Nie wszystko stracone
Uruchom Recuvę. Jeżeli nie masz włączonego widoku rozszerzonego, zrób to przyciskiem Przełącz w tryb zaawansowany. Za pomocą przycisku Opcje otwórz okno konfiguracyjne i przejdź od razu na kartę Akcje.
Jeżeli chcesz, by po odczytaniu danych odtworzona została także struktura katalogów, w których były pierwotnie umieszczone, zaznacz pole Odzyskaj strukturę katalogu. Warto także zaznaczyć pole Pokaż pliki znalezione w ukrytych katalogach systemowych. Da to gwarancję, że program sprawdzi także niewidoczne foldery systemowe.
Przede wszystkim jednak, jeżeli zależy ci na skuteczności pracy, zaznacz pole Głębokie Skanowanie. Zwróć również uwagę, że Recuva jest skonfigurowana tak, aby poszukiwać plików nadpisanych i skasowanych. Jeżeli nośnik został sformatowany bądź uszkodzony, program może uznać, że nie ma nic do odzyskania, bo nic nie zostało usunięte. Zapobiegniesz temu, zaznaczając opcję Skanuj w poszukiwaniu nieusuniętych plików. Pamiętaj jednak, że nie jest ona dobra przy zwykłym skanowaniu działających poprawnie nośników.
Po zakończeniu skanowania odszukaj plik, który nie powinien być dla nikogo dostępny. Jeżeli znalazł się na liście Recuvy, kliknij go prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Bezpiecznie Nadpisz Podświetlone. Potwierdź komunikat przyciskiem Tak.
Metoda pojedynczego zapisu stosowana standardowo przez Recuvę nie zawsze jest skuteczna. Niektóre programy czy metody laboratoryjne poradzą sobie z takim kasowaniem. Dlatego warto czasami użyć kilkakrotnego zapisu miejsca, w którym znajdował się plik, korzystając dodatkowo ze specjalnych algorytmów. Można je wskazać w opcjach programu. Kliknij przycisk Opcje i kartę Ogólne. Rozwiń listę Bezpieczne nadpisywanie.
W zwykłych warunkach dość dobrze sprawdza się algorytm DOD. Stanowi on poważne utrudnienie podczas próby odczytu i jest przy tym szybki. Optymalną pod względem bezpieczeństwa jest jednak siedmioprzebiegowa metoda NSA. Ocenia się, że skasowane w ten sposób pliki są już niemożliwe do odczytania.
Dla szczególnie wyczulonych przewidziano algorytm Guttmanna, ale trzydziestopięciokrotne zapisywanie tego samego miejsca na dysku może zająć czasami zbyt dużo czasu.