Intel kończy produkcję
Pierwszym na liście wycofywanych z produkcji układów jest niskonapięciowy, energooszczędny chip Intel Celeron M ULV 723 taktowany zegarem 1,20 GHz, wyposażony w 1 MB pamięci cache L2 i współpracujący z szyną FSB (Front Side Bus) taktowaną zegarem 800 MHz. Decyzja o zaprzestaniu produkcji tego modelu nie powinna dziwić, zwłaszcza w kontekście rynkowego sukcesu znacznie nowocześniejszego układu Intel Atom.
Wspomniany Celeron M ULV 723 wykonywany był w 65-nanometrowym procesie technologicznym. Dla porównania Atomy produkowane są już w technologii 45 nm. Dla wyjaśnienia: im mniejszy wymiar technologiczny jest użyty do produkcji danego układu, tym więcej tranzystorów można zmieścić na danym obszarze; oznacza to mniejsze straty energii (mniejszą ilość wydzielającego się ciepła) i większą wydajność, niż w przypadku procesu produkcyjnego o większym wymiarze technologicznym.
Drugi z wycofywanych z produkcji układów to jeszcze starszy technologicznie procesor Intel Celeron 205. Ten z kolei produkowany był w procesie technologicznym aż 90-nanometrowym. Przypomnijmy, że z tego samego procesu produkcyjnego korzystały układy o kodowej nazwie Dothan, czyli udoskonalone wersje procesora Pentium M, które pojawiły się na rynku 10 maja 2004 roku – niemal 5 lat temu. Jedyne co może dziwić w tym przypadku, to tak późna decyzja Intela dotycząca zaprzestania produkcji tego układu.
Oba wyżej wymienione układy z serii Celeron, choć nie można już ich zamówić, będą dostarczane producentom komputerów jeszcze do 14 czerwca 2010 roku. Dlatego bardzo możliwe, że trafią jeszcze do niejednego komputera.
Źródło: TechConnect, informacja własna