Pulpit bez przycisku start
Znika przycisk Start, który był znakiem rozpoznawczym Windows przez niemal dwie dekady. Choć wielu będzie za nim tęsknić, naszym zdaniem eliminacja całego menu to dobre posunięcie, bo od dawna jest bezużyteczne. Niespodzianka dla tradycjonalistów: Microsoft jednak zostawił szczątkowe menu Start. Gdy klikniesz w lewym dolnym rogu prawym klawiszem myszy (nawet w aplikacji Metro), pojawi się menu kontekstowe z najczęściej używanymi skrótami dawnego menu Start.
Integracja z chmurą
Windows 8 jest zintegrowany z serwisem Live.com. Jeśli zalogujesz się do systemu za pomocą Live ID, system skonfiguruje ci pocztę, komunikator i dysk sieciowy SkyDrive. Poza tym system będzie zapisywał w sieci twoje ustawienia, hasła i zainstalowane aplikacje Metro. Jeśli zalogujesz się za pomocą tego samego Live ID do innego komputera z Windows 8, system pobierze z sieci wszystkie zapisane rzeczy i będziesz mógł pracować we własnym środowisku.
Mysz i dotyk
Wszystkie aplikacje Metro są przystosowane zarówno do obsługi myszą, jak też do współpracy z interfejsem dotykowym. Ikony poleceń, opcji oraz inne aktywne elementy tych aplikacji są dużo większe od tych w programach pisanych dla tradycyjnego interfejsu Windows. Z tego względu w aplikacjach Metro trudno zmieścić większą liczbę poleceń na jednej palecie, co utrudnia tworzenie rozbudowanych narzędzi, jak np. Photoshop.
Administracja tradycyjnie
Żaden użytkownik Windows 8, nawet jeśli będzie zagorzałym fanem interfejsu Metro, nie obejdzie się bez uruchamiania tradycyjnych, okienkowych programów. W powłoce Metro brakuje kluczowych komponentów do administracji systemem: menedżera plików i menedżera zadań. Nie ma też narzędzi do zaawansowanej konfiguracji systemu. Konsola administracyjna jest żywcem przeniesiona z Windows 7 i nie da się jej obsłużyć dotykowo, nawet jeśli ma się paluszki jak niemowlak.