AktualnościGalileo - płyta Intela z procesorem Quark

    Galileo - płyta Intela z procesorem Quark

    CEO Intela, Brian Krzanich przedstawił Intel Galileo, pierwszy produkt z nowej rodziny płyt dla deweloperów opartych na architekturze Intel, kompatybilnych z Arduino.

    Galileo - płyta Intela z procesorem Quark

    Intel Galileo to pierwszy model z linii płyt Arduino opartych na architekturze Intel, zaprojektowany z myślą o twórcach urządzeń, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości.

    Intel Galileo łączy w sobie wydajność technologii Intela z łatwością obsługi środowiska deweloperskiego Arduino. Płyta korzysta z systemu operacyjnego open-source Linux z bibliotekami oprogramowania Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania i ponownego wykorzystania istniejącego oprogramowania – tzw. szkiców. Intel Galileo można programować przy pomocy hostów z systemami Mac OS, Microsoft Windows lub Linux. Płyta została ponadto zaprojektowana tak, aby zachować zgodność sprzętu i oprogramowania z całym ekosystemem shieldów Arduino.

    Intel Galileo wyposażono w procesor Intel Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel Quark – produktów o niskim poborze energii i małych rdzeniach. Technologia Intel Quark umożliwi wdrożenie technologii Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach – od „internetu rzeczy” (Internet of Things) po „wearables”, czyli przyszłe rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium, z taktowaniem do 400 MHz.

    Aby pozwolić na rozbudowę funkcjonalności poza ekosystemem shieldów Arduino, płyta Intela została wyposażona w standardowe interfejsy I/O takie jak ACPI, PCI Express, Ethernet 10/100Mb, SD, USB 2.0 i gniazda hosta EHCI/OHCI USB, UART high speed, port RS-232, 8MB programowalnej pamięci flash typu NOR, a także gniazdo JTAG, umożliwiające łatwe debugowanie. Intel Galileo wykorzystuje też wszystkie zalety Arduino IDE, oferując szerokie możliwości tworzenia oprogramowania i zaawansowane funkcje kompletnego, niemodyfikowanego oprogramowania Linux na jednej platformie, obsługiwanego przez wspólny łańcuch dystrybucji open source.

    Intel Galileo trafi do sprzedaży pod koniec listopada.

    Wybrane dla Ciebie