AktualnościOto największe zagrożenie polskich internautów

    Oto największe zagrożenie polskich internautów

    Firma ESET opublikowała raport wyszczególniający zagrożenia, które w listopadzie najczęściej atakowały polskich użytkowników. Liderem rankingu pozostaje rodzina programów wykradających loginy oraz hasła użytkowników popularnych gier sieciowych.

    Oto największe zagrożenie polskich internautów

    Zagrożeniem, które nadal atakuje polskich internautów najczęściej pozostaje rodzina programów Win32/PSW.OnLineGames. Zagrożenia tego typu instalują się na komputerze użytkownika bez jego wiedzy, a następnie bardzo skutecznie maskują swoją obecność w systemie. Działają jak typowy keylogger rejestrując wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do gry w sieci.

    Zgromadzone w ten sposób dane trafiają prosto do hakera, który wykorzystuje je do kradzieży cennych dla gracza wirtualnych przedmiotów. Infekcje spowodowane PSW.OnLineGames stanowiły niemal 17 proc. wszystkich wykrytych w listopadzie przez ESET zagrożeń, atakujących polskich użytkowników.

    Obraz

    Na drugiej pozycji uplasowała się rodzina złośliwych aplikacji INF/Autorun ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników (infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB) – 6,34 proc. wszystkich wykrytych infekcji. Trzecie zagrożenie na liście to Conficker (6,20 proc. wszystkich wykrytych infekcji), lider światowego zestawienia najczęściej atakujących wirusów.

    Eksperci z firmy ESET przypominają najprostsze i najskuteczniejsze metody ochrony przed wspomnianymi wyżej zagrożeniami – należy regularnie aktualizować swój system operacyjny, wyłączyć opcję automatycznego startu nośników oraz unikać korzystania z niezabezpieczonych folderów publicznych czy też nieznanych pendrive’ów. Dodatkowo użytkownikom sieciowych gier RPG zaleca się unikanie prowadzenia rozgrywek w sieci na przypadkowych komputerach np. tych w kawiarenkach internetowych oraz stosowanie silnych haseł do swoich kont zawierających oprócz liter i cyfr również znaki specjalne.

    Wybrane dla Ciebie