Muzyczna pszczółka
Jeśli kochasz słuchać muzyki, ale zaczynasz gubisz się w posiadanych zbiorach, koniecznie wypróbuj program MusicBee. Pozwoli ci on szybko zapanować nad porozrzucanymi na twardym dysku plikami, stworzyć własne playlisty, przesłuchać je, a nawet skorzystać z radia internetowego.
Zarządzanie dużymi kolekcjami muzycznymi potrafi być kłopotliwe. Im większa ilość wchodzących w ich skład plików audio, tym bardziej odczuwalny jest brak odpowiedniej aplikacji porządkującej rozrastające się zasoby. Nie lepiej wyglądają próby odszukania w takiej ogromnej bazie ulubionego wykonawcy czy jednego, konkretnego utworu. Z pomocą przychodzi niewielka darmowa aplikacja MusicBee, która nie dość, że automatycznie skataloguje wszystkie wskazane jej zbiory, to jeszcze pozwoli dowolnie je filtrować, uzupełniać o dodatkowe dane i przesłuchiwać. Umożliwi też dopasowanie jakości dźwięku do własnych upodobań czy synchronizowanie wybranych utworów z urządzeniami przenośnymi. Program idealnie sprawdzi się w roli odtwarzacza audiobooków i podcastów oraz posłuży do słuchania internetowych rozgłośni radiowych. Wszystko to przy minimalnym zapotrzebowaniu na zasoby komputera!
Wstępna konfiguracja aplikacji
Choć interfejs MusicBee wydaje się nie różnić od tych, które są spotykane w rozbudowanych odtwarzaczach multimedialnych, ilość zaszytych w nim funkcji może przytłoczyć nawet bardziej zaawansowanych użytkowników. Na szczęście ich użycie jest w pełni opcjonalne – do efektywnego korzystania z programu nie potrzeba szczegółowej konfiguracji. Wystarczy kilka minut na dopasowanie podstawowych ustawień.
Krok 1
Instalacja aplikacji przebiega standardowo. Jedyne, o co musisz zadbać w jej trakcie, to wybór właściwego języka. Gdy na ekranie pojawi się stosowne okno, kliknij English i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz Polski, po czym zatwierdź swoją decyzję przyciskiem OK. Pamiętaj, że wersję językową interfejsu możesz zmienić także później, modyfikując ustawienia programu.
Krok 2
Pierwszemu, automatycznemu uruchomieniu aplikacji towarzyszy wyświetlenie niewielkiego okna, które umożliwia szybkie i bezproblemowe zaimportowanie posiadanych utworów i grafik do wbudowanej biblioteki. Domyślnie zaznaczona opcja, Skanuj następujące foldery..., pozwoli przeszukać wskazane lokalizacje. Aby do listy dodać swoje katalogi z muzyką, naciśnij przycisk Wybierz foldery i w nowo wyświetlonym oknie Wybierz foldery oznacz odpowiadające im pola, po czym kliknij OK. W celu rozpoczęcia skanowania wskazanych folderów wystarczy już tylko skorzystać z przycisku Skanuj teraz.
Krok 3
Po zakończeniu procesu wszystkie znalezione pliki muzyczne automatycznie trafią do biblioteki MusicBee i zostaną wyświetlone na liście utworów wraz z informacjami na ich temat (są to Wykonawca, Album, Tytuł, Gatunek).
Gratka dla muzycznych pasjonatów
Na tle innych, podobnych aplikacji MusicBee wyróżnia się nie tylko wyjątkowymi możliwościami personalizacji ustawień czy bardzo dobrą optymalizacją, ale również szeregiem ciekawych funkcji. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim łatwe tagowanie utworów, konfigurowalny Auto-Dj, możliwość zgrywania zawartości płyt Audio-CD czy wbudowany informator koncertowy z powodzeniem obsługujący kilkanaście największych polskich miast.
Odtwarzanie muzyki i zarządzanie fonoteką
Dla posiadaczy sporych rozmiarów kolekcji muzycznych możliwość sortowania biblioteki na wiele różnych sposobów jest równie ważna, co tworzenie list odtwarzania czy samo odsłuchiwanie poszczególnych utworów. Dlatego w MusicBee oprócz narzędzi do wygodnego filtrowania treści znalazł się także odtwarzacz z wbudowanym 10- i 15-zakresowym korektorem, opcją normalizacji dźwięku, wizualizacjami i funkcją wyszukiwania w sieci informacji o słuchanym utworze, łącznie z automatycznym pobieraniem okładki, a czasami nawet i tekstem samej piosenki.
Krok 1
Zwróć uwagę na znajdujący się w głównym oknie programu środkowy panel zawierający listę wszystkich dodanych już utworów. Kliknięcie którejkolwiek z zakładek uszereguje alfabetycznie wszystkie pozycje według wskazanego klucza. Co istotne, podczas szukania piosenek konkretnego wykonawcy lub należących do ulubionego gatunku możesz posłużyć się wbudowaną wyszukiwarką oraz umieszczonymi niżej filtrami. Skorzystanie z filtrów automatycznie ograniczy ilość wyświetlanych w panelu utworów.
Krok 2
Aby rozpocząć odtwarzanie wybranej piosenki, wystarczy, że zaznaczysz ją myszką i naciśniesz przycisk Play. Oczywiście działa tu również dwukrotne kliknięcie, choć w tym przypadku uruchamia ono jednocześnie listę odtwarzania złożoną z wszystkich wyświetlanych aktualnie w panelu utworów.
Krok 3
Aplikacja sama rozpozna i wyszuka w internecie okładkę albumu, z którego pochodzi odtwarzana piosenka. Czasami może się jednak zdarzyć, że okno grafiki pozostanie puste. W takiej sytuacji możesz ręcznie zainicjować wyszukiwanie okładki. W tym celu prawym przyciskiem myszki wywołaj menu kontekstowe obrazka i wybierz z niego opcję Wyszukaj w internecie. Następnie w nowo wyświetlonym oknie wskaż odpowiadającą ci grafikę. Zaznacz opcję Połącz obrazek z tym utworem i zatwierdź wybór przyciskiem OK.
Krok 4
Aby dowiedzieć się więcej o wykonawcy aktualnie odgrywanego utworu, przejdź do lewego panelu i korzystając ze znajdującej się tu opcji Listy odtwarzania przełącz widok na Odtwarzane. W środkowej części okna ujrzysz wówczas bieżącą playlistę i specjalnie wydzielony obszar, którego zakładki pozwolą ci między innymi zapoznać się z życiorysem wykonawcy udostępnionym w serwisie Last.fm, zobaczyć jego zdjęcia, a nawet obejrzeć wszystkie dotyczące go filmy, które zostały umieszczone w serwisie YouTube, i to bezpośrednio z poziomu aplikacji (zakładka YouTube).
Słuchanie radia internetowego
Jedną z dodatkowych funkcji programu jest odtwarzania muzyki nadawanej przez internetowe rozgłośnie radiowe. Co prawda katalog dostępnych stacji nie zawiera ich szczegółowej, predefiniowanej listy, ograniczając wyszukiwanie jedynie do gatunku emitowanej muzyki, ale i tak wybór jest całkiem spory.
Krok 1
Dodawanie rozgłośni z ulubioną muzyką do biblioteki MusicBee rozpocznij od przejścia do lewego panelu widoków i kliknięcia znajdującej się tu opcji Stacje radiowe. Następnie spośród wyświetlonych katalogów stacji wybierz jeden, np. Icecast, i wskazując interesujący cię gatunek muzyczny, np. Dance, zawęź obszar wyszukiwania. W tym celu możesz też skorzystać z wyszukiwarki.
Krok 2
Każdą z wyświetlonych stacji możesz przesłuchać. Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz jej nazwę. Aby dodać ją do zakładek programu, musisz skorzystać z przycisku Dodaj do biblioteki. Od tego momentu wybrana rozgłośnia będzie dostępna od razu po przełączeniu się na widok Stacje radiowe.
Krok 3
Jeśli interesującej cię stacji radiowej nie ma na żadnej liście, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ją ręcznie. W tym celu prawym przyciskiem myszki kliknij element Stacje radiowe i z wy świetlonego menu kontekstowego wybierz opcję Nowa stacja.
Krok 4
W nowym oknie musisz podać prawidłowy adres URL strumienia wybranej stacji, by pozostałe dane uzupełniły się automatycznie. Na koniec, jeśli posiadasz konto w serwisie Last.fm, możesz jeszcze zaznaczyć pole Scrobbluj utwory do Last.fm, by odsłuchiwane przez ciebie utwory były automatycznie dodawane do twojego profilu.