AktualnościXerox PARC świętuje 50 lat istnienia

    Xerox PARC świętuje 50 lat istnienia

    Kluczowe dla rozwoju technologii informacyjnych laboratorium badawcze działa już od pół wieku.

    Xerox PARC świętuje 50 lat istnienia
    Źródło zdjęć: © Wikipedia, siedziba Xerox Parc

    Xerox PARC (skrót od Palo Alto Research Center) to jeden z najważniejszych dla świata technologii komputerowej ośrodków badawczych. W tym roku obchodzi 50. rocznicę swojego powstania. Prowadzone w Palo Alto, sercu Doliny Krzemowej, badania miały bardzo istotny wpływ na wiele przełomów w informatyce.

    Nie wszystkie powstałe tam pomysły są dziś kojarzone z firmą Xerox, która bez wątpienia mogła zrobić lepszy użytek komercyjny z wielu projektów. Od zawsze brakowało tam jednak ludzi, którzy umieliby właściwie oszacować wartość swoich idei – byli to przede wszystkim pasjonaci i być może dzięki temu udało im się stworzyć i zrealizować tyle ważnych koncepcji. Xerox od zawsze jednak chętnie prezentował swoje pomysły innym, często bez odpowiednich patentów – z tego też powodu potem trafiały one w ręce konkurencji.

    To w siedzibie PARC Steve Jobs podpatrzył pomysł na interfejsy graficzne GUI obsługiwane za pomocą myszki. Szybko dostrzegł spory potencjał w wyjawionym mu w zaufaniu pomyśle i przekuł go w źródło sukcesu komputerów Mac. Również koncepcja prezentowania aplikacji w formie ikon i otwierania ich jako okienka to pomysł powstały w Xerox.

    Inne firmy dorobiły się też na opracowanej w PARC sieci komputerowej LAN wykorzystującej Ethernet. Choć nie był on pierwszym protokołem komunikacyjnym w historii, to zdominował inne standardy na ponad 40 lat. Xerox opracował też obiektowy język programowania Smalltalk i wywarł wpływ na zbliżenie metod programowania do naturalnie stosowanych języków.

    Badaniom prowadzonym w Xerox PARC zawdzięczamy wreszcie znaczący rozwój technik druku. Dział badawczy nie tylko opracował koncepcję druku laserowego i stworzył pierwszą w historii drukarkę wykorzystującą technologię laserową, ale też zaproponował algorytmy WYSIWYG, które miały jak najbardziej zbliżyć obraz otrzymywany na ekranie do rzeczywistego, widocznego po wydruku.

    Pomimo pięćdziesiątki na karku i wielu pomysłów spieniężonych bez dobrego oszacowania ich wartości PARC się nie poddaje – dalej pracuje nad kolejnymi nowinkami. Ostatnio ważny dla firmy jest rozwój druku 3D, zwłaszcza z zastosowaniem ciekłego metalu w charakterze filamentu. Firma pracuje nad wykorzystaniem gotowych stopów, co mogłoby wyeliminować wiele dodatkowych etapów obróbki, jak usuwanie osadu, spiekanie czy spopielanie. Mogłoby to istotnie wpłynąć na zwiększenie przydatności druku 3D w produkcji.

    Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko życzyć firmie Xerox PARC kolejnych 50 lat wytrwałego uczestniczenia w rozwoju świata technologii, a przy okazji także – większego doceniania własnych projektów i bardziej trafionych decyzji biznesowych.

    Wybrane dla Ciebie