Fabryka Dell w liczbach
|
- 37 tys. m2 – powierzchnia zakładu produkcyjnego
- 200 mln euro – wartość inwestycji
- 3 – linie produkcyjne
- 1800 – zatrudnionych osób
- 7 minut – na złożenie jednego komputera
- 5 proc. – tyle wyprodukowanych komputerów jest poddawanych testom jakości
- 390 – liczba serwerów stanowiących zaplecze informatyczne fabryki
- 20,7 tys. – gniazdek sieciowych w całej fabryce
- 878 km – kabli miedzianych
- 20 km – światłowodów
|
Dokładne testy
Złożony laptop jest poddawany wstępnym testom jeszcze na stanowisku montażowym. Komputer podłącza się do sieci i specjalne programy diagnostyczne sprawdzają, czy wszystkie elementy zostały zainstalowane prawidłowo. Jeśli zostanie wykryty błąd, to pracownik może szybko go usunąć, np. poprawiając niekontaktujące przewody. Gdy po teście komputera wszystkie parametry są poprawne, taca z laptopem przesuwa się dalej, a nieużywany tot wraca do sekcji kompletującej podzespoły.
W kolejnym etapie produkcji na komputer przylepia się etykiety, np. z kluczem licencyjnym Windows. Tak jak na innych stanowiskach także tu pracownik widzi na ekranie, jakich naklejek ma użyć. Dodatkowo odpowiednie etykiety automatycznie podaje mu maszyna.
Tak obklejony komputer trafia do sekcji testowania. W pierwszym teście sprawdzana była tylko poprawność montażu. Tym razem testowane są wszystkie podzespoły, aby wykluczyć usterki poszczególnych podzespołów (czasem dostawca może przywieźć wadliwe sztuki). Oprogramowanie testowe jest ładowane do pamięci komputera za pomocą sieci lokalnej. Gdy komputer przejdzie test pozytywnie, za pośrednictwem tej samej sieci jest ładowany system operacyjny, wszystkie potrzebne sterowniki oraz oprogramowanie przewidziane w konkretnym zamówieniu.
Jeśli w teście zostanie wykryta usterka, na specjalnym stanowisku będzie usunięta. Cały proces testowania trwa 2 godziny.
Akcesoria i pakowanie
Przetestowany komputer trafia do pakowania. Najpierw usuwa się z niego folie ochronne. Potem odbywa się kompletowanie akcesoriów, czyli dodatkowych urządzeń zamówionych przez klienta, np. myszki, pamięci flash. Komputer razem z dodatkowymi elementami jest zabezpieczany styropianem i pakowany w kartonowe opakowania. Na kartonie jest już umieszczony adres zamawiającego.
Zapakowane kartony transportuje się do oczekujących ciężarówek. Nad poprawnym załadunkiem czuwa system informatyczny, który za pomocą kamer skanuje numery z pudełek i tak zarządza transportem kartonów, aby trafiły do odpowiednich ciężarówek. Jeśli zamówienie obejmuje kilka komputerów, a któryś z nich nie został jeszcze złożony, system potrafi przetrzymać pozostałe urządzenia z zamówienia, aż wszystkie komputery będą gotowe do załadunku.
Aby utrzymać wysoką jakość produktów, 5 proc. zapakowanych komputerów jest poddawanych wyrywkowej kontroli jakości. Sprawdza się każdy element produktu: od jakości zapakowania po poprawność zmontowania poszczególnych elementów. Skontrolowane komputery są pakowane i wracają do systemu transportującego laptopy do ciężarówek.