Muzyka bez ryzyka
Pobieranie muzyki z internetu nie musi się wiązać z korzystaniem z nielegalnych sieci wymiany plików czy piractwem komputerowym. W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie muzyka jest nadawana w postaci strumieni danych audio, niejako na żywo, oczywiście zupełnie legalnie. Takie strumienie możesz nagrać na dysk.
Pamiętaj, że sam zapis na dysku nie jest przestępstwem (wtedy przestępstwem byłoby też nagranie np. programu telewizyjnego na taśmie magnetowidu). Jest nim dopiero udostępnianie treści, do których nie masz praw. Zatem, jeżeli niczego nie udostępniasz, nie łamiesz prawa. Pokazujemy, jak przegrać dowolną muzykę do pliku na dysku.
Instalacja i konfiguracja programu Audacity
Program Audacity jest dostępny w dwóch wersjach. Oznaczona numerem 1.2.3 jest wersją stabilną, natomiast 1.3.3, którą także zamieszczamy na płycie CD, jest wersją o statusie beta, to znaczy, że mogą w niej jeszcze występować błędy i problemy ze stabilnością. Choć wersja 1.3.3 ma sporo dodatkowych funkcji, nie mają one znaczenia w przypadku opisywanych przez nas działań, dlatego też w artykule będziemy posługiwać się starszą, stabilną wersją. Zanim zaczniesz nagrywać muzykę odtwarzaną przez internet, trzeba program odpowiednio skonfigurować. Ułatwią to poniższe porady.
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę audacity-win lub wybierz opcję instalacji z menu naszego krążka. Jeżeli pojawi się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.
Krok 2
W oknie powitalnym instalatora kliknij Next. Wyświetli się tekst licencji (Audacity jest programem darmowym na licencji GNU GPL). Zaznacz opcję I accept the agreement i kliknij Next jeszcze cztery razy, po czym kliknij Install.
Krok 3
Po przekopiowaniu plików kliknij Finish. Jeżeli pozostawisz zaznaczone pole Launch Audacity, program uruchomi się automatycznie zaraz po zamknięciu instalatora.
Krok 1
Uruchom program Audacity (jeżeli nie uruchomił się automatycznie po zakończeniu instalacji), wybierając jego ikonę Audacity na pulpicie Windows. Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetli się okno dialogowe Audacity First Run. W oknie tym wybierz z listy Polski i kliknij OK. W ten właśnie sposób aktywowałeś polskojęzyczny interfejs programu.
Krok 2
W oknie głównym programu, z menu Edytuj wybierz Ustawienia. Następnie w oknie, domyślnie otwartym na zakładce Audio I/O, z listy Kanały wybierz Stereo. Jeżeli w sekcjach Odtwarzanie oraz Nagrywanie na listach Urządzenie ustawione są pozycje – odpowiednio Mapowanie dźwięku Microsoft - Output oraz Mapowanie dźwięku Microsoft - Input, nie musisz nic zmieniać. Jeżeli natomiast domyślnie są wyświetlone inne pozycje, dopilnuj, by na obu listach znalazła się nazwa karty dźwiękowej zainstalowanej w twoim komputerze. Jeżeli dysponujesz komputerem wyposażonym w dwie lub więcej kart dźwiękowych, na obu listach ustaw tę, za której pośrednictwem będziesz odsłuchiwał odtwarzaną przez internet muzykę.
Krok 3
Przejdź do zakładki Jakość i upewnij się, że na liście Standardowa częstotliwość jest wybrana wartość 44100 MHz. Pozostałe parametry widoczne pod tą zakładką pozostaw bez zmian.
Krok 4
Kliknij zakładkę Formaty pliku. Upewnij się, że w sekcji Eksport nieskompresowanych danych jest wybrana na liście pozycja WAV, co odpowiada jakości płyty CD. W sekcji Ustawienia eksportu dla OGG suwakiem Jakość OGG regulujesz jakość nagrania, a tym samym stopień kompresji (pamiętaj: im większy stopień kompresji, tym niższa jakość nagrania, ale też mniejszy plik z nagraniem).
Krok 5
Program Audacity potrafi eksportować nagrania do formatu MP3, ale nie obsługuje go bezpośrednio. Konieczne jest wskazanie pliku z kodekiem MP3. Wykonasz to właśnie pod za kładką Formaty pliku w sekcji Ustawienia eksportu dla MP3. Najpierw rozpakuj z naszego krążka plik lame-3.96.1.zip do dowolnego foldera na dysku twardym. Następnie w oknie kliknij przycisk Znajdź Bibliotekę.
Krok 6
W oknie dialogowym, jakie się pojawi kliknij przycisk Tak. Następnie w oknie Gdzie jest lame_enc.dll? wskaż plik lame_enc.dll (znajduje się on w folderze, do którego wcześniej rozpakowałeś plik lame-3.96.1.zip) i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 7
Powrócisz do okna Właściwości Audacity. Zwróć uwagę, że w sekcji Ustawienia eksportu dla MP3 pojawiła się informacja o wersji biblioteki MP3. Z listy Częstotliwość próbkowania (mylnie nazwanej, gdyż ustawiane w niej wartości dotyczą tzw. prędkości bitowej kodowania MP3 – z ang. bitrate, a nie częstotliwości próbkowania) wybierz wartość 192.
Krok 8
Przejdź do zakładki Katalogi. W sekcji Katalog tymczasowy ustaw folder, do którego będą zapisywane tymczasowe dane przechwytywane ze strumienia odtwarzanego w internecie. Ponieważ dźwięk przechwytywany przez Audacity jest wstępnie zapisywany w postaci nieskompresowanej (w maksymalnej jakości odpowiadającej jakości źródła dźwięku), pamiętaj, by folder tymczasowy ustawić na dysku z odpowiednią ilością wolnej przestrzeni. Jedna minuta nagrania z jakością odpowiadającą płycie kompaktowej zajmuje nieco ponad 10 MB. Jeżeli pojawi się okno dialogowe, potwierdź utworzenie nowego foldera, klikając Tak, a następnie, w kolejnym oknie kliknij OK. Również w oknie Właściwości Audacity, do którego powrócisz, kliknij OK.
Krok 9
Ponieważ aktualizacja foldera tymczasowego wymaga ponownego uruchomienia programu Audacity, zrestartuj go. Audacity jest już gotowy do pracy. Pozostała ci jeszcze konfiguracja miksera systemowego w celu odpowiedniego ustawienia źródła dźwięku (muzyki odtwarzanej z internetu).
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę głośnika umieszczoną w zasobniku systemowym na pasku zadań. Pojawi się okno Regulacja głośności (w niektórych przypadkach może ono mieć inną nazwę, jednak konfiguracja będzie przebiegała podobnie do tej, którą opisujemy). Z menu Opcje wybierz Właściwości.
Krok 2
Upewnij się, że w oknie Właściwości na liście Urządzenia miksujące jest wybrana odpowiednia karta dźwiękowa (nie musisz nic zmieniać, jeżeli masz tylko jedną kartę). W sekcji Ustawianie głośności zaznacz opcję Nagrywanie. Następnie na liście Pokaż następujące sterowniki głośności zaznacz wszystkie dostępne pola i kliknij OK.
Krok 3
W oknie Regulacja nagrywania, pod suwakiem o nazwie Stereo Mix kliknij pole Zaznacz. Nic więcej na razie nie zmieniaj (nie zmieniaj domyślnego położenia suwaka). Zamknij okno Regulacja nagrywania. Mikser jest ustawiony.
Nagrywanie muzyki z teledysku odtwarzanego na WWW
Skoro konfigurację masz już za sobą, czas na przyjemniejszą, i jak się przekonasz, prostszą część pracy. Rejestrację muzyki odtwarzanej z internetu przedstawimy na przykładzie witryny z teledyskami w polskim portalu onet.pl. Jednak poniższe porady mają zastosowanie do dowolnej witryny, która udostępnia nagrania nadawane strumieniowo.
Krok 1
Uruchom program Audacity – zakładamy, że jest już skonfigurowany do nagrywania dźwięku. Następnie uruchom przeglądarkę WWW i wpisz adres witryny nadającej muzykę. W naszym przykładzie wybraliśmy stronę http://teledyski.onet.pl, ale pamiętaj, że może to być dowolna strona nadająca muzykę online.
Krok 2
Przełącz się na okno Audacity i kliknij przycisk nagrywania dźwięku na konsolecie sterowniczej programu. Program rozpocznie rejestrację dźwięku.
Krok 3
Na stronie z muzyką kliknij wybrany utwór, np. On The Platform. Rozpocznie się jego odtwarzanie. Poczekaj, aż piosenka się skończy.
Krok 4
Przełącz na pierwszy plan okno programu Audacity i na konsolecie sterowniczej kliknij przycisk Stop.Nagranie jest zarejestrowane.
Krok 1
Ponieważ nagrywanie w programie Audacity włączyłeś nieco wcześniej niż odtwarzanie piosenki ze strony WWW, trzeba wyciąć zbędny fragment ciszy na początku nagrania. Suwakiem znajdującym się w dolnej części okna przewiń widok ścieżki do początku.
Krok 2
Jeżeli w widoku ścieżki nie widać początku utworu (są tylko płaskie linie oznaczające nagranie ciszy), kliknij ikonę lupki z minusem. Klikaj ją tak długo, aż po prawej stronie widoku ścieżki pojawi się początek nagrania.
Krok 3
Za pomocą myszki zaznacz obszar ciszy, a następnie wciśnij na klawiaturze [Delete]. Zbędny fragment zostanie usunięty.
Krok 4
Jeżeli uznasz, że i na końcu nagrania jest zbyt długi fragment ciszy, możesz go usunąć w analogiczny sposób. Jeżeli chcesz wysłuchać nagrania po edycji, wybierz z konsolety przycisk Play.
Krok 1
Z menu Plik wybierz jedną z trzech pozycji: Eksportuj jako WAV, gdy chcesz zapisać nagranie w nieskompresowanym formacie WAV, Eksportuj jako MP3, gdy chcesz uzyskać plik MP3, oraz Eksportuj jako Ogg Vorbis, by uzyskać plik muzyczny w skompresowanym formacie konkurencyjnym dla MP3. Bez względu na to, jaki format wybierzesz, dalsza procedura zapisu przebiega identycznie.
Krok 2
W oknie Zapisz jako MP3, w polu Nazwa pliku wpisz nazwę zapisywanego pliku – najlepiej w postaci nazwy wykonawcy i tytułu piosenki. Kliknij Zapisz. Jeżeli wybrałeś format MP3, pojawi się dodatkowo okno: Edycja tagów ID3 pliku MP3 w którym możesz wypełnić pola opisujące nagrywany utwór. Warto je wypełnić, gdyż informacje, które tam umieścisz, będą później wykorzystywane przez niemal wszystkie programy odtwarzające muzykę, a także stacjonarne urządzenia odtwarzające empetrójki. Po wypełnieniu pól kliknij OK. Plik zostanie zapisany na dysku.
Możesz nagrać dowolny dźwięk!
Przedstawione przez nas porady dotyczące rejestracji dźwięku za pomocą programu Audacity są uniwersalne i można je stosować nie tylko do nagrywania dźwięku rozsyłanego przez internet, ale do dowolnej muzyki przetwarzanej przez komputer, o ile tylko będziesz ją słyszał w głośnikach lub słuchawkach. Po prostu Audacity przechwytuje to, co słyszysz, i zapisuje dźwięk w postaci pliku w wybranym przez ciebie formacie na dysku.