przez nas edytor, możesz także wkomponowywać napisy w poszczególne sceny.

    Krok 1

    Umieść kursor na początku linii czasu i kliknij widoczną na listwie narzędziowej, wyświetlanej ponad obszarem linii czasu, ikonę T. Na karcie Edit uaktywni się automatycznie zakładka Titles.

    Obraz

    Krok 2

    W polu tekstowym Title Text wpisujesz tytuł filmu, np. Saneczkowe szaleństwa. Następnie za pomocą widocznych kontrolek ustalasz parametry tekstu, takie jak: czcionka Font, wielkość, styl (pogrubiona, pochylona itp.), formatowanie – sekcja Alignment, kolor wypełnienia (rozwijana lista Fill Color), kolor konturu – Outline Color, czy styl konturu – Outline Style. Dodatkowo z rozwijanej listy Animation możesz wybrać, czy i jaką metodą napis ma być animowany.

    Obraz

    Krok 3

    Pozycję tekstu w kadrze ustalasz, przeciągając widoczną w kadrze, na panelu podglądu, ramkę z tekstem. Za pomocą uchwytów umieszczonych w narożnikach ramki możesz powiększyć ramkę i zmieścić większy tekst. Gdy już ustalisz wszystkie parametry tytułu, kliknij Add, by dodać tytuł do projektu.

    Obraz

    Krok 4

    Zwróć uwagę, że ścieżka napisu (tytułu) widoczna na linii czasu zostanie wzbogacona o nowy element odzwierciedlający zdefiniowaną przez ciebie planszę tytułową. Jeżeli chciałbyś wydłużyć czas wyświetlania napisów, możesz „rozciągnąć” obiekt na ścieżce napisu, chwytając za jego krawędź na linii czasu i przeciągając myszką.

    Obraz

    Krok 5

    W analogiczny sposób możesz dodawać inne napisy w dowolnym miejscu filmu. Ograniczeniem jest wyłącznie twoja inwencja.

    Dodatkowe udźwiękowienie edytowanego filmu

    Amatorski materiał zwykle nie jest kręcony w studiu o odpowiedniej akustyce. Zarejestrowanym przez kamerę obrazom towarzyszą często niepotrzebne odgłosy – szum wiatru, łoskot przejeżdżających samochodów itp. Dlatego warto wzbogacić film o ścieżkę dźwiękową.

    Krok 1

    Na początku na karcie Edit wybierz zakładkę Media. Z dostępnych elementów (zakładamy, że wcześniej zaimportowałeś plik dźwiękowy mający stanowić tło muzyczne filmu) przeciągnij ikonę pliku dźwiękowego, np. na jedną z dwóch ścieżek audio widocznych na linii czasu.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz odtwarzać materiał w pętli, możesz wstawić go wielokrotnie, posługując się schowkiem systemowym. Po prostu skopiuj do schowka obiekt audio widoczny na linii czasu, a następnie wklej go wielokrotnie, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[V].

    Obraz

    Krok 3

    Pozostała kwestia wyciszenia zaszumionej ścieżki audio towarzyszącej pierwotnemu nagraniu. Kliknij ikonę głośniczka widoczną na ścieżce 3. Video.

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się suwak głośności. Zmniejsz głośność za pomocą suwaka. W zależności od nagrania możesz całkowicie wyciszyć dźwięk towarzyszący nagraniu wideo bądź tylko przyciszyć. W analogiczny sposób możesz regulować głośność ścieżki audio, ale najlepiej pozostawić ją na domyślnym, najwyższym poziomie.

    Obraz

    Eksport gotowego filmu do pliku w popularnym formacie

    Oczyściłeś klipy wideo, zaaranżowałeś ich ustawienie na ścieżce czasu, dodałeś efekty przejścia, napisy oraz tło muzyczne. Oznacza to, że udało ci się zmontować film. Czas zatem na zapis twoich zmagań w postaci gotowego pliku z filmem, dzięki czemu twoje dzieło obejrzą inni.

    Krok 1

    Najpierw zachowaj projekt – może zechcesz go w przyszłości zmodyfikować. Z menu File wybierz Save Project (lub użyj skrótu klawiszowego [Ctrl]+[S]) i zapisz plik projektu na dysku. Następnie obejrzyj jeszcze cały projekt za pomocą panelu podglądu, żeby upewnić się, że materiał nadaje się do publikacji.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy projekt jest zapisany, czas na eksport filmu. Ponownie wybierz z menu File kolejno Export Project oraz Save As Video File.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie na ekranie pojawi się okno: Save Project As Video File, w którym możesz wybrać docelowy format pliku. Ponieważ w naszym przykładzie montowaliśmy film o rozdzielczości Full HD, zdecydowaliśmy się na format WMV, wybierając z listy predefiniowanych ustawień Preset pozycję WMV HD Video. Oczywiście wybierz ustawienie dopasowane do rozmiaru klatki filmu, który zarejestrowałeś. Kliknij Save, wskaż docelowy folder i poczekaj na wygenerowanie pliku. Zachowaj cierpliwość. W przypadku filmów HD na końcowy efekt trzeba poczekać nawet kilka godzin. Jest to jednak operacja jednorazowa.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie