SoftwareMontaż za darmo

    Montaż za darmo

    Panuje przekonanie, że montaż wideo to zadanie, które na pececie da się zrealizować tylko pod kontrolą Windows. To nieprawda. Obróbką wideo z powodzeniem można się zająć na komputerze działającym pod Linuksem.

    Montaż za darmo

    W artykule zakładamy, że masz zainstalowany system Linux Ubuntu 8.04 Hardy Heron, a twój komputer jest podłączony do internetu. W głównej części artykułu przedstawiamy program Kino, jednak nie jest to jedyne narzędzie do manipulacji obrazem, jakie możesz uruchomić pod kontrolą Linuksa. W ramce obok prezentujemy kilka programów, ale liczba aplikacji do manipulowania plikami wideo, filmami DVD, VCD, kamerami itp. pod Linuksem jest dużo większa. Zajrzyj do portalu Softpedia poświęconego oprogramowaniu do Linuksa, a szczególnie do kategorii Multimedia i Video (http://linux.softpedia.com/get/Multimedia/Video/, a znajdziesz ponad pół tysiąca aplikacji do manipulacji wideoklipami. Większość jest dostępna za darmo na licencji GPL!

    Dodatkowe programy nie tylko do wideo

    • LiVES Program pozwala niemal dowolnie edytować wideoklipy, dodawać efekty, miksować i odtwarzać z różnymi filtrami. Korzysta ze standardowych narzędzi (Mplayer, ImageMagick oraz GTK+), które powinny być zainstalowane w systemie (jeżeli nie są, możesz je doinstalować – odpowiednie pakiety są dostarczane z dystrybucją Ubuntu). Mimo sporych możliwości narzędzie to jest jednak dość skomplikowane w obsłudze, ze względu na mało intuicyjny interfejs.
    • EKD (Enkodeur-Mixeur) Aplikacja do konwersji wideo oraz tworzenia animacji ze statycznych obrazów i zdjęć. Nie jest dostępna w standardowych zbiorach aplikacji do Ubuntu, ale możesz go pobrać np. ze strony http://linux.softpedia.com/get/Multimedia/Video/ w serwisie Softpedia.
    • DeVeDe Program do samodzielnego tworzenia płyt DVD z filmami. Dzięki temu, że korzysta z Mplayera, potrafi rozpoznawać i konwertować do postaci filmu DVD wiele formatów plików wideo. Znajduje się w standardowych repozytoriach Ubuntu (możesz go zainstalować za pomocą dostępnego w systemie modułu Dodaj/Usuń aplikacje).

    Instalacja i pierwsze kroki z programem Kino

    Program Kino, przeznaczony do nieliniowej obróbki cyfrowego wideo, znajduje się w standardowych repozytoriach Ubuntu. Dzięki temu jego instalacja jest bardzo uproszczona. Także korzystanie z programu nie powinno stwarzać najmniejszych problemów – przy naszej pomocy oczywiście.

    Krok 1

    Uruchom system Linux Ubuntu. Zaloguj się. Następnie z menu Aplikacje wybierz pozycję Dodaj/Usuń....

    Krok 2

    W oknie Dodaj/Usuń aplikacje, w polu Szukaj wpisz kino i wciśnij [Enter] lub kliknij ikonę widoczną po prawej stronie pola wyszukiwania. Ewentualnie poczekaj chwilę – system automatycznie rozpocznie wyszukiwanie.

    Obraz

    Krok 3

    System odnajdzie aplikację Kino Edit DV video w repozytoriach Ubuntu. Zaznacz pole wyboru Kino widoczne po lewej stronie nazwy programu i kliknij Zastosuj zmiany.

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się okienko dialogowe z wyświetloną listą dodawanych elementów (tu: aplikacją Kino Edit DV video) oraz pytaniem, czy zastosować zmiany. Kliknij Zastosuj. Jeżeli pojawi się okno z żądaniem wpisania hasła, wpisz je. Pamiętaj, że komputer musi być połączony z internetem podczas instalacji.

    Obraz

    Krok 5

    Po pobraniu pakietów programu Kino z internetu i umieszczeniu ich w odpowiedniej lokalizacji na dysku pojawi się okno dialogowe informujące o poprawnym zainstalowaniu programu. Możesz od razu uruchomić program Kino, klikając dwukrotnie widoczną w oknie jego nazwę. Bez względu na to, czy uruchomisz program teraz, czy zrobisz to później, możesz już zamknąć moduł instalacyjny. Kliknij przycisk Zamknij.

    Obraz

    Krok 1

    Jeżeli nie uruchomiłeś jeszcze programu Kino, zrób to teraz, rozwijając menu Aplikacje, a następnie wybierając kolejno pozycje Dźwięk i obraz oraz Kino.

    Obraz

    Krok 2

    Okno główne programu składa się z pięciu obszarów. Najwięcej miejsca zajmuje centralnie położona ramka podglądu wideo, w której zaraz po uruchomieniu wyświetla się logo programu. Po lewej stronie okna znajduje się Storyboard, czyli panel edytowanych klipów, które możesz porządkować, ustalając w ten sposób chronologię opracowywanego filmu. Na górze znajduje się standardowy pasek menu oraz pasek ikon narzędziowych programu. Po prawej stronie jest widoczny panel funkcyjnych zakładek – domyślnie po uruchomieniu programu aktywna jest zakładka Edit i wreszcie na dole okna widnieje panel kontrolny, za którego pomocą przewijasz i przeglądasz aktywne pliki wideo.

    Obraz

    Krok 3

    Aby wczytać plik wideo do programu, kliknij ikonę Open a video or project. Następnie w oknie Choose a DV or SML file wskaż plik wideo w formacie DV (właściwym dla kamer cyfrowych DV) i kliknij Otwórz.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Plik wideo zostanie wczytany do programu. W ramce podglądu pojawi się pierwsza klatka wczytanego klipu, a po lewej stronie w sekcji Storyboard zobaczysz miniaturę klipu.

    Obraz

    Krok 5

    Aby wczytać kolejny klip, kliknij jedną z dwóch ikon: ikonę Insert a file before the current scene lub ikonę Insert a file after the current scene, w zależności od tego, czy nowo wczytany plik wideo ma się znaleźć przed czy za już wczytanym klipem.

    Obraz

    Krok 6

    Po kliknięciu którejkolwiek z wymienionych ikon zobaczysz okno: Choose DV or SML file to append, w którym wskaż plik wideo, np. 00033.dv i kliknij Otwórz. W analogiczny sposób dodajesz wszystkie klipy, które mają być składowymi częściami montowanego filmu.

    Obraz

    Montaż, efekty i generowanie finalnego projektu

    Program masz już zainstalowany. Wiesz już, jak umieszczać w nim materiały źródłowe. Sama manipulacja klipami, z których ma się składać wynikowy film, to nie wszystko. Kolejnym etapem działań powinno być dodanie efektów wideo urozmaicających montowany materiał oraz najważniejsze: wygenerowanie gotowego, zmontowanego pliku wideo z filmem.

    Krok 1

    Jeżeli chcesz dodać efekt przejścia między dwoma wczytanymi klipami, kliknij widoczną po prawej stronie okna zakładkę FX.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie głównym pojawią się opcje związane z efektami. Pod zakładką Create w polu Frames określasz, przez ile ramek ma być generowany efekt. Domyślne ustawienie 25 oznacza de facto sekundę filmu (w standardzie PAL).

    Obraz

    Krok 3

    Przejdź teraz do zakładki Video Transition i rozwiń listę widoczną bezpośrednio pod zakładką. Z listy będziesz mógł wybrać jeden z wbudowanych efektów wideo. Za pomocą pozostałych opcji definiujesz, czy efekt ma być generowany w przód (forward), czy wstecz (reverse), a także czy ma być wstawiony za aktualnie zaznaczonym na storyboardzie klipem czy przed nim. Ponadto w tej części okna są wyświetlone opcje specyficzne dla wybranego efektu przejścia. Gdy ustawisz parametry efektu, kliknij przycisk Render.

    Obraz

    Krok 4

    Efekt przejścia pojawi się w postaci miniatury (domyślnie czarnej, o ile nie zmieniłeś ustawień koloru dla wybranego efektu). Myszką możesz go przeciągać, ustalając w ten sposób, w którym miejscu ma być zastosowany.

    Krok 5

    Efekty oraz towarzyszące im opcje pozwalają na dość dużą swobodę w kreowaniu ciekawych przejść między klipami. Zachęcamy do eksperymentów.

    Krok 1

    Jeżeli masz już gotowy, zmontowany projekt filmu, czas wyeksportować go do pojedynczego pliku wideo. W tym celu w oknie programu kliknij widoczną po prawej stronie zakładkę Export.

    Obraz

    Krok 2

    W polu tekstowym File wprowadź ścieżkę do wynikowego pliku wideo (możesz sobie pomóc, klikając widoczną po prawej stronie ikonę foldera i wskazując docelową lokalizację).

    Obraz

    Krok 3

    Zaznacz opcję DV AVI Type 1 i odznacz opcję Auto Split Files. Pozostałych opcji nie zmieniaj i kliknij przycisk Export. Rozpocznie się zapis gotowego filmu we wskazanym przez ciebie miejscu na dysku.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie