Bezplikowy trojan wykryty w rejestrze systemowym
Trojan.Kovter jest rozpowszechniany przez inną złośliwą aplikację - Trojan.MulDrop6.42771, która została zaprojektowana specjalnie do instalowania na komputerach innego malware. Te powiązane ze sobą trojany są wykrywane przez antywirusy Dr.Web jako Trojan.Kovter.297. Wbrew temu, jak nieskomplikowanie on wygląda, Trojan.MulDrop6.42771 posiada dość wyrafinowaną architekturę. Jego kod zawiera wiele losowych linii i wywołań funkcji, co czyni analizę trojana trudniejszą, a jego biblioteka jest ukryta pod postacią obrazka pomiędzy innymi zasobami wirusa Trojan.MulDrop6.42771. Trojan potrafi określić, czy na komputerze są uruchomione maszyny wirtualne lub inne narzędzia do debugowania, używane przez analityków bezpieczeństwa do badania próbek malware. Jeśli trojan wykryje dowolne z nich, to natychmiast przerywa swoje działanie. Oprócz tego potrafi wyświetlać na ekranie losowe wiadomości tekstowe i wyłączać mechanizm Kontroli Kont Użytkownika w Windows (User Accounts Control - UAC).
Trojan.MulDrop6.42771 używa siedem różnych sposobów na włączenie swojego autouruchamiania w systemie i potrafi wdrożyć sześć różnych metod swojego uruchomienia się - w jaki sposób trojan zostanie uruchomiony jest określone w pliku konfiguracyjnym. Oprócz tego złośliwa aplikacja potrafi skopiować się do głównych katalogów wszystkich podłączonych napędów i stworzyć plik autorun.inf, rozpowszechniając się w sposób spotykany przy dystrybucji robaków.
Niektóre próbki Trojan.MulDrop6.42771 zawierały wirusa Trojan.Kovter, bezplikowego trojana. Z zasady jest on uruchamiany przez Trojan.MulDrop6.42771, mimo że posiada swój własny mechanizm autouruchamiania. Złośliwy program tworzy parę wpisów do rejestru systemowego: pierwszy z nich to kod trojana, drugi - skrypt wymagany do jego odszyfrowania i załadowania do pamięci komputera. Nazwy tych wpisów zawierają znaki niemożliwe do odczytania - tym samym nie mogą one być wyświetlone przez program regedit.
Okazuje się, że Trojan.Kovter działa w pamięci komputera bez kopiowania się na dysk w celu pozostania w systemie tak długo, jak to tylko możliwe. Trojan.Kovter może mieć przypisaną etykietkę trojana reklamowego, ponieważ równolegle uruchamia kilka okien Microsoft Internet Explorera, odwiedza strony określone przez twórców wirusa i generuje ruch zapoczątkowany na tych stronach odwołując się do linków prowadzących do reklam i do banerów reklamowych. W ten sposób agresorzy zarabiają pieniądze na programach partnerskich i na reklamodawcach.
Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL