Nie daj się podglądać
Firmy gromadzące dane na twój temat mogą z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, co chcesz kupić. Będą wyświetlać ci odpowiednie reklamy, wiedzą, kiedy masz urodziny, a nawet będą w stanie wywnioskować, że twoja córka czy siostra jest w ciąży – wystarczy, że przeanalizują historię zachowań w sieci. Badacze z Pew Research Center przeprowadzili ankietę wśród kilkuset amerykańskich konsumentów i okazało się, że 64 proc. z nich obawia się, że firmy mają wgląd w ich prywatne dane i że wcześniej czy później niektóre z poufnych informacji wyciekną do sieci.
Aby zwiększyć swoją prywatność, można zacząć od zaklejania taśmą kamery internetowej w laptopie. Kolejne zmiany należy przeprowadzić w przeglądarce internetowej.
Dodatek Disconnect.me dostępny jest w wersjach dla przeglądarek Firefox, Chrome i IE, a jego zadaniem jest blokowanie ciasteczek firm trzecich, które śledzą twoją aktywność w internecie. Dodatkowo Disconnect blokuje śledzenie i historię przeglądania w serwisach społecznościowych.
https://disconnect.me
HTTPS Everywhere
Rozszerzenie dostępne w wersjach dla Firefoksa i Chrome’a wymusza korzystanie z szyfrowanego połączenia https. Strony, które stosują protokół https, szyfrują dane pomiędzy przeglądarką a daną witryną, przez co cyberprzestępcy mają o wiele trudniejsze zadanie, jeśli chcą je przechwycić. Dodatek ten wymusza korzystanie z https nawet na stronach, które domyślnie uruchamiają się w standardzie http. Niestety rozszerzenie nie będzie działać na wszystkich witrynach.
www.eff.org/https-everywhere
Używaj wyszukiwarki DuckDuckGo.com, która nie tylko jest funkcjonalna, ale i nie szpieguje uzytkownika, nie zbiera oraz nie udostępnia nikomu danych na twój temat.
Korzystasz z Gmaila lub Facebooka? Po sesji online wyloguj się – firmy, które monitorują twoje pliki cookies, będą miały wówczas o wiele trudniejsze zadanie, chcąc śledzić cię w internecie.
Korzystaj z VPN-ów takich jak np. Private Internet Access lub TorGuard. Usługi te pozwalają – mówiąc w skrócie – maskować twój ruch w internecie. Twój prawdziwy adres IP jest ukrywany, a aktywność online jest nie do rozszyfrowania dla dostawców internetu czy nawet rządów poszczególnych państw. VPN to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli obawiasz się, że możesz być podsłuchiwany czy podglądany w sieci.
Chcesz mieć pewność, że twoja poczta jest w pełni bezpieczna? Zacznij korzystać z ProtonMail.com/pl. To bezpieczna skrzynka z siedzibą w Szwajcarii, wykorzystująca szyfrowanie i zapewniająca użytkownikom prywatność. Za darmo otrzymasz powierzchnię 500 MB.
Nie korzystaj z darmowych i publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego włączaj 3G/4G w telefonie i w ten sposób przeglądaj internet. Jeśli nie możesz uaktywnić 3G/4G na komputerze, zrób hotspota ze smartfona i podłącz komputer do niego. Bezpłatne
i publiczne sieci Wi-Fi są bardzo wygodne
w obsłudze, ale są też niezabezpieczone,
a przestępcy czekają na potencjalne ofiary, które mają niezabezpieczony sprzęt.
Wszędzie, gdzie to możliwe, wybieraj logowanie dwuetapowe. Kiedy wprowadzisz hasło, będziesz musiał podać jeszcze kod otrzymany SMS-em. Z jednej strony jest to mniej wygodne, ale z drugiej – o wiele bezpieczniejsze.