A A A

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać Game Programmerem?

26 września 2018, 06:10
Jednym z najciekawszych i najlepiej płatnych zawodów w branży tworzenia gier jest tzw. Game Programmer. Sprawdź, jakie umiejętności trzeba posiadać, aby pracować na takim stanowisku.
Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać Game Programmerem?

Branża Gamingowa w Polsce

Gry wideo są niezwykle ważnym elementem światowej gospodarki. Obecnie generują ogromne przychody, które wynoszą więcej niż chociażby przemysł filmowy. Rozwój firm gamingowych widać także w naszym kraju, a dwie z nich: CD Project (twórca Wiedźmina) oraz Techland (Dead Island, Dying Light) należą do światowej czołówki w tym sektorze. Według raportu Forbesa "Najwięksi polscy producenci gier" z 2018 roku, polski rynek producentów gier jest wart aż 26,2 miliardów złotych. Według ekspertów, w ciągu najbliższych lat wciąż będzie się rozwijał i generował coraz większe przychody.

Obok tradycyjnych gier komputerowych, duże znaczenie ma także segment firm produkujących gry na urządzenia mobilne. Wyniki badania "Polish Gamers Research'18", przeprowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny, wskazują, że największą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się właśnie gry na telefony komórkowe, w które gra prawie 60 proc. Polaków.

Kto nadaje się na stanowisko Game Programmera?

Na stanowisku Game Programmer najlepiej sprawdzą się przede wszystkim pasjonaci gier, którzy posiadają zarówno twarde zdolności techniczne, jak i umiejętność pracy zespołowej. Do tego niezbędne jest oczywiście także duże zacięcie programistyczne, połączone z niesztampową kreatywnością. Tak jak przystało na prawdziwych pasjonatów, osoby te powinny stale śledzić nowinki z branży technologicznej, a także być aktywną częścią społeczności gamingowej.

Czym zajmuje się Game Programmera?

Game Programmer to osoba odpowiedzialna za tworzenie systemów oraz mechanik na potrzeby gier. Gdy taka technologia jest już przygotowana, projekt trafia do Game Designera, który zajmuje się projektowaniem tego, co zostało zaprogramowane. Obowiązki osoby pracującej na stanowisku Game Programmera znacznie różnią się od specyfiki danego projektu oraz wielkości firmy. W dużych korporacjach role są bardziej podzielone i jeden pracownik odpowiada tylko za część składową gry, taką jak projekt, grafika, sieć czy sztuczna inteligencja. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku małych projektów, gdzie jedna osoba może być odpowiedzialna zarówno za wspomniany projekt, jak i programowanie.

Dlaczego warto zostać Game Programmerem?

Zawód programisty to jeden z najbardziej dochodowych specjalności na rynku, czego dowodem są chociażby stawki oferowane przez pracodawców na portalu z ogłoszeniami o pracę w IT No Fluff Jobs. - Z danych naszego serwisu wynika, że osoby pracujące na stanowisku Game Programmera mogą liczyć na wynagrodzenie kształtujące się na poziomie od 8 000 do 13 000 zł brutto - informuje Tomasz Bujok - założyciel No Fluff Jobs. - Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że Polsce kategoria ta dopiero się rozwija, w związku z czym próba badawcza była stosunkowo niewielka - podkreśla.

Analizując wysokie zarobki programistów, nie dziwi fakt, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się związać swoją przyszłość z IT. Co więcej, duża część specjalistów IT to prawdziwi pasjonaci gier i wielu z nich marzy o tym, aby zająć się właśnie branżą gamingową. Praca Game Programmera łączy w sobie to, co najlepsze, czyli wysokie zarobki z ciekawymi, rozwojowymi i angażującymi projektami.

Umiejętności niezbędne w pracy Game Programmera

Osoba pracująca na stanowisku Game Programmera musi mieć przede wszystkim pragmatyczne podejście do tworzenia kodu. Na poziomie rozwiązań architektonicznych (silnik, systemy gry) kod powinien być wysokiej jakości, ponieważ zazwyczaj jest on przenoszony z projektu na projekt. Natomiast mechaniki często mogą być zrobione szybko na potrzeby skończenia gry, co wynika przede wszystkim z tego, że tworzenie gier jest bardzo trudne do zaplanowania z uwagi na dużą liczbę iteracji. Głównym językiem używanym w pracy Game Programmera jest C++. Pomocna będzie także znajomość języków takich jak Java, Actionscript, Assembly, C, Objective-C, Python czy Swift.

Game Programmer powinien być również w stanie wykonać odpowiedni code review i testy, które pozwolą mu wykryć ewentualne błędy, występujące podczas produkcji gry, a następnie szybko i sprawnie je naprawić. Niezbędna będzie także wiedza z zakresu projektowania oraz animacji, aby efektywnie wspierać działania Game Designera.

Aby zdobyć wyżej wymienione umiejętności, najprostszą drogą będą studia informatyczne lub pokrewne, ze specjalizacją taką jak technologia gier, animacja, projektowanie gier czy też projektowanie graficzne. Można uczyć się tego na własną rękę - z książek lub materiałów online, jednak będzie to wymagało od danej osoby systematyczności i wielu wyrzeczeń.

Warto podkreślić, że w produkcję gry zazwyczaj zaangażowany jest cały zespół programistów, w związku z czym niezwykle cenną umiejętnością potrzebną w pracy Game Programmera jest zdolność pracy w grupie. Tylko dzięki dobrej współpracy wszystkich członków teamu, firma będzie w stanie stworzyć wysokiej jakości produkt, który przyniesie satysfakcję zarówno użytkownikom, jak i jego twórcom.

Podsumowanie

Aby mieć większe szanse w znalezieniu pracy na stanowisku Game Programmera, warto stworzyć prostą grę samodzielnie, aby nauczyć się całego procesu tworzenia gry. Niezwykle cenne będzie również zdobycie jakiegokolwiek komercyjnego doświadczenia związanego z programowaniem. W tym czasie, warto cały czas śledzić najnowsze oferty pracy w IT, publikowane m.in. na portalach dedykowanych programistom, takich jak wspomniany wyżej No Fluff Jobs.

Autor: No Fluff Jobs we współpracy z Mateusz Janczewski z Techland.

--------------

* Dane dotyczące wynagrodzeń pochodzą z portalu No Fluff Jobs, kwoty wynagrodzenia to kwoty brutto na umowie o pracę oraz kwoty netto na umowie B2B.

Źródło zdjęcia: Adobe Stock


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto