A A A

Możesz słuchać zamiast czytać

PC Format 10/2010
Na rynku jest już około 1500 audiobooków, czyli książek do słuchania. Są na płytach CD lub w plikach do pobrania z sieci. Odtworzysz je na prawie każdej komórce. W drodze na uczelnię czy do pracy nadrobisz zaległości w lekturze  zarówno klasyki, jak i najnowszej literatury. [Dorota Skalska]

Oferty specjalne

Związaną z audiobookami ofertę dla polskich użytkowników komórek mają operatorzy i producenci.

Plusoczytelnia

Serwis dla klientów sieci Plus (www.plusoczytelnia.pl) zorganizowano na wzór Nexto.pl. Jego unikatową cechą jest płatność SMS-em za każdy audiobook.

Przy każdej pozycji podany jest numer, pod który wysyłasz SMS o treści ZAMOW. Dostajesz SMS zwrotny z kodem, który wpisujesz na stronie serwisu i podajesz e-mail, na który przyjdzie link do pliku. Wyświetli się on też w przeglądarce. Po kliknięciu linku pobierasz plik, zapisujesz w komputerze (na którym możesz już odtworzyć książkę) i przegrywasz do komórki.

Audioteka.pl player

Odtwarzacz audioteka.pl, który można zainstalować na smartfonach Nokii, pozwala wygodnie słuchać audiobooków – niestety, tylko z serwisu Audioteka.pl. Dzięki funkcji automatycznej zakładki odtwarzanie danego audiobooka rozpocznie się od momentu, w którym przerwałeś słuchanie. Program działa w tle. Możesz jednocześnie słuchać książki, odbierać e-maile, korzystać z nawigacji itd. Jedynie telefonowanie przerwie działanie aplikacji.

Audioteka Orange

Na bazie portalu Audioteka.pl powstał serwis Orange z audiobookami (http://audioteka.orange.pl). Różni się od pierwowzoru ładną skórką, ponadto oferuje książki audio 1–2 tygodnie przed oficjalnym ukazaniem się w sieci, oraz zniżki. Za wybrane pozycje można płacić SMS-em (jak w Plusoczytelni). W serwisie mogą się logować ci, którzy mają konto w Orange.pl, używając tego samego loginu i hasła.

Ceny i sposób zapłaty

Audiobooki kosztują od kilku do kilkudziesięciu zł. Przykładowo w Audioteka.pl za powieść „Krzyżacy” (nagranie ponad 30 h) zapłacisz 9,90 zł, a za „Katedrę w Barcelonie” (25 h) – 33 zł. Takie same ceny jak w Audioteka.pl ma Audioteka Orange. W Plusoczytelni niektóre tytuły są tańsze, np. „Katedra w Barcelonie” kosztuje o prawie 10 zł mniej – tylko 23,18 zł.

Za audiobooki z sieci płacisz e-przelewem, kartą kredytową lub przelewem pocztowym. Można skorzystać z PayPala (Audioteka.pl) lub płatności SMS-em (Plusoczytelnia, Audioteka Orange). Przed zakupem można posłuchać online fragmentu książki, a ze strony http:///audiobookfan.nexto.pl pobrać za darmo nawet kilkugodzinne rozdziały.

Polskie książki audio w iPhonie

PLIKI MP3
Pliki MP3 z książkami audio można bez problemu odtwarzać na iPhonie, ale w tym formacie będą traktowane jak muzyka, a nie audiobook i nie będzie działała automatyczna zakładka (zapamiętywanie miejsca, gdzie zakończyłeś słuchanie pliku). Można temu zaradzić: przegraj plik lub pliki z audiobookiem do programu iTunes (od wersji 8.0). Następnie kliknij plik lub grupę plików prawym klawiszem myszki. W menu kontekstowym kliknij pozycję Informacje i w następnym oknie zakładkę Opcje. Na rozwijanej liście Rodzaj multimediów wskaż Książka audio, a dla parametru wybierz z listy Tak. Zatwierdź klawiszem OK. Pliki zostaną automatycznie przeniesione do katalogu Książki w iTunes. Po przegraniu ich do iPhone’a będą rozpoznawane jako audiobooki, dla których działa funkcja zakładki.


PLIKI M4B
Dla iPhone’a domyślnym formatem audiobooka jest M4B – dla takich plików nie jest konieczna zmiana parametrów w iTunes. Możesz sam próbować konwertować i scalać pliki MP3 w jeden duży plik M4B (nie może być większy niż 320 MB) np. za pomocą programu iPod Audio Book Maker. Serwis Audioteka.pl wykonuje całą robotę za ciebie. Po zakupieniu audiobooka trafia on na tzw. Twoją półkę. Tam przy każdej pozycji dostępna jest opcja Przygotuj na iPoad . Jeśli ją wybierzesz, serwis przygotuje plik w formacie M4B i podzieli na pliki o objętości 320 MB. Po zakończeniu tej operacji pojawi się przycisk Pobierz na iPod.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto