AktualnościList otwarty do polskich developerów

    List otwarty do polskich developerów

    Apel skierowany do polskich developerów w sprawie osób z niepełnosprawnościami.

    List otwarty do polskich developerów
    Źródło zdjęć: © Microsoft

    Drodzy Przyjaciele,

    jako gracze darzymy Waszą pracę zbyt wielką sympatią, by silić się w tym miejscu na konwenanse. W ostatnich latach daliście nam niezliczone powody do radości, stworzyliście cyfrowe światy, które recenzujemy, ale w których – może przede wszystkim – dobrze się czujemy. Uciekamy w nie przed (czasami nieprzyjazną) rzeczywistością, relaksujemy się w nich, stają się one przestrzenią, w której kultywujemy długoletnie przyjaźnie i zawiązujemy nowe. Nieodmiennie wzruszacie nas i bawicie. Nie będzie też przesadą stwierdzić, że Wasze sukcesy od lat napawają nas dumą i są świetną wizytówką Polski za granicą.

    Gramy niezależnie od płci, wyznania i poglądów politycznych. Pragniemy jednak, jako przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych, upomnieć się również o tych, którzy mogą mieć w obcowaniu z naszym medium problemy.

    W wydaniu 5/2019 PC Formatu (5 sierpnia br. w sprzedaży – przyp red.) i 9/2019 (30 lipca br. w kioskach – przyp. red.) magazynu CD-Action opublikowaliśmy artykuł „Nie trzeba wiele", którym przybliżamy czytelnikom opowieści graczy z niepełnosprawnościami; podobne inicjatywy podjęły w ostatnich latach także inne branżowe pisma i portale. Zachęcamy do lektury, bo to krzepiące historie. Łączy je jednak wspólny mianownik.

    Osoby z niepełnosprawnościami natrafiają w obrębie naszego medium na kłopoty, które łatwo można wyeliminować, acz trzeba o nich myśleć na każdym etapie produkcji. Wśród najczęstszych problemów eksperci wymieniają:

    • skomplikowane sterowanie, brak możliwości zmiany klawiszologii;
    • niemożność skalowania interfejsu i napisów;
    • przekazywanie informacji tylko na jeden sposób (audio lub wideo);
    • niemożność wyłączenia QTE, brak stopniowania poziomu trudności;
    • brak dbałości o kolorystykę (nieuwzględnianie ślepoty barw, błyski mogące wywołać epilepsję fotogenną);
    • brak wsparcia dla jednego kontrolera;
    • brak możliwości uruchomienia gry w oknie.


    Apelujemy, by o potrzebach graczy z niepełnosprawnościami myśleć, już przystępując do prac nad grą. Pragniemy również zainicjować dyskusję na temat dostępności. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy doprowadzić do poprawy komfortu grania tej znaczącej (według GUS niepełnosprawność dotyka co piątego z nas!), a wciąż wykluczonej mniejszości. Właśnie dlatego w nadchodzących tygodniach skontaktujemy się z Wami, by porozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, sposobach, w jakie wychodzicie im naprzeciw, oraz Waszych doświadczeniach z zagadnieniem accessibility.

    Jako przedstawiciele polskich mediów i stowarzyszeń uważamy, że o inkluzywność zawsze warto zabiegać. W tym wypadku naprawdę nie trzeba wiele, a wielu moglibyście pomóc.

    Podpisano:

    CD-Action, Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, GRYOnline.pl, PSX Extreme, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko", Komputer Świat, PIXEL, PPE.pl, Fundacja Indie Games Polska, Filmweb, Gram.pl, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Poznańska Gildia Graczy, PC Format

    List został wysłany do następujących developerów:

    11 bit studios, Acid Wizard Studio, Anshar Studios, Artifex Mundi, Bloober Team, CD Projekt Red, Cherrypick Games, CI Games, Crunching Coalas, Destructive Creations, Flying Wild Hog, Huuuge Games, Jujubee, MoaCube, People Can Fly, Pixelated Milk, PlayWay, Robot Gentleman Studios, Superhot, Techland, Ten Square Games, Tequilla Games, Teyon, The Astronauts, The Farm 51, Vivid Games.

    Wybrane dla Ciebie