AktualnościPięta achillesowa urządzeń z USB

    Pięta achillesowa urządzeń z USB

    Urządzenia korzystające z Universal Serial Bus (USB) mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego komputera - wynika z analizy przeprowadzonej przez berlińską firmę Security Research Labs.

    Pięta achillesowa urządzeń z USB

    Berlińczycy określili zagrożenie mianem BadUSB. W skrócie, przestrzegają oni przed ingerencją strony trzeciej (cyberprzestępcy, wirusy, szpiedzy), która bez większych problemów może przeprogramować urządzenie z portem USB. Co w następstwie takie operacji może stać się z naszym komputerem? Przeprogramowane urządzenie USB może na przykład naśladować klawiaturę. W takiej sytuacji Windows myśli, że korzystamy z klawiatury, zatem zainfekowane urządzenie (a co za tym idzie - przestępca) otrzymuje dostęp do naszego systemu.

    Zagrożenia z serii BadUSB to również możliwość podszycia się pod kartę sieciową i "przejęcia" naszego ruchu, zmieniając komputer w zdalnie sterowanego zombie. W końcu "złamane" urządzenie USB może zostać potraktowane jako dysk, z którego podczas uruchamiania systemu, instalowany jest wirus lub inne szkodliwe oprogramowanie.

    Według Security Research Labs programy zabezpieczające nasz komputer nie rozpoznają tego zagrożenia. Często nie mają one dostępu do firmware urządzeń USB (wewnętrzne oprogramowanie). Oczywiście, antywirus zatrzyma tradycyjną próbę ataku. Jednak, jak napisano wcześniej, w tym przypadku oprogramowanie zabezpieczające "widzi" klawiaturę, kartę sieciową lub dysk. Zatem - nic, co może wzbudzić jego podejrzenia.

    Lekarstwa na BadUSB brak. Jedynym wyjściem jest korzystanie ze sprawdzonych urządzeń USB.

    Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

    Wybrane dla Ciebie