Mozaikowe kompozycje
Bazę zgromadzonych na dysku zdjęć możesz wykorzystać do skomponowania efektownej mozaiki. Pokażemy, jak za pomocą programu Mosaiser Pro uzyskać efekt podobny do widocznego po prawej stronie.
Program Mosaizer Pro (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) umożliwia tworzenie cyfrowych pamiątek, niepowtarzalnych wirtualnych prezentów czy oryginalnych pomocy naukowych dla dzieci w postaci samodzielnie komponowanych obrazów mozaikowych. Aplikacja jest niezwykle rozbudowana. W tekście opiszemy jedynie wycinek jej możliwości. Pokażemy, jak przygotować zdjęcie lub grafikę, która ma się stać bazą mozaiki, jak tworzyć własne biblioteki zdjęć i generować z nich obrazkowe kolaże oraz jak dowolnie modyfikować formę i kształt mozaiki.
Program ma polską wersję językową, jednak zawiera ona sporo błędów i nieścisłości, więc w tekście śledzimy aplikację w wersji angielskiej.
Ładowanie i przygotowywanie bazy zdjęciowej
Korzystając z aplikacji Mosaizer Pro, możesz każde zdjęcie zamienić na mozaikę, a także – jeśli jest taka potrzeba – przedtem je opracować.
Krok 1
Uruchom program. W celu załadowania fotografii lub grafiki, która będzie bazą mozaiki, wybierz z menu File opcję New. Wyświetli się okno Otwieranie, dzięki któremu w standardowy sposób dołączysz grafikę.
Krok 2
Następnie z biblioteki źródłowej należy wybrać miniaturę obrazka tworzącego mozaikę. Możesz skorzystać z dwóch bibliotek dostępnych w aplikacji. Aby to zrobić, z menu Library wybierz opcję Open i z kolejnego menu wybierz jedną z bibliotek.
Krok 3
Możesz również samodzielnie utworzyć bibliotekę. Aby to zrobić, z menu Library wybierz opcję New. Wyświetli się okno Library creatior za którego pomocą będziesz mógł wyszukać grafiki lub całe foldery z grafikami na twoim dysku. Wystarczy wybrać odpowiedni folder, a następnie kliknąć przycisk Make Library. W oknie, które się wyświetli, należy wpisać nazwę tworzonej biblioteki i kliknąć Save. Biblioteka będzie widoczna po wybraniu z menu Library opcji Open.
Krok 4
Załadowana grafika bazowa będzie widoczna w prawej części ekranu. Powyżej zobaczysz trzy zakładki podglądu: przed obróbką – Pre-process, widok mozaiki – Mosaic result, oraz po obróbce – Post-process.
Krok 5
Poniżej grafiki znajdują się suwaki regulujące zmienne funkcje jej wyglądu. Za ich pomocą możesz wyregulować jasność – Brightness, kontrast – Contrast, nasycenie – Saturation, i stopień widoczności siatki, która jest podstawą mozaiki – Transparency. Wszystkie funkcje możesz również wyzerować przyciskiem Reset.
Tworzenie mozaiki na podstawie zdjęcia
Po przygotowaniu zdjęcia możesz przejść do produkcji na jego podstawie własnej mozaiki. Służy do tego pasek narzędzi, który się znajduje na lewo od grafiki z pięcioma zakładkami zawierającymi funkcje regulujące jej wygląd.
Krok 1
Podstawowe funkcje tworzące mozaikę znajdują się w zakładce Quality. Tu, korzystając z suwaka Quality, możesz określić jej jakość (będzie to miało wpływ na tempo jej generowania). Suwakiem Variety określisz zakres rozsiania powtarzających się płytek, a suwakiem Amount poniżej ustalisz wielkość i liczbę komórek. Po rozwinięciu opcji można wybrać metodę dopasowania płytek: od przypadkowej – Random tiles, do zoptymalizowanej – Optimized distribution. Każdą operację należy potwierdzić przyciskiem Start.
Krok 2
W zakładce Colors znajdziesz funkcje regulujące kolor, które uzupełniają opcje opisane w kroku 5 poprzedniego warsztatu. Korzystając z nich, możesz bardziej nasycić płytki kolorami z grafiki bazowej (suwak Colorize), stworzyć efekt zlewania się kolorów (suwak Blend), a także zmienić kolor tła – Background color, oraz barwę i intensywność siatki rozdzielającej płytki – Grid color. Te dwie ostatnie funkcje możesz regulować, klikając przycisk Set obok ich nazwy, wybierając kolor z palety Set color, która się wyświetli, i zatwierdzając swój wybór przyciskiem OK. Wszystkie operacje należy ostatecznie zatwierdzić przyciskiem Start.
Krok 3
W zakładce możesz wybrać wzory, według których będą ułożone płytki. Do wyboru są kwadraty – Rectangular, makieta koła – Circle, spirala – Spiral oraz sześciokąty – Hexagons. Wystarczy kliknąć pole obok jednego z czterech wzorów i zatwierdzić swój wybór przyciskiem Start.
Krok 4
Każdy wzór ma funkcje rozszerzające zakres możliwości aplikacji. Kiedy wybierzesz kwadrat Rectangular, ukaże się pasek narzędzi pokazujący dodatkowe opcje. Korzystając z siatki z suwakami, możesz przesuwać płytki względem siebie w pionie i poziomie. Poniżej, w sekcji Random grid możesz, korzystając z dwóch suwaków, ustawić zagęszczenie płytek lub wybrać ich przypadkowe ułożenie za pomocą opcji Random placement sequence. Korzystając z sekcji Smart patterns, możesz łączyć płytki o różnych rozmiarach. Wystarczy, że zaznaczysz opcję Use smart pattern i suwakiem po prawej Numer of levels, określisz rozpiętość rozmiaru płytek oraz zatwierdzisz operację przyciskiem Start.
Krok 5
Kiedy wybierzesz mozaikę na bazie koła – Circle, również możesz stworzyć siatkę na podstawie przypadkowego wyboru według schematu opisanego w poprzednim kroku. W sekcji Circle możesz dowolnie formować siatkę, korzystając z czterech zmiennych na suwakach: ilości Amount, gęstości Density, przesunięcia Shift i balansu Balance. Prawie te same funkcje są dostępne przy wzorze Spiral, jedynie przesunięcie jest zastąpione przez kąt nachylenia siatki – Angle. Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję, ustalić suwakiem jej wartość, a następnie zatwierdzić wybór przyciskiem Start.
Krok 6
Możesz zachować gotową mozaikę w aplikacji lub na swoim dysku. Aby zapisać ją na dysku, wybierz z menu File opcję Save mosaic. Ukaże się okno pozwalające w standardowy sposób zapisać grafikę. Aby zapisać obraz w aplikacji, wybierz z menu Projects opcję Save. Wyświetli się okno Save file, w którym należy wpisać nazwę pliku i kliknąć Save. Będziesz mógł ponownie otworzyć mozaikę, wybierając opcję Open z menu Projects.