Cyberataki największym zagrożeniem dla biznesu
Microsoft we współpracy z firmą Marsh opracował ankietę, której celem było określenie najważniejszych zagrożeń dla działalności biznesowej. W badaniu wzięło udział ponad 1500 podmiotów, których przedstawiciele mieli wybrać pięć najbardziej istotnych zagrożeń i określić, które z nich są największe.
Listę otwierają ataki hakerskie. 79% ankietowanych umieściło je w „czarnej piątce", a ponad jedna piąta respondentów uznała za najbardziej niebezpieczne. Okazało się, że 59% firm obawia się tego czynnika dużo bardziej niż braku płynności finansowej.
Ankieta pokazuje, że firmy obawiają się także problemów z reputacją, utraty kluczowego personelu oraz zmian prawnych. Co ciekawe, niewielu respondentów za najbardziej niebezpieczne uznało terroryzm, wypadki podczas produkcji czy szpiegostwo przemysłowe.
Warto wspomnieć, że Microsoft i firma Marsh przeprowadzili podobne badania w 2017 roku. Cyberataki zostały wtedy wskazane jako jedne z pięciu największych zagrożeń przez 62% badanych, z czego zaledwie 6% zidentyfikowało je jako kluczowy czynnik ryzyka. To pokazuje niestety znaczący wzrost nasilenia takiej działalności. Przyczyną jest coraz większa skuteczność ataków typu randsomware - w zeszłym roku firma Norsk Hydro straciła w ich wyniku 40 milionów dolarów.
fot. Philip Carter, JBSA