Historia fabryki Dell w Łodzi
|
- Lipiec 2006 – decyzja o zlokalizowaniu fabryki w Łodzi
- Listopad 2006 – rozpoczęcie budowy
- Listopad 2007 – produkcja pierwszego komputera
- Styczeń 2008 – oficjalne rozpoczęcie produkcji
- Styczeń 2009 – decyzja o przeniesieniu części produkcji z irlandzkiego Limerick
- Styczeń 2010 – zakończenie procesu przenoszenia produkcji
z fabryki w Irlandii
|
W otwartej na początku 2008 roku fabryce do niedawna były produkowane wyłącznie laptopy, ale stopniowo jest w niej uruchamiana także produkcja komputerów stacjonarnych, a w przyszłości będą budowane też serwery. Powierzchnia przewidziana na kolejne linie produkcyjne może być zagospodarowana w każdej chwili. W ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się przenoszenie do łódzkiej fabryki części produkcji z fabryki Della w irlandzkim Limerick.
Produkcja odbywa się na dwie zmiany. W zakładzie pracuje obecnie około 1800 osób – są to głównie ludzie młodzi (średnia wieku pracowników to 29 lat), a 35 proc. załogi stanowią kobiety.
Najpierw zamówienie
Klient, który kupuje laptopa Dell, może w dużym stopniu decydować o jego konfiguracji. Składając zamówienie za pośrednictwem strony internetowej producenta, może wybrać podzespoły notebooka, m.in. procesor, dysk twardy, kartę graficzną, ilość pamięci RAM oraz urządzenia do komunikacji, np. kartę sieciową. Może także zdecydować o kolorze obudowy, dołączonych akcesoriach, np. myszce, warunkach gwarancji, dodatkowym oprogramowaniu. Po skonfigurowaniu komputera wyświetli się jego cena (cena podana na stronie nie zawiera podatku VAT). Jeśli klient ją akceptuje, może potwierdzić zamówienie.
Informacje o zamówieniu i potrzebnych do budowy danego komputera podzespołach trafiają do łódzkiej fabryki. W zakładzie nie ma magazynów części – zgromadzone zapasy wystarczają jedynie na 2,5 godziny pracy. Potrzebne podzespoły są zamawiane z kilkugodzinnym wyprzedzeniem w zewnętrznej firmie i to ona dba o przywiezienie ich do fabryki na czas. Fabryka nie ma też magazynów na zmontowane i zapakowane produkty. Komputery bezpośrednio z linii produkcyjnej trafiają do ciężarówek, które rozwożą je do punktów dystrybucyjnych, skąd trafiają do rąk klientów.
Dlaczego Łódź?
|
Wybór lokalizacji fabryki Della w Łodzi był podyktowany bliskością dużych rynków zbytu – Niemiec, Rosji, krajów skandynawskich. Dzięki temu możliwe było maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na komputer przez klienta – poniżej 15 dni. Drugim czynnikiem była dostępność siły roboczej. W momencie decyzji o budowie fabryki bezrobocie w Łodzi wynosiło 18 proc., a mury łódzkich uczelni opuszczało 20 tys. absolwentów rocznie. Na pierwsze dni otwarte dla potencjalnych pracowników przyszło około 7 tys. osób, podczas gdy fabryka w tym czasie potrzebowała 1200 pracowników.
|
Kompletowanie części
Każde zamówienie ma unikatowy kod, który identyfikuje dany komputer marki Dell. Kod jest zapisywany w chipie RFID, umieszczonym w tzw. tocie – pojemniku, w którym są umieszczane wszystkie podzespoły i części komputera. Tot zamyka taca, na której składany komputer podróżuje przez całą linię produkcyjną. Każdy pracownik, odczytując chip RFID, może sprawdzić na monitorze nad swoim stanowiskiem pracy, z jakim modelem komputera ma do czynienia i np. jak zamontować poszczególne części. Przydaje się to także w pierwszym etapie produkcji, czyli przy kompletowaniu podzespołów. Lista podzespołów jest wyświetlana na monitorze stanowiska pracy, a pracownicy umieszczają kolejne elementy w tocie.
Montaż komputera
Po skompletowaniu wszystkich podzespołów potrzebnych do złożenia komputera tot z częściami jest automatycznie transportowany na stanowisko osoby, która rozpoczyna składanie laptopa. Pracownik dopiero w momencie, gdy tot z częściami trafi na jego stanowisko i z chipu RFID zostanie odczytana informacja o modelu urządzenia, dowiaduje się, jaki laptop będzie składał.
Każdy z pracowników powinien umieć złożyć dowolny model komputera produkowanego w fabryce, ale system informatyczny zakładu tak zarządza transportem totów z częściami, aby do konkretnej osoby trafiały modele, na których składaniu zna się ona najlepiej. Na złożenie takiego komputera doświadczony montażysta potrzebuje zaledwie około 7 minut. Od czasu do czasu system może mu przysłać także bardziej skomplikowany w montażu lub nowy model, aby pracownik nabrał doświadczenia. W takich przypadkach pomaga mu instrukcja montażu wyświetlana na monitorze na stanowisku pracy.
W obudowie komputera są montowane wszystkie podzespoły – procesor, dysk, pamięć RAM itp. Instaluje się także elementy odprowadzające ciepło, a do płyty głównej podłącza zewnętrzne gniazdka, np. USB. Montaż obejmuje także połączenie dolnej części obudowy z pokrywą, w której znajduje się ekran LCD, oraz dołożenie klawiatury.