Cechy dobrego odtwarzacza audio
|
- ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
Bezproblemowe dodawanie plików do listy odtwarzania oraz intuicyjne kontrolki playera to podstawa.
- OBSŁUGA WIELU FORMATÓW
Pliki zgromadzone w fonotece mogą mieć różne formaty, ale wszystkie powinny być rozpoznawane przez wybrany odtwarzacz; konwersja z jednego formatu na inny najczęściej oznacza też utratę jakości dźwięku.
- OBSŁUGA WIELU ŹRÓDEŁ
Odtwarzacz powinien radzić sobie nie tylko z plikami audio, ale także z płytami CD i internetowymi strumieniami dźwięku. Im więcej źródeł dźwięku jest obsługiwanych, tym lepiej. Dodatkową zaletą jest możliwość nagrywania dźwięku np. z internetowych audycji.
- ORGANIZACJA I PLAYLISTY
Obsługa playlist to dziś podstawa, ale warto, by program miał chociaż podstawowe możliwości porządkowania i tagowania plików audio.
- EFEKTY
Często pliki audio różnią się między sobą poziomem nagrania, głośnością itp. Dobrze zatem, gdy wybrany odtwarzacz jest wyposażony w zestaw efektów, które pozwalają na złagodzenie różnic bądź upiększenie dźwięku według upodobań słuchacza.
|
W artykule:
- Korzyści z zastosowania funkcjonalnych playerów audio
- Opis funkcji dobrego odtwarzacza
- Porównanie 8 programów do odtwarzania plików audio
Chcesz posłuchać muzyki na komputerze? Zazwyczaj nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że włożysz do napędu optycznego płytę CD, a następnie posłużysz się wbudowanym w system Windows programem Windows Media Player. Prędzej czy później zetkniesz się z sytuacją, kiedy możliwości programu wbudowanego w system okażą się za małe. Stanie się tak, gdy pobierzesz plik audio w formacie nieobsługiwanym przez Windows Media Player (np. Ogg Vorbis).
Sens instalowania dodatkowych programów do odtwarzania plików audio wynika nie tylko z obsługi możliwie największego zakresu różnych formatów audio. Inną przyczyną przesiadki z systemowego playera może być chęć korzystania z maksymalnie uproszczonego, ale też zajmującego mało zasobów systemowych, odtwarzacza dźwięku. Jeszcze innym powodem, dla którego warto instalować dodatkowe programy, jest możliwość np. synchronizacji plików audio z przenośnym odtwarzaczem. Koronny przykład to popularność programu iTunes wśród użytkowników iPodów i telefonów iPhone.
Urządzenia Apple’a najlepiej (teoretycznie) współpracują z oprogramowaniem tej samej firmy. iTunes nie tylko synchronizuje, ale przy okazji jest także organizerem muzycznym i rozbudowanym odtwarzaczem multimedialnym. Nie tylko iTunes potrafi synchronizować muzykę z iPodami. Swoją niszę na rynku oprogramowania do odtwarzania audio znalazły także programy zdolne również do synchronizacji i oferujące innowacyjne funkcje, jak np. możliwość przechwytywania strumieni audio nadawanych przez internet. Konkluzja jest jedna – każdy odtwarzacz trafia w potrzeby określonej grupy odbiorców.
Podsumowanie testu
Chcąc wyłonić najlepszy program, musieliśmy określić kryteria wyboru. Założyliśmy, że najlepszy będzie program, który przy niezbyt dużym obciążeniu systemu będzie oferował maksymalną liczbę funkcji związanych z odtwarzaniem, przetwarzaniem, porządkowaniem czy tagowaniem plików audio. Najlepszą aplikacją w naszym teście okazał się AIMP 2.61. Program ten zachowuje idealny kompromis między bogactwem funkcji a oszczędną gospodarką zasobami.
Zdecydowanie polecamy ten odtwarzacz wszystkim, którzy lubią słuchać muzyki przy pracy i nie chcą przejmować się takimi szczegółami, jak format odtwarzanego pliku. Pasjonaci mogą dowolnie rozbudować możliwości dzięki obsłudze wtyczek. Warto tu podkreślić, że AIMP potrafi korzystać z wtyczek do Winampa, a tych jest bardzo dużo. Rozczarował najnowszy iTunes – głównie pod względem dużego zapotrzebowania na zasoby. Wciąż też nie jest dla nas jasne, czemu Apple ignoruje Polskę, jeżeli chodzi o dostęp do sklepu z muzyką – iTunes Store. Pozostałym programom trudno coś zarzucić, może poza Just Play, który jest po prostu niedopracowany.