Foto/Audio/WideoMultimedia z dysku

    Multimedia z dysku

    Dysk multimedialny stwarza liczne możliwości odtwarzania różnorodnych plików, wiele sposobów zarządzania nimi oraz kilka opcji podłączenia do sieci oraz sprzętu audio-wideo. Pokazujemy, jak skopiować na dysk bibliotekę multimediów oraz jak go podłączyć do domowych urządzeń.

    Multimedia z dysku

    Sieciowe dyski multimedialne (PC Format 1/2011) pełnią rolę odtwarzaczy cyfrowych, które można traktować jako następców DivX-ów. Każdy dysk tego typu ma port USB, za którego pomocą można go podłączyć do komputera. Funkcjonuje zatem jako dysk zewnętrzny i można na niego skopiować dane tak jak na inny dysk. Ma też port sieciowy, który zapewnia skopiowanie danych przez sieć, bez odłączania dysku od telewizora. Urządzenie takie można też potraktować jako dysk stacjonarny i „przynieść” do niego dane na dysku zewnętrznym. Podstawą podłączenia dysku multimedialnego do sprzętu audiowizualnego jest oczywiście cyfrowe wyjście HDMI, a także cyfrowe wyjście dźwięku S/PDIF (np. do podłączenia amplitunera niewyposażonego w HDMI). W warsztatach pokazujemy wybrane możliwości.

    Jak odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia

    • KOPIUJĄC PRZEZ USB 1. Dysk multimedialny jest podłączony do komputera jak każdy inny dysk zewnętrzny (metoda ta została opisana w warsztacie poniżej). 2. Pliki są przenoszone z komputera na dysk multimedialny np. za pomocą pendrive’a, metoda jest wygodna przy mniejszej objętości plików.
    • KOPIUJĄC PRZEZ SIEĆ 1. Dane są kopiowane w systemie operacyjnym do katalogu udostępnianego przez dysk multimedialny (ten sposób opisujemy w warsztacie po prawej). 2. Dane są kopiowane na dysk za pomocą funkcji wbudowanych w ten dysk, z katalogu udostępnionego przez komputer.
    • Z SIECI LOKALNEJ 1. Bezpośrednio z katalogu udostępnianego przez komputer lub dysk sieciowy, pliki są odtwarzane przez dysk bez konieczności kopiowania. 2. Z serwera mediów strumieniowych, którym może być komputer lub dysk sieciowy, bez konieczności kopiowania na dysk multimedialny.
    • PROSTO Z INTERNETU Media są odtwarzane bez ich ściągania na dysk multimedialny, czy nawet komputer, np. bezpośrednio z serwisu YouTube, galerii internetowej albo radia internetowego. Warunkiem jest to, by dysk dawał dostęp do treści internetowych.

    Przenoszenie filmów, muzyki i zdjęć na nowy dysk

    Jeśli masz nowy dysk, pierwszą czynnością powinno być podłączenie go do komputera i skopiowanie lub przeniesienie do niego wszystkich filmów, muzyki i zdjęć, które zechcesz później odtwarzać na telewizorze. Potem można dodawać kolejne pliki przez sieć.

    Przez USB

    Najprostszą i najszybszą metodą skopiowania plików na dysk multimedialny jest podłączenie go do komputera przez USB.

    Krok 1

    Podłącz kabel USB do złącza dysku. Włącz także jego zasilanie.

    Krok 2

    Drugą końcówkę kabla USB podłącz do portu komputera.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy system wykryje dysk, otwórz go w jakimkolwiek menedżerze plików, a następnie skopiuj na dysk wybrane pliki multimedialne z komputera. Struktura katalogów jest dowolna.

    Krok 4

    Po zakończonym kopiowaniu, które przy dużej liczbie filmów może trwać nawet kilka godzin, odłącz dysk od komputera. Możesz go już teraz podłączyć do telewizora i sprzętu audio.

    Przez sieć

    Gdy dysk multimedialny jest już podłączony do sprzętu audio-wideo, trudno byłoby go odłączać za każdym razem, gdy chcemy przenieść na niego nowe pliki. Dlatego większość dysków ma serwer Samba, dzięki czemu są widoczne przez sieć LAN, albo nawet Wi-Fi, gdy podłączy się do nich kartę bezprzewodową.

    Krok 1

    Gdy dysk jest podłączony do telewizora oraz do sieci, wejdź do menu tego pierwszego, a następnie odszukaj ustawienia sieciowe. Sprawdź, jaki adres IP ma dysk.

    Krok 2

    W sekcji dotyczącej usług sieciowych sprawdź również, czy dysk ma włączone udostępnianie plików.

    Krok 3

    W komputerze otwórz np. Eksploratora Windows i otwórz adres IP dysku w następujący sposób \\192.168.1.90.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy adres zostanie otwarty, zobaczysz katalog (lub katalogi) udostępniany przez dysk – wejdź do niego i skopiuj tam odpowiednie pliki. W menu odtwarzacza mogą się one pojawić z pewnym opóźnieniem.

    Dwie opisane metody kopiowania plików na dysk multimedialny nie wyczerpują możliwości urządzeń. Inne możliwości opisujemy w ramce „Jak odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia”.

    Podłączanie dysku do sprzętu audio i wideo

    Dysk multimedialny najłatwiej podłączyć do telewizora z cyfrowym wejściem HDMI, ale są też inne możliwości.

    Telewizor z HDMI

    To wariant zdecydowanie najprostszy, ponieważ obraz i dźwięk jest przesyłany za pomocą tylko jednego kabla. Jest odpowiedni, gdy w domu masz telewizor, a nie dysponujesz dobrym sprzętem audio.

    Krok 1

    Podłącz kabel HDMI do wyjścia dysku multimedialnego.

    Obraz

    Krok 2

    Drugą wtyczkę kabla podłącz do telewizora. Po połączeniu urządzeń włącz ich zasilanie.

    Obraz

    Krok 3

    Aby uzyskać dostęp z telewizora do odtwarzacza, trzeba w tym pierwszym wybrać odpowiednie wejście wideo (np. HDMI1) za pomocą przycisku na pilocie telewizora AV. Jeśli telewizor nie ma HDMI, a jedynie starsze wejścia, musisz wykorzystać złącze komponentowe (3 wtyki typu cinch), a ostatecznie kompozytowe (pojedynczy żółty cinch) i dodatkowo podłączyć dźwięk stereo. Nie wszystkie dyski multimedialne mają taki zestaw wyjść analogowych.

    Obraz

    Amplituner z HDMI

    Znacznie lepszą jakość dźwięku (w tym także dźwięk w standardzie 5.1) można uzyskać, odtwarzając go przez dodatkowy wzmacniacz i porządne kolumny głośnikowe, a nie przez głośniczki z telewizora. W tym przypadku istnieje wiele możliwości połączenia urządzeń, a jednym z nich jest wykorzystanie HDMI.

    Krok 1

    Kablem HDMI połącz wyjście dysku multimedialnego z jednym z wejść wzmacniacza.

    Obraz

    Krok 2

    Drugim kablem HDMI połącz wyjście wzmacniacza z jednym z wejść telewizora.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Za pomocą pilota wzmacniacza wybierz wejście, do którego podłączyłeś dysk, np. VCR/DVR. Można oczywiście wykorzystać inne wejście HDMI albo przypisać dane wejście do innego źródła (np. zamiast VCR/DVR wykorzystać CD czy AUX). Wszystko zależy od możliwości wzmacniacza.

    Obraz

    Krok 4

    Posługując się przyciskiem na pilocie telewizora AV, wybierz odpowiednie wejście wideo (np. HDMI1), do którego został podłączony wzmacniacz. W tym przypadku efekt jest taki, że wzmacniacz zajmuje się obróbką i odtwarzaniem dźwięku, a obraz przesyła dalej przez HDMI do telewizora. W podobny sposób można wykonać połączenie przez inne złącza, np. komponentowe. Dysk sam powinien wykryć, które z jego wejść jest wykorzystane.

    Obraz

    Dźwięk przez złącze optyczne

    Jeśli masz wzmacniacz starszego typu, tzn. bez złączy HDMI, ale z cyfrowymi wejściami audio, również możesz uzyskać dźwięk przestrzenny. W tym celu warto wykorzystać cyfrowe wyjście dźwięku, w które jest wyposażony praktycznie każdy nowoczesny dysk multimedialny.

    Krok 1

    Cyfrowe wyjście audio w dyskach multimedialnych ma najczęściej postać optycznego złącza S/PDIF. Wzmacniacz również powinien mieć takie wejście. Jeśli je ma, kup światłowód TOSLink o odpowiedniej długości, z takimi końcówkami.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Przewód TOSLink podłącz do wyjścia dysku multimedialnego, a także do wejścia wzmacniacza.

    Obraz

    Krok 3

    Dysk powinien automatycznie wykryć podłączony do niego wzmacniacz i przekazać dźwięk na wyjście optyczne. Jeśli tak się nie stanie, należy w ustawieniach dysku ręcznie przekierować dźwięk na wyjście optyczne.

    Opisane sposoby połączenia nie wyczerpują możliwości sprzętu. Można korzystać nie tylko ze złączy cyfrowych, ale także analogowych. Pliki można przenosić i odtwarzać bezpośrednio z pendrive’a albo dysku przenośnego. Pod tym względem uniwersalność dysków multimedialnych jest bardzo duża.

    Wybrane dla Ciebie