A A A

Szyfrowanie, którego nie można złamać?

10 października 2008, 14:01
Szyfrowanie, którego nie można złamać?

Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu opracowali nowoczesną metodę szyfrowania, jak twierdzą, odporną na wszelkie próby złamania.
Kwantowa kryptografia, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych metod szyfrowania danych, nie korzysta z obliczeń matematycznych. Zamiast nich naukowcy sięgnęli po prawa fizyki kwantowej i opracowaną 25 lat temu przez Charlesa Bennetta z IBM i Gillesa Brassarda z uniwersytetu w Montrealu teorię kwantowej kryptografii. Podstawowym założeniem, na którym oparto teorię, jest zasada nieoznaczoności Heisenberga, która - w dużym uproszczeniu - mówi, że nie można zmierzyć wielkości fizycznych bez zakłócenia ich wartości. Stworzenie kwantowego klucza do szyfru sprawia, że jakiekolwiek metody podsłuchania kończą się zmianą jego kształtu.

Do przesyłania klucza wykorzystywane są lasery generujące niezmiernie krótkie impulsy światła – pojedyncze fotony. Światło przysłane jest sieciami światłowodowymi między nadawcą zaszyfrowanej informacji a jej odbiorcą. Powstała podczas podsłuchiwania zmiana kształtu klucza nie tylko nie pozwala podsłuchującemu na odczytanie jego pierwotnej postaci, ale także alarmuje zarządzających systemem szyfrującym o włamaniu – podsłuch wprowadza chaos do uporządkowanej struktury fotonów.

Wynalazek kierowany jest głównie do banków i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, dla których poufność informacji jest kluczową kwestią.

Źródło: BBC


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto