Wirtualna przymierzalnia
|
Aplikacja przygotowana przez firmę Zugara nie jest dostępna dla indywidualnego użytkownika, ale świetnie prezentuje możliwości poszerzonej rzeczywistości (obejrzyj filmik pod tym adresem).
(1) Najpierw korzystająca z niej dziewczyna umieszcza przed kamerką kartkę z piktogramem. (2) W miejscu kartki na monitorze pojawia się bluzka, którą może „przymierzyć”. W tym celu robi kilka kroków do tyłu, aby bluzka pasowała do jej sylwetki. W tym momencie może już odłożyć kartkę z piktogramem – bluzka nie zniknie. (3) Za pomocą wirtualnych ikon dziewczyna może zmieniać motywy graficzne na bluzce. Z menu po prawej stronie ekranu może wybrać inny model lub kolor bluzki.
|
Asystent turysty
Przykładem wykorzystania AR w codziennym życiu są projektowane na telefony komórkowe przewodniki po miastach. Mowa o aplikacjach, dostępnych m.in. do iPhone’ów i komórek z systemem Android, które pobierają z internetu informacje o zwiedzanych obiektach, instytucjach, restauracjach itp. Turysta stojący w centrum miasta z telefonem, po nakierowaniu obiektywu komórki na znany zabytek, zobaczy oprócz niego na ekranie wirtualnie nałożone informacje, np. rok wybudowania, krótką notkę historyczną. Dodatkowo z minimapy okolicy odczyta lokalizację najbliższej restauracji lub stacji metra.
Zainstalowana w smartfonie aplikacja generująca wirtualne elementy czerpie informacje o pozycji turysty z wbudowanego w telefon odbiornika GPS. Z kolei wbudowany kompas pozwala określić, w którą stronę zwrócony jest obiektyw wbudowanego w komórkę aparatu.
W podobny sposób może działać software’owy „asystent” osób zwiedzających muzea i galerie. Wystarczy, że obok każdego z dzieł sztuki znajdzie się piktogram. Po skierowaniu nań obiektywu komórkowego aparatu fotograficznego na ekranie telefonu pojawią się informacje o oglądanym eksponacie.
Świat gier czeka
Obok reklamy i turystyki ogromnym obszarem zastosowania AR mogą stać się gry wideo. Jednym z pionierów na tym polu jest firma Sony, która zaprezentowała we wrześniu na targach w Kolonii grę dla dzieci EyePet. Młody gracz ma w niej za zadanie opiekować się wirtualnym pupilem. Pierwszym zadaniem jest stworzenie zwierzątka w prostym edytorze. Potem, posługując się dołączoną do gry kartką z piktogramem oraz podłączaną do konsoli PlayStation 3 kamerką, umieszcza się w pełni animowanego pupila w rzeczywistym świecie wyświetlonym na ekranie telewizora. W tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa. Wirtualne zwierzątko reaguje na poczynania gracza rejestrowane przez kamerkę. Będzie ganiało za ciągniętą po podłodze włóczką czy też uczestniczyło w zabawach z piłeczką. Jednocześnie gra uwzględni otoczenie, w jakim zwierzątko się porusza. Nie zdarzy się, żeby wirtualny podopieczny biegał w powietrzu lub po ścianie. Filmik prezentujący rozgrywkę z EyePet można obejrzeć pod adresem www.youtube.com/watch?v=YZvxIjdyyII&feature=fvst.
W oczekiwaniu na grę Sony (premiera 23 października) każdy może się przekonać, jak działa poszerzona rzeczywistość w grze przeglądarkowej CannonBallz – dostępnej pod adresem www.cannonballzthegame.com. W niej zadaniem gracza jest poruszanie ciałem tak, aby nie trafiły go kule armatnie wystrzeliwane przez walczące statki, oraz zbieranie bonusów.
Wyczaruj trójwymiarową wieżę Eiffla na monitorze
Do stworzenia trójwymiarowego modelu – takiego jak na zdjęciu – potrzebny ci będzie komputer z podłączoną kamerką internetową, dostęp do drukarki oraz programy Google Earth oraz ARSights.
Zacznij od pobrania aplikacji GoogleEarth spod adresu http://earth.google.com/intl/pl/, klikając Pobierz program Google Earth, oraz programu ARSights spod adresu www.arsights.com/downloads.php, klikając ARSights v.1. for MS Windows XP/Vista. Następnie zainstaluj oba programy.
Spod adresu www.arsights.com/downloads.php pobierz wtyczkę ARSights do Google Earth, klikając Google Earth Plugin, a następnie plik z piktogramem, ARSights Printable Marker. Zainstaluj pobraną wtyczkę, a piktogram wydrukuj na kartce A4.
Uruchom program Google Earth. W sekcji Moje miejsca rozwiń listę AR-media.kml, a następnie listę Eiffel Tower. Kliknij pozycję Eiffel Tower Paris, a potem w okienku wybierz przycisk View 3D model.
W okienku Pobieranie pliku kliknij przycisk Otwórz. Uruchomi się program ARSights. W odległości około 1,5 metra od obiektywu kamerki umieść kartkę papieru z wydrukowanym wcześniej piktogramem. Po chwili na ekranie monitora w miejscu piktogramu pojawi się wieża Eiffla. Możesz ją obracać w dowolnym kierunku, obracając kartkę z piktogramem.