Nie tylko Start
Program Launchy przy domyślnych ustawieniach instalatora uaktywnia się w systemie automatycznie zaraz po zakończeniu instalacji. Nie pojawia się jednak żadne okno czy choćby ikonka w zasobniku systemowym na pasku zadań. Jeżeli chcesz zobaczyć, czy program faktycznie działa, przełącz się na pulpit Windows i jeżeli już się na nim znajdziesz, wciśnij kombinację klawiszy [lewy ALT+spacja].
Twoim oczom powinien się ukazać pasek stanowiący główny obszar interakcji z użytkownikiem. Załóżmy, że chcesz uruchomić program WordPad (standardowo instalowany z systemem Windows prosty edytor tekstu). Mając uaktywniony pasek programu Launchy, wpisz po prostu pierwsze litery nazwy programu, który chcesz uruchomić (w naszym przykładzie wo). Już po pierwszych dwóch znakach na pasku pojawi się ikona programu WordPad. Teraz tylko wciśnij klawisz [Enter], a wybrany program zostanie uruchomiony.
Nie wszystkie aplikacje są na tyle unikatowe, że na pasku od razu się pojawia ich ikona. Jednak uruchamianie takich programów Launchy także znacznie przyspiesza. Załóżmy, że chcesz szybko uruchomić panel sterowania z ustawieniami ekranu (ustawienia karty graficznej, rozdzielczości, tła pulpitu itp.). Wywołaj pasek Launchy, a następnie wpisz literę e. Najpierw pojawi się ikona foldera, jednak po chwili zobaczysz automatycznie rozwijające się menu, w którym jedną z pozycji będzie poszukiwany aplet. Wybierz go z listy i wciśnij klawisz [Enter], by uruchomić okno właściwości ekranu.
Za pomocą Launchy możesz nie tylko uruchamiać aplikacje, ale także np. odpytywać Google w celu znalezienia jakiejś strony w internecie. Oto, jak wygląda wyszukiwanie strony PC Formatu za pomocą Google’a i Launchy. Wywołaj pasek Launchy skrótem [lewy Alt+spacja], wpisz google, wciśnij [Tab], wpisz PC Format i wciśnij klawisz [Enter]. Uruchomi się domyślna przeglądarka WWW i wyświetli wyniki wyszukiwania Google’a.
W analogiczny sposób jak w kroku 4 możesz za pomocą Launchy odpytywać inne systemy wyszukiwawcze. Launchy oprócz Google’a obsługuje m.in. Wikipedię, MSN, Yahoo, Amazon czy IMBD. Pamiętaj, najpierw wpisujesz nazwę wyszukiwarki, tabulator, szukany zwrot, a potem wciskasz klawisz [Enter].
Programu Launchy możesz także używać jako podręcznego kalkulatora. Wpisz np. działanie 123*234 i niemal natychmiast pojawi się ikona kalkulatora, a po jej prawej stronie wyświetli się wynik działania.
Launchy umożliwia także poruszanie się po folderach i plikach na dyskach twardych komputera. Przykładowo, chcąc wyświetlić za pomocą Launchy zawartość foldera o nazwie Skany, będącego podfolderem foldera Fotki, znajdującego się na dysku D:, wykonaj następujące działania. Wywołaj pasek Launchy, wciśnij kolejno klawisze: [D:] [tab] [F] [tab] [S] [Enter]. Jeżeli na dysku miałeś takie foldery, zobaczysz okno otwartego foldera.