Temat numeruMozilla Firefox 4

    Mozilla Firefox 4

    Prace fundacji Mozilla nad następcą Firefoksa 3.5 nabrały tempa. Firefox 4 to bardzo szybka przeglądarka, korzysta ze sprzętowego wspomagania przy wyświetlaniu zawartości stron i ma wbudowane liczne mechanizmy ułatwiające obsługę.

    Mozilla Firefox 4

    Dzięki funkcji synchronizacji będziesz miał znacznie szybszy dostęp do ulubionych serwisów na każdym komputerze z Firefoksem, nowe dodatki pozwolą ci dowolnie rozbudować funkcjonalność przeglądarki, a nowa funkcja blokowania śledzenia zadba o twoją prywatność.

    Synchronizacja ustawień w kilku urządzeniach

    Użytkownicy najnowszego Firefoksa, którzy korzystają z wielu komputerów, a także ze smartfonów z systemami Android lub iOS (iPhone), mogą łatwo zsynchronizować ustawienia przeglądarki, zakładki i inne informacje osobiste dzięki usłudze Firefox Sync.

    Krok 1

    Aby skorzystać z usługi synchronizacji, najpierw musisz założyć swoje konto. Rozwiń menu główne Firefoksa i wybierz z niego pozycję Skonfiguruj usługę Sync....

    Krok 2

    Zobaczysz okno Konfiguracja usługi Firefox Sync. Kliknij przycisk Utwórz nowe konto.

    Obraz

    Krok 3

    Na kolejnym etapie kreatora konfiguracji wypełnij prosty formularz nie zmieniaj ustawienia na liście Serwer i zaznacz pole wyboru Akceptuję zasady korzystania z usługi. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    Teraz bardzo ważny etap. W oknie kreatora, w polu Twój klucz zobaczysz wygenerowany automatycznie unikatowy klucz szyfrowania wykorzystywany do zabezpieczania danych przesyłanych przez usługę synchronizacji. Wydrukuj lub zapisz ten klucz i pamiętaj, że w razie jego zgubienia nie będziesz mógł uzyskać dostępu do usługi Firefox Sync. Po zachowaniu kopii klucza kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 5

    Następny etap to tzw. test reCAPTCHA potwierdzający, że w usłudze rejestruje się człowiek, a nie automat. Przepisz widoczny napis do pola tekstowego i kliknij Dalej. Dotrzesz do ostatniego etapu kreatora. Zanim klikniesz Zakończ, użyj przycisku Opcje synchronizacji.

    Obraz

    Krok 6

    W oknie z opcjami synchronizacji zacznij od nadania łatwiejszej do zapamiętania i rozpoznania nazwy komputera, z którego aktualnie korzystasz. Firefox standardowo wyświetla w polu Nazwa urządzenia dość długi ciąg znaków. Zastąp go czymś krótszym i rozpoznawalnym dla ciebie. Za pomocą widocznych w oknie pól wyboru definiujesz, jakiego typu dane mają być synchronizowane. Po ustawieniu opcji dotyczących ustalenia zakresu synchronizowanych danych kliknij przycisk Gotowe.

    Obraz

    Krok 7

    W oknie głównym przeglądarki zobaczysz stronę informującą o uaktywnieniu usługi synchronizacyjnej. Jeżeli teraz usiądziesz przy innym komputerze z zainstalowanym najnowszym Firefoksem i będziesz chciał zsynchronizować twoje dane, ponownie wybierz z menu Firefoksa pozycję Skonfiguruj usługe Sync.... Jednak w oknie kreatora nie wybierasz tym razem przycisku Utwórz nowe konto, lecz przycisk Połącz.

    Obraz

    Krok 8

    W kolejnym oknie zobaczysz specjalny kod wygenerowany dla danego urządzenia (tu: drugiego komputera, na którym uruchomiłeś Firefoksa i konfigurujesz usługę Sync). Przepisz ten kod i ponownie przesiądź się do komputera, na którym zakładałeś konto do usługi Firefox Sync.

    Krok 9

    Wywołaj okno Opcje (menu główne Firefoksa, pozycja Opcje i jeszcze raz Opcje), kliknij ikonę Sync, a następnie kliknij odsyłacz Dodaj urządzenie.

    Obraz

    Krok 10

    W oknie Dodaj urządzenie, które się pojawi, wpisz uzyskany wcześniej unikatowy kod urządzenia w widoczne pola tekstowe i kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 11

    Na komputerze, na którym zakładałeś konto Firefox Sync., pojawi się okno z informacją: Urządzenie połączone natomiast na maszynie, którą podłączasz do już istniejącego konta, zobaczysz okno z komunikatem: Konfiguracja zakończona Kliknij Zakończ – synchronizacja danych odbędzie się automatycznie.

    Krok 12

    W przypadku urządzeń mobilnych postępujesz analogicznie. Najpierw za pomocą mobilnego Firefoksa – Fenneca (Android) lub programu Firefox Home do iPhone’a generujesz kod, który następnie wpisujesz na komputerze, na którym włączyłeś usługę.

    Bezpieczniejsze połączenia z nowym Firefoksem

    Firefox 4 ma wbudowaną funkcję automatycznego nawiązywania bezpiecznego (szyfrowanego) połączenia, jeżeli takie połączenie z danym serwisem jest dostępne. Dotychczas to użytkownik decydował (zaznaczając opcję np. na stronie logowania serwisu), czy połączenie z daną stroną ma być nawiązywane z uwzględnieniem szyfrowania, czy też bez dodatkowej ochrony. W czwartej generacji Firefoksa połączenie szyfrowane będzie domyślnie wybierane przez przeglądarkę.

    Najlepsze dodatki do Firefoksa 4

    Jedną z największych zalet Firefoksa jest olbrzymia biblioteka dodatków niemal dowolnie rozbudowująca funkcje tej przeglądarki. Polecamy następujące rozszerzenia:

    Adblock Plus
    Rozszerzenie skutecznie blokujące wyświetlanie reklam na przeglądanych witrynach.

    NoScript
    Dodatek umożliwiający selektywne blokowanie skryptów JavaScript i apletów Java na stronach wykorzystujących te elementy.

    DownThemAll
    Znacznie rozszerza funkcje wbudowanego menedżera pobierania. Rozszerzenie obowiązkowe dla tych, którzy pobierają dużo danych.

    Video DownloadHelper
    Rozszerzenie ułatwiające przechwytywanie multimediów wyświetlanych strumieniowo na przeglądanych witrynach internetowych.

    Webmail Notifier
    Rozszerzenie informujące o nowej poczcie; współpracuje z wieloma serwisami pocztowymi, m.in. Gmail, Hotmail, Yahoo, a także dowolnymi POP3/IMAP.

    Łatwe przenoszenie wielu kart jednocześnie

    Interesującą funkcją nowego Firefoksa jest możliwość błyskawicznego przeniesienia kart między synchronizowanymi urządzeniami. Wystarczy aktywować opisywaną już przez nas usługę Firefox Sync. Na przykład, jeżeli na jednym komputerze masz otwartą sporą liczbę kart i chcesz szybko odtworzyć taki stan na drugim komputerze, nie musisz ręcznie otwierać poszczególnych stron. Postępuj według naszych wskazówek.

    Krok 1

    Na komputerze, na którym masz otwarte karty, rozwiń menu główne Firefoksa i kliknij Synchronizuj teraz.

    Obraz

    Krok 2

    Usiądź przy drugim komputerze, na pasku przeglądarki kliknij menu zarządzania kartami i wybierz z niego pozycję Karty z innych urządzeń.

    Obraz

    Krok 3

    Otworzy się nowa karta, w której zobaczysz listę otwartych kart na wszystkich synchronizowanych urządzeniach, także na komputerze, na którym przed chwilą uaktywniłeś proces synchronizacji.

    Krok 4

    Aby otworzyć wybraną kartę z listy, wystarczy kliknąć dwukrotnie jej nazwę. Natomiast, jeżeli chcesz otworzyć więcej kart, możesz kolejno zaznaczać reprezentujące je paski (trzymając wciśnięty klawisz [Shift] lub [Ctrl]), następnie kliknąć prawym klawiszem którykolwiek element z zaznaczonej grupy i z menu kontekstowego wybrać Otwórz zaznaczone karty.

    Obraz

    Zarządzanie dodatkami i rozszerzeniami

    Sporą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji Firefoksa jest mechanizm zarządzania dodatkami i rozszerzeniami do przeglądarki. Nowy moduł zarządzania dodatkami automatycznie kontroluje zgodność wszelkiego typu rozszerzeń z daną wersją przeglądarki. Jeżeli którykolwiek z dodatków okaże się np. niebezpieczny (będzie wykryta luka w danym dodatku), zostanie on automatycznie wyłączony.

    Krok 1

    Dostęp do karty zarządzania dodatkami uzyskujesz, rozwijając menu główne Firefoksa i wybierając pozycję Dodatki. Alternatywnym sposobem wywołania menedżera dodatków jest użycie skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Shift]+[A].

    Obraz

    Krok 2

    Pierwsza kategoria Pobierz dodatki daje dostęp do bogatej internetowej biblioteki dodatków, a także motywów graficznych. Po zaznaczeniu tej kategorii i przewinięciu strony zobaczysz odnośniki Zobacz wszystkie dla każdego typu danych, które możesz pobrać. Podpowiedź: minimotywy graficzne przeglądarki działają podobnie jak w poprzedniej generacji Firefoksa. Wystarczy naprowadzić kursor myszki na miniaturę danego motywu, by po chwili zobaczyć podgląd interfejsu przeglądarki z zastosowanym tymczasowo motywem.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejna kategoria to Rozszerzenia. Tutaj masz dostęp do opcji poszczególnych rozszerzeń zainstalowanych w przeglądarce. Na czystym systemie Windows 7 i nowo zainstalowanym Firefoksie żadne rozszerzenia nie są aktywne (nie dotyczy to wersji beta, w której aktywne jest rozszerzenie powiadamiające producenta o kłopotach ze stabilnością przeglądarki). Natomiast w systemie, w którym jest zainstalowanych dużo aplikacji integrujących swoje funkcje z przeglądarką, z pewnością zobaczysz listę rozszerzeń. Na przykładowej ilustracji widoczne są zarówno rozszerzenia w pełni zgodne z daną wersją przeglądarki, jak również te, które zostały wyłączone bądź zablokowane z powodu niezgodności (kolor żółty) lub problemów z bezpieczeństwem (kolor czerwony):

    Obraz

    Krok 4

    Następna kategoria to Wygląd. Możesz się tutaj przełączać między wcześniej pobranymi minimotywami. Aby aktywować dany motyw, wystarczy kliknąć widoczny obok jego nazwy przycisk Włącz.

    Obraz

    Krok 5

    Ostatnia kategoria to Wtyczki. Tutaj znajdziesz m.in. informacje o zainstalowanej w przeglądarce wersji Flasha. Jeżeli nie masz zainstalowanej jeszcze wersji 10.2, dokonaj aktualizacji tej wtyczki według naszych wcześniejszych wskazówek.

    Obraz

    Blokowanie śledzenia użytkownika

    W najnowszym Firefoksie zaimplementowano funkcję, która być może będzie szansą dla internautów na większą kontrolę nad ich danymi. Nie od dziś wiadomo, że wiele serwisów internetowych automatycznie gromadzi informacje o nawykach użytkowników: jakie strony odwiedzają, jakich treści poszukują itp. Tego typu dane służą m.in. do wyświetlania reklam dopasowanych do zachowań użytkownika. Wyjaśniamy, jak włączyć funkcję przeciwdziałającą śledzeniu danych użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że funkcja ta nie powoduje automatycznego wyłączenia śledzenia, ponieważ druga strona, czyli odwiedzane serwery, muszą uwzględniać tę nową funkcję. Im większa będzie popularność Firefoksa, tym większa szansa, że strony będą konfigurowane z uwzględnieniem funkcji blokowania śledzenia.

    Krok 1

    Rozwiń menu główne Firefoksa i wybierz z niego Opcje oraz jeszcze raz Opcje.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz okno Opcje. Na pasku ikon kliknij Zaawansowane, a następnie pod domyślnie uaktywnioną zakładką Ogólne, w sekcji Przeglądanie zaznacz pole wyboru Tell web sites I do not want to be tracked (w trakcie opracowywania artykułu korzystaliśmy z wersji Firefox 4 beta 11, w której pole to nie było jeszcze przetłumaczone na polski). Zmianę ustawień zatwierdź, klikając OK.

    Wybrane dla Ciebie