Najlepsze monitory dla graczy
Komputerowi gracze, którzy szukają monitorów stworzonych do cyfrowej rozrywki, powinni szczególnie mocno wziąć pod uwagę ekrany iiyama. Według specjalistów miesięcznika CD-Action sprzęt japońskiej marki to najlepszy wybór w przypadku 22-calowych modeli. W najnowszym teście 25 monitorów dla graczy, model iiyama 2271HDS zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Według autorów testu japoński monitor wyróżnia się wśród pozostałych 22-calowych konstrukcji dobrym odwzorowaniem kolorów i niemal niezauważalnym tzw. lagiem (interwał czasowy pomiędzy wysłaniem sygnału przez kartę graficzną a wyświetleniem obrazu na matrycy). Monitor iiyama 2271HDS charakteryzuje się ponadto solidną obudową i bardzo wygodnym menu ekranowym. Autorzy testu chwalą również fabryczne ustawienia temperatury kolorów. Zwracają uwagę, że japoński ekran jako jeden z nielicznych faktycznie "trzymał" deklarowane 6500K (wartość temperatury barwowej). Użytkownicy tego modelu mogą w razie potrzeby skorzystać z głośników, które zintegrowano z obudową ekranu.
W najnowszym teście monitorów dla graczy bardzo dobrze wypadł także 24-calowy monitor iiyama 2410HDS. Model oceniany był w kategorii ekranów o rozmiarze matrycy od 23 do 24 cali. Zajął 3 miejsce i - zdaniem redakcji - "miał najlepsze oddanie ruchu" w porównaniu do konkurencji. Innymi słowy: w przypadku tego modelu smużenie szybko poruszających się obiektów jest mniejsze niż u konkurencji. Monitor iiyama 2410HDS posiada komplet złączy, wejście dźwięku, a co za tym idzie - wbudowane głośniki oraz wyjście na słuchawki. Specjaliści CD-Action zwrócili uwagę na niskie zużycie energii wynoszące 31W. Ich zdaniem japońska konstrukcja "powinna zadowolić każdego gracza".
Procedura testowa
W teście korzystano ze standardowych ustawień oferowanych przez poszczególne urządzenia. Wybierano wyświetlanie kolorów w temperaturze 6500K lub najbardziej do niej zbliżonej i najczęściej opisywanej słownie jako "ciepła" lub "warm". Prawidłowe parametry kontrastu i jaskrawości dyktował kalibrator. Na tak przygotowanych urządzeniach sprawdzano - przy wykorzystaniu odpowiedniego benchmarka - poziom odchylenia kolorów i różnice w kolorach w porównaniu do modelu idealnego. Pod uwagę brano również opóźnienie sygnału wysyłanego przez kartę graficzną do monitora (lag). W tym celu użyto aparatu fotograficznego i monitora CRT, który ustawiono obok testowanego sprzętu. Opóźnienie sygnału oceniano na podstawie zegara wyświetlanego na obu ekranach (CRT oraz LCD lub LED) i serii fotografii. Wynik testów był średnią z dziesięciu zdjęć. Przy wystawianiu oceny brano także pod uwagę liczbę i rodzaj gniazd, jak również dodatkowe możliwości monitorów oraz ich ceny. Pełne wyniki testu monitorów dla graczy opublikowano w miesięczniku CD-Action (nr 11/2010).