AktualnościKongres 590: odliczanie do startu

    Kongres 590: odliczanie do startu

    Gościem piątej edycji Kongresu 590 będzie politolog George Friedman.

    Kongres 590: odliczanie do startu

    O gospodarce, kosmosie, ekologii i przyszłości

    Już jutro, 5 maja, rozpocznie się zaplanowany na dwa dni Kongres 590.

    Tegoroczna, piąta edycja wydarzenia zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej, a odbędzie się pod hasłem „Polska/świat startujemy!".

    Pierwszy dzień kongresu otworzy prezydent Andrzej Duda. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt spotkań panelowych i debat z udziałem liderów, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Gośćmi specjalnymi będą m.in. George Friedman, Jacek Bartosiak oraz Parag Khanna.

    Ponad 50 paneli dyskusyjnych będzie prowadzonych równocześnie na trzech scenach. Poruszana tematyka ma obejmować pięć dziedzin: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Wezmą w nich udział przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorców, międzynarodowego biznesu, eksperci branżowi oraz naukowcy. Transmisje na żywo mają zostać przeprowadzone na stronie www.kongres590.pl.

    Gospodarka

    W przypadku tematyki gospodarczej omówione zostaną geopolityczne perspektywy dla Polski i świata oraz patriotyzm gospodarczy. Poruszane będą m.in. kwestie wpływu napięcia geopolitycznego na plany rozwojowe krajów Europy Środkowej – w szczególności Polski.

    Rozmawiać o tym będą George Friedman (twórca dziedziny prognozowania geopolitycznego) oraz Jacek Bartosiak, znany polski ekspert ds. geopolityki i strategii.

    Obraz

    Tematem poruszanym w ramach debaty związanej z patriotyzmem gospodarczym będą działania podejmowane przez kluczowe spółki skarbu państwa (SSP), które mają istotny wpływ na bieżącą politykę gospodarczą.

    Teraz Azja

    O tym, czy XXI wiek będzie należał do Azji, oraz w jaki sposób Polska powinna budować swoje relacje gospodarcze z tym regionem świata, rozmawiać będą: Parag Khanna – indyjsko-amerykański politolog, założyciel FutureMap oraz socjolog i publicysta Radosław Pyffel.

    Obraz

    Zapowiedziano także dyskusję o patriotyzmie gospodarczym na rynku farmaceutycznym w kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej: częściowego braku dostępu do leków i substancji czynnych produkowanych głównie w Chinach i Indiach. Temat ten poruszą zaproszeni do debaty przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, polskich firm farmaceutycznych oraz Fundacji Republikańskiej – autorzy raportu, który będzie podstawą dyskusji.

    Społeczeństwo i rozwój branży kosmicznej

    Polska Strategia Kosmiczna zakłada m.in, że w roku 2030 rodzimy sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku. Te zagadnienia zostaną poruszone w debacie moderowanej przez Artura B. Chmielewskiego z agencji NASA. W dyskusji wezmą udział: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), Grzegorz Zwoliński (Sat Revolution), Michał Zachara (KP Labs) i Witold Witkowicz (Iceye).

    Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia

    UE chce, aby Europa stał się pierwszym kontynentem neutralnym dla środowiska. Na temat wyzwań związanych z klimatem i ochroną środowiska będą rozmawiać m.in. Michał Kurtyka (Minister Klimatu i Środowiska), Wojciech Hann (prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska), Marek Wadowski (wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia), Krzysztof Zamasz (członek zarządu Grupy VEOLIA Polska), Grzegorz Zieliński (dyrektor regionalny Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) oraz Adam Czyżewski (główny ekonomista PKN Orlen).

    Infrastruktura plus inwestycje

    Tematem jednego z paneli będą inwestycje spółek Grupy PKP, związane m.in. z modernizacją dworców kolejowych, zakupem i unowocześnianiem taboru oraz infrastruktury. Uczestnicy panelu zastanowią się jak wpłynie to na rozwój gospodarki Polski i jakie znaczenie mają inwestycje dla społeczeństwa, zwłaszcza w związku z koniecznością pokonywania skutków kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

    Więcej informacji: www.kongres590.pl

    Wybrane dla Ciebie