A A A

Analiza podziemnego rynku cyberprzestępców

21 października 2008, 22:23
Analiza podziemnego rynku cyberprzestępców

Nastawieni na zyski cyberprzestępcy zastąpili nastoletnich hakerów w roli twórców szkodliwego oprogramowania nowej generacji, które jest wykorzystywane przez prężnie działający podziemny rynek. Magazyn Consumer Reports szacuje, że konsumenci w USA stracili ponad 7 mld USD w latach 2006–2007 z powodu działań wykorzystujących wirusy, programy szpiegujące i ataki typu phishing. Jednakże niektórzy analitycy branży uważają, że wartość przestępczości komputerowej rok rocznie wynosi ponad 100 mld USD, czyli więcej niż wartość handlu narkotykami na całym świecie.

Przedsiębiorstwa i osoby indywidualne tracą pieniądze z powodu nielegalnych działań, a przestępczość komputerowa nie przynosiła jeszcze nigdy tak wysokich dochodów. Cyberprzestępcy sprzedają obecnie numery kart kredytowych za 0,40–20 USD za jeden numer. Na podejrzanych forach internetowych numery kont bankowych przynoszą zysk w wysokości 10–1000 USD za jedno konto. Na czarnym rynku szkodliwe oprogramowanie, na przykład konie trojańskie używane do kradzieży numerów kont, są sprzedawane za 1000–5000 USD za jeden program.

Poza zyskami finansowymi niektórzy przestępcy rozpowszechniają szkodliwe programy w celu rozszerzenia posiadanej strefy wpływów w internecie. Na przykład osoby zarządzające botnetem używają spamu do rozpowszechniania szkodliwego kodu, za pomocą którego przejmują kontrolę nad komputerem nieświadomego odbiorcy i włączają takie maszyny do sieci botnet.

Niektórzy przestępcy zostają zatrzymani. W akcie oskarżenia złożonym przez federalną wielką ławę przysięgłych w Nowym Orleanie oskarżono pewnego Brazylijczyka o utrzymywanie i rozwój sieci botnet zawierającej 100 000 komputerów. Rzekomo próbował on sprzedać dostęp do tej sieci oraz jej kod osobie trzeciej za 37 000 USD. FBI aresztowało niedawno osiem osób w ramach drugiej fazy inicjatywy pod nazwą „Operation Bot Roast” mającej na celu zwalczanie sieci botnet. W ramach tych działań rzekomo ujawniono dotychczas ponad 20 mln USD strat z udziałem ponad miliona zainfekowanych komputerów.

Źródło: TrendMicro


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto