A A A

Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

20 września 2016, 14:30
Korzystanie z Internetu staje się coraz popularniejsze. Pozwala nam na wygodne robienie zakupów, opłacanie rachunków, przeglądanie najnowszych wiadomości, czy załatwianie spraw w urzędzie. Należy jednak również pamiętać o zagrożeniach, które czyhają na nas w wirtualnym świecie.
Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Podstawowym zadaniem stojącym przed użytkownikiem Internetu jest zachowanie dużej ostrożności. Cyberoszuści chcąc na każdym kroku wykorzystać naszą ciekawość, wysyłają pozornie interesujące treści, w których może być ukryty wirus. Dlatego nie należy pobierać plików z podejrzanych czy niepewnych źródeł, a także otwierać okienek, które czasem nam wyskakują przy przeglądaniu różnych stron. Podobne zasady obowiązują, gdy korzystamy z poczty elektronicznej. Nie powinno się otwierać linków do stron niewiadomego pochodzenia, ani tym bardziej załączników, w których często kryje się złośliwe oprogramowanie. Z kolei na platformach społecznościowych (Facebook, Twitter) uwagę przyciągają posty z odnośnikami do kontrowersyjnych artykułów udostępniane przez naszych znajomych. Po kliknięciu w nie, w celu przejścia do treści, jesteśmy proszeni o podanie numeru telefonu bądź zainstalowanie aplikacji na platformie. Jest to nic innego jak próba wyłudzenia danych.

Antywirus

W wielu przypadkach rozpoznanie wirusa kryjącego się w niewinnym pliku może być trudne, nawet przy zachowaniu wzmożonej czujności i ostrożności. Rozsądnym rozwiązaniem jest instalacja odpowiedniego programu, którego podstawowym zadaniem jest wykrywanie i zwalczanie zagrożeń. Wiele firm oferuje ich darmowe wersje. Popularne na rynku antywirusy oferują różnorodność opcji takich jak skanowanie komputera podczas bootowania (ładowanie się systemu), automatyczną kontrolę danych pobieranych z sieci przy pomocy przeglądarek, a także specjalnie dedykowanych programów. Automatyczna kontrola pod kątem niechcianego oprogramowanie następuje też, gdy użytkownik korzysta z komunikatora internetowego. Za główne walory poszczególnych systemów antywirusowych uważane są: ochrona w czasie rzeczywistym, moduł kwarantanny czy filtrowania stron internetowych i adresów URL (ujednolicony format adresowania zasobów stosowany w Internecie). Rozwiązań jest wiele, a przed wyborem warto zapoznać się z różnymi rankingami programów dostępnymi w sieci, które są regularnie publikowane.

Firewall - czyli nasz mur obronny

Bardzo ważnym elementem ochrony naszego komputera jest zapora sieciowa czyli firewall. Jej zadaniem jest zabezpieczanie sieci i systemów przed intruzami. Wiele zapór sieciowych zawiera opcję tworzenie listy tzw. zaufanych sieci. Większość firewalli oparta jest na prostym schemacie użytkowania, tak aby każdy użytkownik nie miał problemu z obsługą programu. Plusem takich programów jest specjalny mechanizm znacząco utrudniający nieautoryzowaną blokadę, a w wielu przypadkach nawet całkowite wyłączenie złośliwej aplikacji.

Odpowiednia przeglądarka internetowa

Użytkownicy z reguły korzystają z jednej przeglądarki, choć wybór jest dość szeroki. Decydując się na używanie konkretnej, trzeba pamiętać o ważnych aspektach, jak blokowanie automatycznie pobieranych plików czy mechanizm ukrycia ruchu w sieci. Jeszcze kilka lat temu kluczowym elementem było wyposażenie przeglądarki internetowej w moduł do przeglądania dokumentów PDF i odtwarzacz Flash Player. Teraz użytkownik nie musi pobierać dodatkowych elementów w postaci wtyczek. Jest związane z kwestiami bezpieczeństwa. Wielu cyberprzestępców wykorzystywało wspomniane wtyczki w celu przemycenia szkodliwych programów do komputerów swoich ofiar. W związku z tym najwięksi twórcy przeglądarek internetowych zdecydowali się implementować obsługę PDF czy Flash.

Szyfrowanie danych

W ramach dbania o bezpieczeństwo warto zdecydować się na szyfrowanie danych. W przypadku kradzieży naszego urządzenia bądź ataku z sieci, nikt niepożądany nie uzyska dostępu do naszych danych. Transformowane są one w taki sposób, że bez znajomości klucza lub bardzo dużej ilości czasu, praktycznie nie ma możliwości wglądu do danych. Na rynku istnieje wiele rozwiązań. Dostępne jest również te pochodzenia polskiego. Za przykład można podać nowy produkt pod nazwą UseCrypt, który wykorzystuje do szyfrowania innowacyjny model hybrydowy. Jako główną zaletę możemy podać zastosowanie mechanizmu HVKM (Hybrid Virtual Key Management), który zapewnia całkowite bezpieczeństwo wymiany i przechowywania kluczy szyfrujących. Ten otrzymuje aplikację końcową dedykowaną na każdy rodzaj urządzenia - komputer, telefon czy tablet. Aplikacja przeznaczona dla klienta umożliwia przechowywanie danych w postaci zaszyfrowanej. Szyfrowanie wykonywane jest na maszynie klienta za pomocą kluczy symetrycznych, które zostały wygenerowane lokalnie, a dostęp do nich ma tylko klient. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie nasze dane mogą zostać wykradzione.

Na kwestie odpowiedniego poruszania się w sieci wpływa wiele różnych, często zależnych od siebie elementów. Z jednej strony trzeba samemu pamiętać o ostrożnym działaniu w Internecie, z drugiej strony mamy szereg rozwiązań informatycznych zaczynając od antywirusów, firewalli, bezpiecznych przeglądarek, a kończąc na programach szyfrujących dane.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto