SoftwareMultimedia zawsze z tobą

    Multimedia zawsze z tobą

    Pakując plecak przed zimowym wyjazdem, np. na narty, nie zapomnij o zabraniu ulubionych utworów muzycznych oraz filmów. Za pomocą pełnej wersji programu z naszej płyty możesz szybko przygotować ich wersje na urządzenia przenośne.

    Multimedia  zawsze z tobą

    Niezależnie od tego, jakie urządzenie planujesz zabrać ze sobą w podróż – tablet, smartfon czy odtwarzacz MP4, musisz zawczasu pomyśleć o przygotowaniu plików multimedialnych tak, aby dało się je odtwarzać na sprzęcie przenośnym.

    Wybór narzędzia

    Sama konwersja muzyki czy filmów nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Znacznie trudniejsze, a z pewnością o wiele bardziej czasochłonne, jest odnalezienie w internecie programu (najlepiej darmowego), który zamieni oryginalny film DVD lub blu-ray, czy też ulubioną płytę audio, na formaty, które zaakceptuje twój przenośny odtwarzacz lub smartfon. Programów tego typu jest w sieci sporo, ale te dobre są niestety wersjami komercyjnymi, za które trzeba zapłacić. Darmowe konwertery mają zazwyczaj bardzo ograniczone możliwości, oferują niewielką liczbę formatów wyjściowych a ich obsługa nie zawsze jest na tyle zrozumiała, aby mógł sobie z nią poradzić początkujący użytkownik komputera.

    Rozwiązanie na płycie

    W tym wydaniu PC Formatu zamieszczamy na naszej płycie pełną wersję bardzo dobrego konwertera zarówno plików audio, jak i wideo. Jest to program Format Converter 5 SE. Oprócz wykonywania tych dwóch podstawowych zadań potrafi on również zmieniać formaty zdjęć. Tym, co wyróżnia tę aplikację na tle innych programów tego typu, jest prostota jej obsługi. Program ma świetnie zaprojektowany interfejs, z którym poradzi sobie każdy, nawet początkujący, użytkownik komputera. Proces podzielono na kroki. Na początku wskazujesz pliki lub płytę (np. z filmem) umieszczoną w napędzie komputera. Następnie wybierasz format, w jakim ma być zapisana muzyka lub wideo, wskazujesz folder na dysku, do którego mają być zapisane skonwertowane pliki, i klikasz przycisk start. To wszystko. Program przekształci pliki na wybrany format i zapisze we wskazanym folderze. Ty będziesz już tylko musiał przenieść je do pamięci smartfonu, tabletu lub odtwarzacza przenośnego, który zabierasz ze sobą, i możesz ruszać w drogę!

    Duże możliwości

    Możliwości Format Convertera w zakresie przekształcania formatów audio wykraczają poza standardowe operacje i obejmują także ekstrakcje ścieżek dźwiękowych z płyt DVD. Dzięki temu możesz np. zapisać w formacie MP3 muzykę z ulubionego koncertu. Podczas transformacji plików wideo program, inaczej niż inne tego typu aplikacje, oferuje różnorodne formaty docelowe oraz dodatkowe narzędzia do przycinania klipów wideo.

    Funkcja wypalania płyt

    Program Format Converter 5 SE ma jeszcze jedną bardzo przydatną cechę. Potrafi wypalać kompilacje plików na płytach CD i DVD. Przyda się ta funkcja, gdy zechcesz utworzyć ze skonwertowanych plików MP3 składankę audio lub nagrać kilka skompresowanych filmów na płytę DVD. Interfejs tej części Format Convertera 5 SE jest maksymalnie uproszczony, a jego obsługa ogranicza się do wskazania plików, które mają się znaleźć na tworzonej płycie, oraz do uruchomienia procesu nagrywania.

    Szybka konwersja plików muzycznych

    Zmiana formatu pliku dźwiękowego na inny, za pomocą programu Format Converter 5, jest banalnie prosta. Jednak możliwości tej aplikacji w zakresie transformacji audio mocno wykraczają poza tego typu standardowe operacje i obejmują także ekstrakcje ścieżek dźwiękowych z płyt Audio CD, DVD, a nawet dowolnego pliku wideo. Pokazujemy, jak wykorzystać ten potencjał. Zaczynamy od przekształcenia plików i ścieżek z muzyką. Program umożliwia konwersję plików już zapisanych na dysku oraz muzyki z oryginalnych płyt CD.

    Krok 1

    W pierwszej kolejności należy wskazać pliki, które chcesz poddać konwersji. Po uruchomieniu programu zobaczysz jego okno główne. Każda z 5 umieszczonych w nim ikon prowadzi do innej opcji narzędziowej. W naszym przykładzie korzystamy z opcji Audio Convert. Wskaż opcję myszką, a jej ikona zostanie podświetlona na żółto. Kliknij powstały w ten sposób przycisk, aby przejść do drugiej fazy konwersji plików.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie programu pojawią się opcje umożliwiające wskazanie konkretnych plików, katalogów lub innych źródeł konwertowanego dźwięku. Jednocześnie zauważysz zmianę w górnym pasku postępu, który będzie wskazywał aktualny etap procedury konwersji. W naszym przykładzie wybór plików źródłowych – Select conversion files.

    Obraz

    Krok 3

    W celu dodania do listy zadań plików bądź folderów, które mają przejść transformację, kliknij przycisk Files lub Directory.

    Obraz

    Krok 4

    Następnie, w wyświetlonym oknie systemowego eksploratora wyszukaj interesujące cię pliki, po czym zatwierdź swój wybór przyciskiem Otwórz. W tej samej chwili dane, które wskazałeś, znajdą się na liście w centralnej części panelu:

    Obraz

    Krok 1

    Nieco inaczej przebiega proces wyboru i dodawania do listy utworów muzycznych z płyt Audio CD oraz ścieżek dźwiękowych z filmów i koncertów nagranych na DVD. W tym przypadku musisz posłużyć się jednym z przycisków CD/DVD, po czym w eksploratorze wskazać napęd optyczny. Jeśli znajdująca się w nim płyta nie została zabezpieczona przed kopiowaniem, program sam rozpozna znajdujące się na niej ścieżki dźwiękowe i umieści je na liście.

    Obraz

    Krok 2

    W przypadku płyty DVD pozostawi jednak możliwość samodzielnego wyboru tych, które mają przejść proces transformacji. Selekcji dokonasz, wskazując konkretną ścieżkę, przesłuchując ją za pomocą wbudowanego odtwarzacza i zaznaczając bądź odznaczając odpowiadające jej pole selekcji.

    Obraz

    Krok 3

    Na koniec tego etapu konwersji do każdego z wybranych plików i ścieżek dźwiękowych możesz dodać wyróżniającą go okładkę. Wystarczy nacisnąć ikonę Cover search via Google, a program sam wyszuka pasujące do danego utworu okładki i zaprezentuje je w nowo wyświetlonym oknie:

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij odpowiadający ci obrazek i zatwierdź swój wybór przyciskiem Transfer, a wskazana okładka pojawi się w okienku odtwarzacza. Możesz ją również zobaczyć w zakładce Meta info. W tej samej zakładce znajdują się puste pola kluczowych informacji o utworze (tzw. tagi ID3), które możesz samodzielnie wypełnić. W zakładce File properties znajdziesz dokładne parametry dotyczące pliku audio.

    Obraz

    Krok 1

    Skoro wszystkie potrzebne pliki znajdują się już na liście, a ich dane zostały uzupełnione, czas wybrać format, na jaki pliki mają zostać skonwertowane. Po kliknięciu przycisku Next wyświetli się okno ustawień formatu wyjściowego, w którym duży, czytelny przycisk MP3 poinformuje cię o aktualnym, domyślnym ustawieniu profilu konwersji. Zmiana formatu jest możliwa po naciśnięciu tego przycisku i wskazaniu jednej z trzech opcji z rozwijanego menu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę, że każda taka zmiana pociąga za sobą również zmianę modyfikowalnych parametrów konwersji. W przypadku pliku MP3 zaawansowani użytkownicy mogą sami określić zarówno liczbę kanałów Stereo-Mono, częstotliwość próbkowania, jak i poziom przepływności bitów – Bit rate, a po zaznaczeniu pola Use VBR także zakres zmiennej przepływności.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy już zdecydujesz się na konkretny format, kliknij Next, aby przejść do końcowej fazy konwersji. W nowo wyświetlonym oknie określ docelową ścieżkę dla transformowanych plików i upewnij się, że pole Shut down computer after conversion is complete nie jest zaznaczone. W przeciwnym wypadku po zakończeniu procesu konwersji plików program wymusi zamknięcie systemu.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknięcie przycisku Start conversion rozpocznie proces transformacji wybranych plików i ścieżek dźwiękowych. O jego postępach informują dwa paski – jednostkowy, określający stopień zaawansowania konwersji aktualnie przetwarzanego pliku, oraz ogólny. O udanej konwersji poinformuje komunikat Conversion successful!

    Obraz

    Przycinanie i konwersja filmów

    Transformacja plików wideo w wykonaniu Format Convertera 5 również sprowadza się do kilku kliknięć myszką. Jednak to, co naprawdę go wyróżnia z innych podobnych programów, to różnorodność formatów docelowych oraz dodatkowe narzędzia do przycinania klipów wideo. Czynią one z tej aplikacji kompleksowe narzędzie konwersyjne przydatne nie tylko osobom bawiącym się w tworzenie własnych filmów (pomocne przy zmniejszaniu rozmiarów sekwencji wideo nagranych za pomocą programu Fraps), ale i użytkownikom różnego typu urządzeń, którzy chcieliby oglądać ulubione filmy na wszystkich swoich platformach. Przekształcenie materiałów wideo z wykorzystaniem dodatkowych opcji programu nie musi dotyczyć jedynie plików zgromadzonych na twoim dysku. Dzięki opcji ekstrakcji ścieżek z filmów DVD możesz wydobyć drogie ci sceny z każdej niemal płyty.

    Krok 1

    Aby zacząć operację konwersji wideo, wybierz w głównym oknie programu opcję Video Convert.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie pojawi się okno wyboru plików źródłowych. Kliknięcie jednego z umieszczonych tu przycisków pozwoli ci dodać do listy zadań interesujące cię pliki. Co prawda w przypadku filmów DVD program automatycznie rozpoznaje wszystkie sceny, tytuły i opcje napisów, jakie znalazły się na płycie, ale umieszczając je na liście, pozostawia możliwość samodzielnego wyboru tych elementów (kolumna Selection), które mają zostać poddane konwersji. Przy okazji, jeśli jest taka możliwość, możesz też sprecyzować wersję językową filmu oraz ewentualne napisy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Przeglądając w oknie programu pliki wybrane do konwersji, w każdej chwili możesz skorzystać z wbudowanego odtwarzacza. Dzięki niemu nie tylko przejrzysz zawartość poszczególnych filmów, ale i wytniesz z nich interesujące cię fragmenty. Aby skorzystać z tej ostatniej opcji, kliknij ikonę nożyczki umieszczoną w pasku kontrolnym odtwarzacza.

    Obraz

    Krok 4

    Wywołasz w ten sposób okno edytora Determine start and end position, w którym możesz przyciąć oglądany klip. Kontrolując suwak na uproszczonej linii czasu, ustaw go w tym miejscu, w którym ma się zaczynać twój film.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie naciśnij przycisk Start. W tym momencie zmieni się zawartość pola określającego moment startu filmu. Aby określić końcowy punkt klipu, wskaż odpowiednie miejsce suwakiem i naciśnij End. Spowoduje to pojawienie się zielonej linii wskazującej wybraną część filmu. Kliknięcie przycisku Preview uruchomi podgląd przyciętego fragmentu. Jeśli uznasz, że wszystko jest w porządku, zatwierdź wprowadzone zmiany za pomocą przycisku Save.

    Krok 6

    Ciekawą funkcją dodatkową programu jest również opcja migawki pozwalająca na wyodrębnienie pojedynczej klatki z oglądanego filmu i zapisanie jej obrazu na dysku komputera. Jakość takiego zdjęcia możesz sam ocenić poniżej:

    Obraz

    Krok 7

    Po dodaniu do listy konwersji wszystkich potrzebnych plików kliknij Next, aby przejść do okna wyboru formatu docelowego. Naciśnięcie znajdującego się tu przycisku HD - MP4 wskazującego aktualnie wybrany format, otworzy rozwijane menu z dostępnymi profilami. Zwróć uwagę, że nie wszystkie wskazują na faktyczny format wideo, ograniczając się jedynie do podania zgodności przetworzonego przy ich udziale materiału z konkretnym urządzeniem, np. Xbox 360 czy iPod Touch 4. Po wybraniu odpowiadającego ci profilu określ parametry związane z jakością konwertowania – Settings for file conversion i przejdź do ostatniej fazy konwersji, klikając przycisk Next.

    Obraz

    Krok 8

    Pozostało już tylko określenie ścieżki docelowej dla przetworzonych plików, ewentualne zaznaczenie opcji wyłączenia komputera po zakończeniu procesu transformacji i naciśnięcie przycisku Start conversion. Po kilku minutach pracy programu skonwertowane pliki znajdą się w miejscu ich przeznaczenia, a ty powinieneś zobaczyć komunikat Conversion successful! oznaczający pomyślne ukończenie przetwarzania danych.

    Obraz

    Konwersja zdjęć i obrazów

    Oprócz typowych funkcji związanych z konwersją formatów zdjęć i obrazów program File Converter 5 ma narzędzia umożliwiające automatyczne dostosowanie rozmiaru zdjęcia do wybranej rozdzielczości według jednego z trzech dostępnych schematów. Wersja 5 SE programu oferuje dwa formaty docelowe – JPG i BMP. Dzięki błyskawicznej konwersji zdjęć możesz szybko zaprowadzić porządek wśród zgromadzonych na dysku fotografii z wakacji czy imprez rodzinnych. Pokazujemy, jak to zrobić.

    Krok 1

    Funkcje konwersji zdjęć i obrazów uruchomisz, klikając podświetlony przycisk Photo Convert w głównym oknie programu. Następnie, korzystając z przycisków Files lub Directory, wyszukaj na dysku pliki, które mają zostać przetworzone, i dodaj je do listy zadań.

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę na umieszczone z prawej strony okna pole File properties. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje o zaznaczonym właśnie zdjęciu – jego aktualną rozdzielczość, wagę pliku, datę zrobienia fotografii, model aparatu, a nawet datę modyfikacji i nazwę programu, za którego pomocą zaimplementowano zmiany:

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli wybrałeś już wszystkie zdjęcia i obrazy, które mają zostać poddane konwersji, kliknij znajdujący się u dołu okna przycisk Next. W tym momencie zostaniesz przeniesiony do planszy wyboru docelowego formatu dla twoich plików. W centralnym jej punkcie zobaczysz przycisk informujący o aktualnie wybranym formacie. Za jego pomocą możesz jednak zmienić ten profil na inny – w naszym przykładzie tylko i wyłącznie BMP. Zauważ, że modyfikacja formatu docelowego zmieniła również zakres oferowanych ustawień dodatkowych.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Wybrawszy format, możesz przejść do ostatniej fazy procedury przygotowawczej. Zanim jednak ponownie klikniesz Next i wybierzesz ścieżkę docelową dla twoich plików, przyjrzyj się opcjom dostosowującym rozmiar zdjęć do wybranej rozdzielczości. Jest to szczególnie istotne w przypadku wysokiej jakości zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym.

    Krok 5

    W przypadku wyboru trybu Fill image podczas konwersji zdjęcie jest tak ustawiane, aby w całości zmieściło się w narzuconej rozdzielczości (1). Efektem zastosowania opcji Cut image jest lekkie przycięcie obrazu (2), a opcji Stretch image – ścisłe dopasowanie nawet kosztem lekkiego rozciągnięcia fotografii na ekranie monitora (3).

    Obraz

    Krok 6

    Po kliknięciu Next uruchom konwersję, klikając Start conversion. Czekaj cierpliwie na zakończenie procesu transformacji. O pozytywnym efekcie dowiesz się z wyświetlonego na ekranie komunikatu Conversion successful!

    Nagrywanie plików na płyty CD i DVD

    Wbudowany w program moduł nagrywający pozwala szybko zarchiwizować dane i przygotować krążek muzyczny. Interfejs tej części Format Convertera 5 jest maksymalnie uproszczony, a jego obsługa ogranicza się do wskazania plików, które mają się znaleźć na płycie. Po skonwertowaniu całej masy zdjęć, obrazów i ulubionych filmów opcja ich utrwalenia na płycie CD bądź DVD może okazać się niezwykle przydatna. Stworzenie kompilacji takich materiałów jest bardzo proste, o czym zaraz się przekonasz.

    Krok 1

    Aby nagrać płytę, kliknij w głównym oknie programu podświetloną (po wskazaniu myszką) ikonę Burn CD/DVD.

    Obraz

    Krok 2

    W tym momencie zostaniesz przeniesiony do panelu tworzenia zawartości płyty. Znajdujące się tu przyciski Add files, Add directory służą do dodawania plików i folderów do kompilacji. Klikając jeden z nich, wywołasz okno systemowego eksploratora Otwieranie , w którym wyszukasz, a potem wskażesz elementy mające trafić na płytę. Aby dodać je do listy, naciśnij przycisk Otwórz. Uwaga! Zanim rozpoczniesz dodawanie plików do kompilacji, zwróć uwagę na pole Disk type, od którego zależy docelowy format płyty. Domyślnie ustawienie Data disc umożliwia nagranie płyty z dowolnymi danymi. Z kolei opcja Audio CD służy do tworzenia płyty CD Audio z posiadanych plików muzycznych.

    Obraz

    Krok 3

    Każdy dodany do kompilacji plik czy folder pojawi się na liście w centralnej części modułu nagrywającego. Ich położenie możesz dowolnie zmieniać przyciskami ze strzałkami. Ustawienie plików jest szczególnie istotne w przypadku tworzenia płyty audio, w której od położenia pliku zależy późniejsza kolejność odtwarzania z niej utworów.

    Krok 4

    Dodając kolejne dane do kompilacji, możesz kontrolować ilość wykorzystanego miejsca na płycie. Poinformuje o tym umieszczony w dolnej części okna pasek zajętości medium znajdującego się aktualnie w napędzie optycznym:

    Obraz

    Krok 5

    W przypadku przekroczenia limitu danych skorzystaj z przycisku z minusem do usunięcia mniej potrzebnych plików. Na koniec możesz jeszcze wpisać w pole Name nazwę etykiety tworzonej właśnie płyty.

    Krok 6

    Gdy wszystkie potrzebne pliki znajdą się na liście kompilacji, możesz uruchomić nagrywanie. Zapis na płycie rozpocznie się po naciśnięciu przycisku Start burning.

    Krok 7

    Aktualne postępy nagrywania powinny być widoczne na dolnym pasku Progress. Jeśli jednak pasek się nie zapełnia, nie przejmuj się i nie przerywaj nagrywania. Po ukończeniu procesu zapisu wyświetli się w pasku postępu komunikat Done! Oznaczać to będzie pomyślne wypalenie płyty.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie