SoftwareMyszką i pędzlem

    Myszką i pędzlem

    Możesz teraz odręcznie tworzyć szkice, schematy czy grafikę do prezentacji. Ponadto wyeksportujesz film pokazujący, jak powstawał rysunek. Polecamy Speedy Painter funkcjonalny, prosty i bardzo szybki program do odręcznego rysowania.

    Myszką i pędzlem

    Lista narzędzi w Speedy Painterze jest skromna: piórko, gumka oraz narzędzie do zaznaczania. Jednak interfejs programu umożliwia korzystanie z nich wygodnie i efektywnie. Aby np. zmienić kolor pędzla, wystarczy przytrzymać prawy klawisz myszy, a pod kursorem pojawi się paleta, z której wybierzesz kolor jednym kliknięciem. Bez odrywania palca od przycisku zmienisz także wielkość pędzla. Tylko zmiana nacisku pędzla wymaga sięgnięcia do suwaka w obszarze roboczym. Chyba że rysujesz za pomocą tabletu graficznego.

    Program współpracuje z tabletami Wacom i korzysta z przekazywanych przez te urządzenia informacji o nacisku piórka. Nawet najtańsze tablety tej firmy, kosztujące niewiele ponad 200 zł, przekazują 1024 stopnie nacisku pędzla. Program pozwala także na intuicyjną kontrolę obszaru roboczego. Widok kartki można zbliżyć myszą, a także przesuwać, przytrzymując jej środkowy klawisz.

    Interfejs programu działa bardzo płynnie. Aplikację napisano z wykorzystaniem bibliotek OpenGL, więc renderowanie interfejsu przejmuje karta graficzna, odciążając całkowicie procesor. Zastosowanie technologii 3D do zaprogramowania interfejsu pozwoliło na dodanie funkcji nagrywania procesu rysowania. Można go zarejestrować w postaci klipu filmowego do przesłania na YouTube albo w postaci pliku z instrukcjami, który odtwarza proces rysowania w oknie programu.

    Jak zacząć

    Działanie mechanizmu kontroli pędzla

    Przed skorzystaniem ze Speedy Paintera trzeba poznać mechanizm kontroli pędzla.

    Krok 1

    Aby wywołać paletę koloru podczas rysowania, kliknij obrazek prawym klawiszem myszy. Następnie, przytrzymując ten przycisk, wskaż za pomocą kursora nowy kolor i wybierz go, klikając lewym klawiszem myszy. Kolor można także pobrać z rysunku, klikając próbkę z wciśniętym klawiszem [Alt].

    Krok 2

    Za pomocą tego samego panelu możesz określić rozmiar pędzla oraz jego właściwości. Poniżej palety kolorów jest suwak Size zmieniający średnicę pędzla. Jeśli go przesuniesz, zobaczysz, jak zmienia się wielkość pędzla na podglądzie.

    Obraz

    Krok 3

    Poza tym możesz określić stopień przezroczystości pędzla oraz stopień zmiękczenia jego krawędzi. Służą do tego dwa małe suwaki w dolnej części ekranu. Jeśli użyjesz ich, przytrzymując prawy klawisz myszy, zobaczysz zmiany właściwości pędzla na podglądzie. Suwaki do zmiany wielkości pędzla są widoczne cały czas w przestrzeni roboczej, w dolnej części ekranu i możesz z nich korzystać bez wywoływania menu kontekstowego.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Speedy Paint pozwala także korzystać z pędzla teksturowanego. Powstaje on w wyniku zmieszania dwóch kolorów i daje podobne efekty jak malowanie gąbką. Aby włączyć tę funkcję, kliknij trzecie od góry pole wyboru w prawym górnym narożniku ekranu. Na ekranie wyświetli się wtedy potwierdzenie textured brush.

    Obraz

    Krok 5

    Elementy narysowane na ekranie możesz usunąć za pomocą gumki, którą znajdziesz na palecie. Działanie narzędzia możesz kontrolować dokładnie w taki sam sposób jak pędzel, to znaczy modyfikować suwakami wielkość, przezroczystość oraz zmiękczenie krawędzi. Dzięki temu gumkę można twórczo wykorzystać przy robieniu rysunków.

    Krok 6

    W Speedy Painterze brakuje narzędzi do grafiki wektorowej. Można je zastąpić dzięki funkcji tworzenia zaznaczeń znajdującej się na palecie. Funkcja ta umożliwia tworzenie precyzyjnych ścieżek. Po zakończeniu zaznaczenia dwukrotnym kliknięciem możesz zamalować kształt pędzlem bez obawy zanieczyszczenia sąsiednich fragmentów obrazu.

    Wirtualna galeria

    Speedy Painter w rękach sprawnego rysownika pozwala na osiągnięcie niezwykłych efektów, bez konieczności uczenia się skomplikowanego programu, takiego jak Corel Draw czy Adobe Ilustrator. Przykłady rysunków znajdziesz w galerii na stronie programu http://speedypainter.altervista.org/gallery.php. Przy każdym z nich jest link do wideo na YouTube, pokazującego proces rysowania.

    Rysowanie w Speedy Painterze

    Speedy Painter, jak przystało na dobry edytor graficzny, ma funkcję warstw. Dzięki temu można rozdzielać poszczególne obiekty na rysunku od siebie i od tła. Jest to ważne, gdyż pozwala na selektywne usuwanie elementów gumką bez ryzyka naruszania tła rysunku. Panel z warstwami znajduje się w prawym dolnym narożniku okna.

    Krok 1

    Aby dodać nową warstwę, należy kliknąć przycisk +. Utworzona warstwa jest automatycznie wybrana jako aktywna, więc można od razu zapełniać ją pędzlem. Aby usunąć warstwę, należy ją zaznaczyć, klikając myszą, a następnie kliknąć -. Można także zmieniać kolejność warstw, przeciągając i upuszczając je za pomocą myszy. Do sklejania warstw służy skrót klawiszowy [Ctrl]+[E].

    Obraz

    Krok 2

    Aby włączyć lub wyłączyć widoczność warstwy, należy dwukrotnie kliknąć ją myszą. Speedy Painter nie ma wyrafinowanych możliwości mieszania warstw. Jedyne, co możesz zrobić, to ustalić przezroczystość za pomocą suwaka znajdującego się poniżej miniaturek warstw.

    Obraz

    Ustawianie przestrzeni roboczej

    Zaletą Speedy Paintera jest płynne przybliżanie widoku bez ograniczeń wielkości zbliżenia, co jest efektem wykorzystania karty graficznej do renderowania interfejsu.

    Krok 1

    Jeśli chcesz uzupełnić rysunek o drobne detale, w każdej chwili możesz przybliżyć widok kartki. Możesz to zrobić, kręcąc kółkiem myszy. Aby przesuwać kartkę, złap ją, po przybliżeniu, środkowym przyciskiem myszy.

    Krok 2

    Możliwe jest także ustawienie kartki pod kątem. W tym celu wybierz narzędzie Rotate na palecie. Następnie złap kartkę myszą w jednym z narożników i ustaw pod odpowiednim kątem. Na palecie znajdziesz narzędzie do odbijania widoku w poziomie z ikoną oraz do centrowania widoku kartki w środku ekranu.

    Obraz

    Krok 3

    Obraz możesz wyśrodkować, naciskając [C] na klawiaturze. Jeśli opanujesz najważniejsze skróty klawiszowe (ściągawka jest pod klawiszem [F1]), możesz schować cały interfejs klawiszem [Tab] i rysować w Speedy Painterze bez rozpraszających elementów na ekranie. Przydaje się to szczególnie, gdy korzystasz z tabletu graficznego.

    Obraz

    Krok 4

    Program obsługuje wyłącznie zapis obrazów w pliku PNG, więc nie możesz zachować obrazu z warstwami do dalszej edycji. Podczas rysowania nie ma także możliwości zmiany rozdzielczości rysunku. Dlatego, gdy tworzysz plik, klikając na palecie przycisk widoczny na obrazku pamiętaj, by w okienku, które się pojawi, dobrać docelową wielkość rysunku.

    Obraz
    Obraz

    Utrwalanie procesu rysowania na filmie

    Zaletą Speedy Paintera jest możliwość zachowania procesu tworzenia rysunku krok po kroku w formie filmu AVI bądź pliku DAT, który można odtworzyć w Speedy Painterze.

    Krok 1

    Proces rysowania rejestruje się automatycznie. W każdej chwili możesz obejrzeć zapis, klikając na palecie przycisk Play w sekcji drawing process.

    Obraz

    Krok 2

    Aby zapisać ukończony rysunek, kliknij ikonę z dyskietką. Jeśli klikniesz ikonę z klapsem filmowym w tym samym miejscu, pojawi się okno dialogowe eksportu Export video as. W pierwszym kroku wpisz nazwę pliku. Następnie wybierz z listy Video format rozdzielczość docelową, na przykład 720p. Po kliknięciu OK pojawi się okno Kompresja wideo.

    Obraz

    Krok 3

    Domyślnie obraz jest zapisywany jako nieskompresowany plik AVI. Niestety, przy skomplikowanych rysunkach w dużej rozdzielczości daje to pliki o bardzo dużych rozmiarach. Dlatego, jeśli masz zainstalowany w systemie kodek XviD (do pobrania ze strony www.xvid.org), możesz wybrać z listy Kompresor opcję Xvid MPEG-4 Codec i zapisać wersję skompresowaną, co ułatwi np. publikację filmu na YouTube.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli używasz kodeka MPEG-4, powinieneś sprawdzić i dostosować opcje kompresji do wybranej rozdzielczości filmu. W tym celu kliknij przycisk Konfiguruj. A kiedy pojawi się okno Xvid Configuration, z listy Profile @ Level wybierz Xvid Home dla rozdzielczości SD, a Xvid HD 720 dla rozdzielczości HD. Ustawienia potwierdź, klikając OK. Film zapisany bez kompresji możesz zmniejszyć później np. za pomocą aplikacji Handbreak (http://handbrake.fr).

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie