A A A

Nieszablonowe zabezpieczenia

PC Format 04/2010
Większość użytkowników kwestię zabezpieczenia komputera sprowadza do zainstalowania oprogramowania antywirusowego i ewentualnie zapory sieciowej bądź pakietu typu internet security. Wymienione rodzaje aplikacji są niezbędnymi składnikami ochrony każdego współczesnego komputera podłączonego do internetu. [AS]

„Niegroźne” dodatki

Wiele programów rozpowszechnianych w internecie za darmo lub na zasadach shareware zawiera w pakiecie instalacyjnym różnego typu dodatki, moduły reklamowe, dodatkowe aplikacje, paski narzędziowe itp. Z pozoru te „uzupełnienia” programów są niegroźne, ale prawie zawsze są niepotrzebne. Nie dość, że zaśmiecają system, zajmują niepotrzebnie pamięć, to jeszcze na dodatek zmieniają domyślne (lub skonfigurowane przez nas) ustawienia przeglądarek internetowych, klientów poczty e-mail i innych programów internetowych.

Izolowana przestrzeń dla niebezpiecznych aplikacji

Jeżeli testujesz dużo programów, ryzykujesz tak poważną zmianę ustawień systemu przez którąś z zainstalowanych aplikacji, że komfortowa praca z komputerem stanie się niemożliwa. Nie chodzi w tym przypadku o złośliwe oprogramowanie. W internecie można znaleźć także mnóstwo programów, które z pozoru wydają się przydatnymi narzędziami, a w praktyce okazują się fatalnie napisanymi bublami. Niestety, użytkownik często się o tym przekonuje, gdy jest już za późno. Dzięki programowi Sandboxie unikniesz infekcji wprowadzanych do systemu przez wadliwie działające programy, a także ochronisz swoją prywatność. Sandboxie to narzędzie, które umożliwia uruchamianie programów w wydzielonej i odizolowanej od pozostałych składników systemu przestrzeni zwanej piaskownicą (ang. sandbox). Oprócz nieznanych aplikacji możesz uruchamiać w piaskownicy także przeglądarkę internetową, co jest przydatne, gdy zamierzasz odwiedzić ryzykowne rejony internetu. Program sprawdzaliśmy w systemach Windows XP i Windows 7, ale według zapewnień producenta działa także pod kontrolą Windows Vista.


Uruchom instalator programu Sandboxie (najlepiej za pośrednictwem menu naszego krążka). Najpierw w oknie Sandboxie 3.44 wybierz z rozwijanej listy pozycję Polish, a potem postępuj według wskazówek instalatora, potwierdzając kolejno jego etapy. Nie musisz zmieniać żadnych parametrów instalacji.


Po przekopiowaniu plików programu na dysk rozpoczyna się etap instalacji sterownika Sandboxie. Jeżeli po tym etapie komputer się zawiesi bądź awaryjnie zrestartuje, po ponownym uruchomieniu należy jeszcze raz wystartować program instalacyjny Sandboxie i usunąć program z systemu. Autorzy aplikacji zapewniają jednak, że sterownik Sandboxie powinien się poprawnie zainstalować na większości komputerów. Jeżeli nic nietypowego się nie wydarzy, oznacza to, że sterownik zainstalował się poprawnie.


Bezpośrednio po zakończeniu instalacji uruchomi się okno tzw. domyślnej piaskownicy. Oprócz tego może się pojawić okno: Zgodność oprogramowania z informacją o wykrytych w systemie aplikacjach, do których trzeba zastosować automatyczne ustawienia konfiguracyjne zapewniające zgodność ich działania z piaskownicami tworzonymi przez Sandboxie. Kliknij OK.


Na ekranie pojawi się okno: Witamy w Sandboxie. Możesz z tego okna uruchomić prosty samouczek, klikając przycisk  Rozpoczęcie pracy z Sandboxie. Jeżeli nie chcesz czytać samouczka, ale od razu przejść do uruchamiania programów w domyślnej piaskownicy, kliknij Zamknij.



Na ekranie powinno pozostać okno: Sterowanie Sandboxie. Widzisz w nim jedną pozycję o nazwie Piaskownica DefaultBox. To domyślnie uaktywniana piaskownica. Piaskownic w Sandboxie może być wiele. Dzięki temu możesz uruchamiać programy, nie tylko izolując je od systemu, ale także izolując jeden program od drugiego. Na początek jednak w zupełności wystarczy domyślna piaskownica DefaultBox.


Zacznij od uruchomienia przeglądarki w izolowanej przestrzeni piaskownicy. Możesz to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy polega na dwukrotnym kliknięciu dodawanej do pulpitu ikony Przeglądarka Internetowa piaskownicy. Drugi sposób polega na kliknięciu prawym klawiszem myszki ikony Sandboxie widocznej w obszarze powiadomień na pasku zadań i wyborze z menu kontekstowego kolejno: Defaultbox (to nazwa domyślnej piaskownicy) i Uruchom przeglądarkę internetową. Trzecia metoda to rozwinięcie w oknie Sterowanie Sandboxie menu Piaskownica i wybranie kolejno: Defaulbox, Uruchom w piaskownicy i Uruchom przeglądarkę internetową.



Bez względu na wybraną metodę uruchomienia powinieneś po krótkiej chwili zobaczyć okno domyślnej przeglądarki internetowej w twoim systemie. Jedynym widocznym znakiem, że przeglądarka pracuje w odizolowanej od systemu piaskownicy, są widoczne na pasku tytułowym znaki # ograniczające tytuł danej strony. Z programu korzystasz dokładnie tak samo jak poza piaskownicą, ale po zamknięciu przeglądarki w systemie nie pozostanie najmniejszy ślad, że przeglądarka była w ogóle uruchamiana. Nie pozostaną także pliki cookie czy inne dane tymczasowe.


Jak uruchomić dowolny inny program zainstalowany w systemie? Kliknij prawym klawiszem myszy ikonę programu w obszarze powiadomień i wybierz kolejno: DefaultBox oraz Uruchom z Menu Start.


Na pulpicie pojawi się rozwijane menu – odpowiednik menu Start. Z tego menu, po wybraniu pozycji Programs, możesz uruchomić program, dla którego ikona skrótu znajduje się w menu Start. Jeżeli chcesz uruchomić program, którego ikona znajduje się na pulpicie, wybierz odpowiednią pozycję z rozwijanego menu Pulpit.


Jeżeli chcesz uruchomić program, który nie jest zainstalowany w systemie, ponownie wywołaj menu kontekstowe ikony Sandboxie z obszaru powiadomień i wybierz z niego kolejno: Defaultbox i Uruchom dowolny program.


Pojawi się okno: Uruchom w Sandboxed - DefaultBox. Kliknij w nim przycisk Przeglądaj i wskaż plik startowy programu, który chcesz uruchomić. Jeżeli do korzystania z aplikacji są potrzebne uprawnienia administratorskie, zaznacz pole wyboru Uruchom jako administrator UAC. Uwaga! Może się zdarzyć, że jakiś program nie będzie chciał poprawnie działać wewnątrz piaskownicy utworzonej przez program Sandboxie. Jeżeli nie jest to znana ci aplikacja i istnieje ryzyko, że może „namieszać” w systemie, odradzamy jej instalację na komputerze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto