A A A

Nie tylko Google

PC Format 5/2008
Nie ujmując najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej świata, chcielibyśmy zaprezentować zestaw alternatywnych serwisów wyszukiwawczych, dzięki którym łatwo znajdziesz najlepsze blogi, strony najczęściej dodawane do ulubionych czy sprawdzisz bezpieczeństwo danej witryny.

Wiedzieć więcej

Jesteś ciekawy świata, chcesz wiedzieć, jak działają najróżniejsze urządzenia i poznać powszechnie stosowane technologie? Skorzystaj z anglojęzycznego serwisu www.howstuffworks.com. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje praktycznie z każdej dziedziny, od konstrukcji rączki do prysznica, przez funkcjonowanie kamizelki kuloodpornej, aż po schemat teleskopu Hubble’a. Jeżeli dotychczas nie wiedziałeś, jak coś działa, to już przynajmniej wiesz, gdzie szukać odpowiedzi. Jeżeli interesuje cię pogoda w Polsce, wypróbuj dwa serwisy: http://meteo.icm.edu.pl oraz http://pogoda.onet.pl. Pierwszy wyświetla tzw. numeryczną prognozę pogody opartą na zaawansowanych wyliczeniach prowadzonych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania. Drugi serwis, działający w ramach portalu onet, bardziej przypomina informacje o pogodzie w popularnych mediach. Jeżeli szukasz informacji o pogodzie na świecie, skorzystaj z serwisu www.weather.com.

Przedstawiamy 18 godnych zaufania witryn z różnych kategorii. Wszystkie wyszukiwarki zamieszczone w artykule są skatalogowane tematycznie.

Informacje o filmach

Odrębną grupę serwisów stanowią witryny, na których znajdziesz komplet informacji na temat interesujących cię filmów oraz postaci światowej kinematografii. Zacznij od rodzimego serwisu www.filmweb.pl. Masz tu mnóstwo informacji o aktualnych premierach, jak również danych o produkcjach, które już dawno zniknęły z kinowych ekranów. Ponadto zapoznasz się z listami najlepszych filmów w Polsce i na świecie. Serwis nie ogranicza się do podawania treści – dzięki możliwości rejestracji możesz ją współtworzyć.

Zagraniczne serwisy, które warto odwiedzić, to witryny www.imdb.com i www.hollywood.com. Witryna Imdb.com jest bardzo rozbudowaną bazą danych o filmach, reżyserach, aktorach, umożliwiającą ich wyszukiwanie według słów kluczowych.

Encyklopedie

Teoretycznie do znalezienia encyklopedycznej definicji możesz posłużyć się wyszukiwarką Google. Dobrym pomysłem jest jednak skorzystanie ze specjalizowanych internetowych encyklopedii. Z polskojęzycznych serwisów warto wymienić witrynę www.encyklopedia.pwn.pl, na której możesz korzystać z internetowych zasobów Encyklopedii Wydawnictw Naukowych PWN. Kolejnym, jeszcze popularniejszym, źródłem jest Wikipedia www.pl.wikipedia.org, encyklopedia tworzona przez tysiące wolontariuszy z całego świata – każdy może być redaktorem Wikipedii. Fakt ten jest traktowany także jako największa wada Wikipedii – zdarza się, że niektóre hasła są opisane niedokładnie bądź nierzetelnie. Mimo to, poszukując definicji np. jednostki natężenia prądu elektrycznego, lepiej wpisać słowo „Amper” w internetową encyklopedię, gdyż Google może cię uraczyć adresem… hurtowni elektrotechnicznej.

Zdjęcia i popularne zakładki

Wyszukiwarce zdjęć wbudowanej w Google niewiele można zarzucić, może jedynie to, że w odpowiedzi na konkretne zapytanie tylko niektóre wyniki pasują do poszukiwanej frazy. Zatem, jeżeli zależy ci na znalezieniu większej liczby zdjęć, np. konkretnego obiektu lub miejsca, koniecznie wypróbuj ich wyszukiwarkę wbudowaną w serwis www.flickr.com. Nie tylko znajdziesz wiele zdjęć dokładnie odpowiadających szukanej frazie, ale także otrzymasz szczegółowe informacje o prawach autorskich dla każdego zdjęcia. Ponieważ fotografie w serwisie są umieszczane przez samych internautów i wielu z nich dzieli się swoją twórczością zupełnie za darmo, serwis ten stanowi doskonałą bazę zdjęć, które możesz wykorzystać we własnych projektach graficznych. Także sam możesz współtworzyć bazę zdjęć i dzielić się z innymi swoimi fotografiami – rejestracja jest bezpłatna.

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że niemal wszyscy internauci mają swoje ulubione strony, sam także z pewnością korzystasz z funkcji dodawania zakładek do stron WWW w przeglądarce. Czy można zatem znaleźć stronę najbardziej ulubioną z ulubionych? Takie właśnie kryterium podstawowe ma mechanizm wyszukiwawczy wbudowany w serwis http://del.icio.us. Korzystając z usług serwisu, możesz udostępnić swoje zakładki wszystkim internautom (wymaga to rejestracji w serwisie). Bez rejestracji masz dostęp do zindeksowanych zakładek wszystkich pozostałych użytkowników serwisu.


Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto