Samsung opuszcza Państwo Środka
Południowokoreański potentat podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji telefonów w Chinach.
Mniej więcej rok temu Samsung zamknął fabrykę telefonów komórkowych w Tiencinie (Tianjin), a w połowie roku bieżącego ograniczył produkcję w swoim ostatnim chińskim zakładzie w Huizhou; obecnie podjęto decyzję o jego całkowitym zlikwidowaniu.
Wymienia się trzy powody, dla których Samsung opuszcza Chiny. Po pierwsze jego udziały w sprzedaży na lokalnym rynku spadły z 15% do zaledwie 1%. Mieszkańcy Państwa Środka kupują albo najtańsze smartfony marek krajowych (takich jak Xiaomi), albo modele z najwyższej półki, ale wybierają w tym przypadku aparaty Apple'a albo topowe urządzenia Huawei.
Po drugie w Chinach stale rosną koszty pracy, więc kraj ten staje się coraz mniej atrakcyjny dla korporacji zagranicznych. Także przedstawiciele Sony zapowiedzieli, że zamykają fabrykę smartfonów w Pekinie i przenoszą całą produkcję do Tajlandii. Samsung zamierza natomiast zwiększyć moce produkcyjne w Indiach i Wietnamie.
Trzecią przyczyną jest trwająca właśnie wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Szefowie Samsunga obawiają się, że urządzenia powstające w Chinach mogą trafić na listę sprzętu objętego karnymi taryfami celnymi w USA.