AktualnościTesty działania dronów w sieci 5G

    Testy działania dronów w sieci 5G

    W lutym zaczęła pracę stacja bazowa sieci 5G w siedzibie Instytutu Łączności – PIB w warszawskim Miedzeszynie. Instalacja będzie wykorzystywana do testów nowej sieci komórkowej i komunikacji z dronami.

    Testy działania dronów w sieci 5G
    Źródło zdjęć: © Orange

    Testowa sieć 5G budowana przez firmy Orange Polska i Ericsson w Warszawie powiększyła się o kolejną stację bazową, uruchomioną na obiekcie należącym do Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego (PIB). Korzysta ona z częstotliwości testowych udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i posłuży do opracowania metod komunikowania się z dronami oraz scenariuszy ich komercyjnych zastosowań z wykorzystaniem sieci kolejnej generacji.

    Powstała na terenie Instytutu Łączności instalacja jest już 10. stacją bazową 5G Orange w Warszawie. Pozwoli osiągać prędkości powyżej 1 Gb/s, a zastosowane rozwiązania techniczne ograniczą opóźnienia do poziomu milisekund.

    – Prowadzimy największe w Polsce testy pod względem zasięgu i liczby stacji bazowych. Teraz dokładamy do tego kolejny element: testy zastosowań biznesowych – mówi Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

    Urządzenia stacji bazowej 5G zostały umieszczone na maszcie antenowym. Zastosowano dwie anteny Ericsson AIR 6488 Massive MIMO. Jedna obsługuje standardowy sektor (120 stopni) przeznaczony do typowej komunikacji bezprzewodowej i działa w trybie Non-Standalone. Drugą skierowano w górę dla lepszej komunikacji z dronami. Anteny pracują na testowym paśmie częstotliwości 3,4–3,6 GHz, udostępnionym Orange przez UKE.

    – Instytut Łączności – PIB posiada status Digital Innovation Hub-5G (DIH-5G). Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla Instytutu bardzo ważna, gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Dostęp do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nowych usług planowanych w sieciach 5G oraz metod pomiarowych PEM – opowiada dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – PIB.

    Instytut jest zaangażowany w prace związane z 5G od kilku lat. W 2017 r. został koordynatorem Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski" zainicjowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest partnerem w projekcie „5G@PL: Wdrażanie sieci 5G w gospodarce polskiej", który ma na celu uaktualnienie i wprowadzenie w życie polityki regulacyjnej i inwestycyjnej dotyczącej sieci 5G. Uczestniczy też w inicjatywie „5G DRON", w ramach której badana jest komunikacja z dronami z użyciem sieci nowej generacji. Eksperci Instytutu opiniują dla Ministerstwa Cyfryzacji i UKE akty prawne i regulacyjne dotyczące 5G.

    Z kolei Orange Polska prowadzi największe testy sieci 5G w Polsce, wykorzystując instalacje w Warszawie, Lublinie i Zakopanem. Tylko w stolicy operator uruchomił wcześniej dziewięć stacji bazowych wspierających najnowszą technologię sieci komórkowej i testuje ją od kilku miesięcy, także wspólnie z klientami. Prowadzi największe w Polsce testy sieci 5G w paśmie 3,4–3,8 GHz. W tej chwili stacje bazowe w Warszawie, Zakopanem i Lublinie pozwalają sprawdzać zachowanie sieci w warunkach miejskich i przygotować firmę do komercyjnego wdrożenia.

    Trzeci z partnerów przedsięwzięcia, Ericsson, od 2015 r. zainstalował na całym świecie ponad trzy miliony stacji bazowych gotowych obsłużyć sieć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z nich znajduje się w Polsce. W naszym kraju Ericsson ogłosił działania 5G live z trzema operatorami. W maju uruchomi także badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej.

    Wybrane dla Ciebie