SoftwareNarzędzie dla fotografa

    Narzędzie dla fotografa

    Rozpoczyna się nowy sezon fotograficzny. Warto przygotować do niego nie tylko aparat, ale również oprogramowanie, które zajmie się zdjęciami po ich przeniesieniu na dysk komputera. Na naszej płycie zamieściliśmy idealny do tego celu Zoner Photo Studio 15 w najbogatszej wersji PRO.

    Narzędzie dla fotografa

    Zoner Photo Studio to program, który w poprzednich wersjach gościł już na naszych płytach. Zaspokoi on potrzeby zarówno domowych entuzjastów cyfrowej fotografii, jak i profesjonalistów. Składa się z pięciu modułów – każdy do innych zadań. Pierwszy moduł służy do importowania plików, przenosi zdjęcia z aparatu na dysk komputera. Drugi to menedżer – porządkuje zdjęcia, pomaga tworzyć i przeszukiwać albumy. Trzecim modułem jest przeglądarka. Wyświetla wybrane zdjęcia na pełnym ekranie, generuje pokazy slajdów z animacjami i muzyką. Kolejny moduł to edytor. Służy do usuwania wad i poprawiania wyglądu zdjęć. Pozwala również dodawać ciekawe efekty. Ostatni moduł jest przeznaczony dla profesjonalistów. Pomaga opracowywać zdjęcia w formacie RAW.

    Edycja podstawowa oraz profesjonalna

    Program Zoner Photo Studio 15 PRO oprócz możliwości wyświetlania zdjęć i zarządzania nimi oferuje również szerokie możliwości ich edycji. Do dyspozycji otrzymujesz dwa tryby: Editor i RAW. Tryb Editor, przeznaczony dla każdego użytkownika, pozwala wykonać najróżniejsze czynności na fotografiach – od prostej korekcji ekspozycji do korekcji perspektywy, tworzenia deformacji i dodawania obiektów, np. symboli lub tekstu. Tryb RAW jest przeznaczony do obróbki zdjęć wykonanych w bezstratnym formacie RAW za pomocą lustrzanek oraz bardziej zaawansowanych aparatów kompaktowych. Tryb ten daje możliwość profesjonalnego retuszowania zdjęć, które nie zostały poddane kompresji w aparacie i dzięki temu rezultaty obróbki takiego zdjęcia w komputerze są o wiele lepsze niż w przypadku obróbki skompresowanego pliku JPG we wspomnianym wcześniej trybie Editor.

    Automatyczny import z karty pamięci

    Pełnej wersji programu Photo Studio 15 PRO nie trzeba rejestrować. Po zainstalowaniu jest od razu gotowa do pracy. Zaczynamy od importu zdjęć.

    Krok 1

    Gdy uruchomisz Photo Studio i umieścisz w czytniku kartę pamięci, program automatycznie wykryje nowy nośnik zawierający zdjęcia, przełączy się w tryb Import i rozpocznie analizowanie zawartości karty. Wszystkie znalezione na niej zdjęcia wyświetlą się w postaci miniatur i zostaną zaznaczone do skopiowania.

    Krok 2

    W sekcji Target kliknij ikonę z symbolem folderu i w standardowym oknie dialogowym wskaż katalog docelowy, do którego chcesz skopiować zdjęcia (możesz tam także utworzyć nowy podkatalog).

    Krok 3

    Po powrocie do okna głównego możesz odznaczyć pole Create subfolders, gdyż program domyślnie rozmieszcza zdjęcia w podkatalogach odpowiadających datom utworzenia zdjęć. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk Copy. Zdjęcia zostaną skopiowane na dysk twardy komputera.

    Przegląd i konfiguracja interfejsu

    Import plików na dysk masz już za sobą. Zapoznasz się teraz z interfejsem programu Zoner Photo Studio 15 PRO, jego konfiguracją i obsługą.

    Krok 1

    Po skopiowaniu zdjęć na dysk program automatycznie przełączy się w tryb Manager. Interfejs domyślnie wyświetla się w oknie, ale możesz wyświetlić go na pełnym ekranie, klikając przycisk Fullscreen. Górna belka okna oraz pasek zadań Windows zostaną ukryte.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli to za mało, możesz jeszcze bardziej powiększyć obszar roboczy aplikacji, rozwijając menu obok przycisku Fullscreen i wybierając drugą lub trzecią opcję. Ukrywają one górny pasek narzędziowy, zakładki i menu. Dostęp do tych ukrytych elementów uzyskasz, przesuwając kursor myszki do górnej krawędzi ekranu.

    Krok 3

    Możesz zmienić kolor interfejsu. W tym celu rozwiń menu Settings i wybierz opcję Preferences. W oknie Preferences z menu po lewej stronie wybierz Appearance, z listy Color theme wybierz kolor, np. Light, na pasku Preview zobaczysz podgląd. Kliknij przycisk Apply. Kolor interfejsu programu (widoczny w tle) zostaje zmieniony. Zatwierdź zmiany przyciskiem Apply, a następnie zamknij okno Preferences, klikając OK.

    Obraz

    Krok 4

    Oprócz miniatur pliki ze zdjęciami mogą być wyświetlane jeszcze na kilka innych sposobów. Rozwiń listę ?Display Mode i wybierz inną z opcji wyświetlania, np. Tiles.

    Obraz

    Krok 5

    Pasek narzędziowy jest wyposażony w „fabryczny” zestaw przycisków. Możesz do niego dodawać własne przyciski uruchamiające inne funkcje programu. Rozwiń menu Settings i wybierz opcję Customize. W oknie Customize kliknij zakładkę Toolbars. Zaznaczając opcję Large Icons, powiększysz ikony na pasku narzędziowym. W lewej kolumnie widoczna jest lista wszystkich dostępnych przycisków uruchamiających różne funkcje. W prawej zaś kolumnie widać zestaw przycisków aktualnie wyświetlanych.

    Obraz

    Krok 6

    Aby dodać nowy przycisk, zaznacz go na lewej liście, np. Mix Channels, i kliknij przycisk Add. Przycisk zostaje dodany do zestawu „fabrycznego”. Pod Add znajduje się Remove usuwający przyciski z paska. Zatwierdź zmiany za pomocą OK.

    Obraz

    Porządkowanie i wyświetlanie zdjęć

    Zdjęcia skopiowane na dysk komputera możesz uporządkować, a następnie bardzo wygodnie przeglądać. Pokazujemy, jak korzystać z trybów Manager i Viewer.

    Krok 1

    Skopiowaliśmy zdjęcia z karty aparatu do jednego, wcześniej utworzonego folderu, który przykładowo nazwaliśmy „Zdjęcia”. Zawartość sekcji Navigator możesz wyświetlić na kilka sposobów. Domyślnie aktywowany jest widok Folders pokazujący strukturę katalogów na dysku.

    Obraz

    Krok 2

    Drugą metodą porządkowania zbioru jest katalog, który ułatwia przeglądanie i wyszukiwanie zdjęć według różnych kryteriów. Przełącz widok sekcji Navigator na Catalog. Wyświetli się okno z pytaniem, czy dodać do katalogu nowe zdjęcia. Kliknij przycisk Yes.

    Krok 3

    W kolejnym oknie musisz dodać ścieżki dostępu do folderów zawierających zdjęcia. Kliknij przycisk +, w standardowym oknie wskaż folder ze zdjęciami. W ten sam sposób dodaj do listy ścieżki do wszystkich folderów ze zdjęciami. Po zakończeniu kliknij Start.

    Krok 4

    Teraz w sekcji Navigator powstaje katalog albumów, podzielony na lata, miesiące i dni utworzenia fotografii. W albumach oznaczonych datami znajdziesz swoje zdjęcia.

    Obraz

    Krok 1

    Uporządkowane zdjęcia możesz przeglądać. Umożliwia to tryb Viewer. Gdy klikniesz jedną z miniatur, zdjęcie zostanie wyświetlone na pełnym ekranie. Na pasku szybkiego dostępu znajdują się również pozostałe zdjęcia z tego folderu.

    Obraz

    Krok 2

    Funkcja slideshow pozwala zaprezentować serię zdjęć, wyświetlając je na monitorze w postaci pokazu slajdów wzbogaconego o efekty przejścia i muzykę. W sekcji Navigator wskaż podkatalog ze zdjęciami i z menu Publish wybierz opcję Advanced Slideshow.

    Obraz

    Krok 3

    Pod zakładką Display, w sekcji Switch slides możesz m.in. zmienić częstotliwość wyświetlania kolejnych slajdów (domyślnie co 3 sekundy). Jesli chcesz skorzystać z tej możliwości, zaznacz pod zakładką Music opcję Play background music, kliknij przycisk Add i wskaż ulubiony utwór, np. w formacie MP3, który będzie odtwarzany w tle podczas pokazu – to go bardzo uatrakcyjni.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Pod zakładką Effects masz listę dostępnych efektów przejścia między kolejnymi slajdami. Domyślnie zaznaczony jest tylko efekt Fade-in. Możesz zaznaczyć inne efekty lub kliknąć przycisk Select All i wybrać wszystkie. Gdy to zrobisz, kliknij OK. Pokaz slajdów uruchomi się automatycznie. Aby go przerwać, naciśnij klawisz [Esc].

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie