Petycja przeciwko karaniu osób korzystających z P2P
Internet Society Poland, polski oddział międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem rozwoju internetu na świecie, zajął krytyczne stanowisko wobec francuskiego rządu, który chce wprowadzić kary za korzystnie z sieci P2P. Poprzez dyrektywę Unii Europejskiej Francja dąży do wprowadzenia nowych restrykcyjnych zasad w całej Unii Europejskiej. Internet Society Poland zachęca do podpisywania petycji przeciwko tej ustawie.
Francuski rząd chce wprowadzić bardzo szybko wymierzane kary administracyjne. Po dwóch ostrzeżeniach planuje odcięcie niepokornego użytkownika sieci na rok od internetu. Egzekwowaniem tego restrykcyjnego prawa miałby się zająć nowy urząd, a założenia projektu mają doprowadzić do tego, że usługodawca będzie monitorował dane swoich klientów i porównywał je z danymi dostarczanymi przez właścicieli praw autorskich.
Francuscy decydenci chcieliby wprowadzić podobne zasady w całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski co prawda kieruje się konstytutywną zasadą, że tylko władza sędziowska jest władna ograniczać fundamentalne prawa i wolności użytkowników internetu, ale Francja zdaje się to całkowicie pomijać w przygotowywanym Pakiecie Telekomunikacyjnym wprowadzającym nowe restrykcyjne prawo. Porozumienie w tej sprawie ma być zawarte przez ministrów telekomunikacji państw członkowskich Unii Europejskiej 27 listopada 2008 roku.
Planom tym stanowczo sprzeciwia się organizacja Internet Society Poland, upatrując w nich ograniczenie podstawowych wolności użytkowników internetu głównie poprzez odebranie im wszelkich środków odwoławczych od decyzji organów administracyjnych, co może doprowadzić do wzrostu nadużyć stosowania nowego prawa.
W związku z powyższym organizacja wystosowała petycję do reprezentujących nas polityków, w której zarzuca im zatajenie informacji o szczegółach proponowanych uzgodnień nie tylko przed opinią publiczną, ale i niezależnymi ekspertami oraz wzywa do ujawnienia szczegółów planowanego porozumienia przed zebraniem Rady Unii Europejskiej. Internet Society Poland domaga się również, by polscy politycy na zebraniu Rady Unii Europejskiej domagali się odłożenia głosowania nad proponowanym przez Francję porozumieniem i nie występowali przeciwko wprowadzonym przez Parlament Europejski poprawkom gwarantującym fundamentalne prawa i wolności.
Internet Society Poland wzywa wszystkich użytkowników internetu do poparcia swoich postulatów poprzez złożenie podpisu pod petycją.
Źródło: Internet Society Poland